2025. április 19., szombat

Mentik az iskolát; megmentik-e a tanyavilágot?

Ahova mindig későn érkezett a fejlődés – Mind több fiatal Adahatáron – Negyed század múltán új tanya épül

Nem volt ott semmi, mégis minden volt. Erről a „semmiről és mindenről” mesélt a háborús kilencvenes évek adahatári ifjúsági táborainak egyik, most Budapesten élő résztvevője fiának, s mert a szöveg fölkerült egy közösségi oldalra, az egykori táborszervezők úgy gondolták, érdemes volna „összehozni” egy kis emlék- és hangulatidézésre a hajdani táborozók legalább egy csoportját, mert mind a kétezernyi fiatalt úgysem lehetne, akik a kilencvenes években és az új évezred elején tanyáról, faluból és városból eljöttek vagy eljártak ide, a szántóföldeken szétterülő tanyavilágba.

– Az átkos és értelmetlen háborúnak legalább volt egy kis közösségi haszna is, különben aligha jutott volna eszükbe a fiataloknak, hogy a városi, háború hozta sötét hangulatból a tanyavilágban keressék a felüdülést – jegyzem meg Bűn Józseffel, a hajdani „nagytábor” vezetőjével beszélgetve a tanyaiskola udvarán, bár nem igazán azzal a céllal érkeztem, hogy a „milyen szép volt”-okról társalogjunk, hanem inkább arról, hogy merre fordult azóta a tanyavilág sorsa. És van-e jövője; a lassacskán elhalt táboroknak pedig hasznos hozadéka Adahatár számára?

Bűn József szívügyének érzi a tanyacsoport sorsát, hiszen innen származik. Nem véletlen tehát, hogy éppen Adahatárt választották bő két évtizeddel ezelőtt táborhelyül, ahova a komfortnak még árnyéka sem nagyon vetődött. Meg nyilván az sem véletlen, hogy huszonöt évvel ezelőtt akkor épült meg végre az ide vezető aszfaltút, amikor ő volt Zentán a községi elnök. Mostanság folyamatosan a százharminc évvel ezelőtt épült iskolát igyekeznek megóvni az enyészettől, mert hasonló tanyaiskola messze földön nem található. Igaz, tíz esztendeje nincs már benne tanítás, mert kevés a gyerek, pedig egykor száz diák is járt ide egy-egy tanévben. Régebben többször is beszélgettünk az iskola tanyamentő szerepéről Sőregi Tusa Teréz, vagy miként általában hívták, Jolika tanító nénivel, aki áldozatos munkát végzett itt negyven esztendőn át – ha ő nem is érezte áldozatnak. A háború után, 1948-ban a most jórészt kihasználatlanul álló Szövetkezeti Otthon építésére jött Adahatárra ifjúsági brigáddal, és megszerette a helybelieket, ezért „kint maradt”. Rendelkezésére állt az iskolában a tanítói lakás, s időnként hazament Zentára. Megtörtént, hogy egy téli hétvégét követően, hétfőn – jobb híján – gyalogosan vágott neki a munkahelyére vezető, tizenvalahány kilométeres útnak, és amikor a gyerekek messziről meglátták a határban, elébe mentek az iskolától utat taposni a tanító néninek a hóban. Maga sem viszonyult másként diákjaihoz: négy évtized során nem hiányzott az iskolából, és jócskán meg is toldotta a nyugdíjba vonuláshoz szükséges szolgálati éveit: tartott tőle, hogyha felhagy a munkával, gyorsan lakat kerül az iskolára. Bizonyos, hogy fontos szerepet vállalt az iskola és tanyavilág mentésében, hol kisebb, hol nagyobb sikerrel. Mindenesetre mintegy ötven lakott tanya maradt még a környéken, száznál több lakossal.

– Nemrégen hallottam, hogy valahol egy hasonló iskolának a helyét emléktáblával jelölték meg, mert megszűnése után ismerték föl értékét. Mi ezt szeretnénk megelőzni, vagyis megmenteni az iskolát – mondja Bűn József. – Itt nincs se templom, se temető, vallási összejövetelekre is szolgál az épület, meg a fiataloknak rendezvényekre. Húsz-harminc év múltán kialakult egy fiatalokból álló csoport, elsősorban ők igyekeznek menteni az iskolát, s a Zentai Gazdakör segíti őket. Két éve beázott az épület, akkor szervezték meg az első jótékonysági bankettot: megjavították a tetőt; a falat – mert védelem alatt áll az épület – sárral betapasztották; most, augusztus 28-án már a harmadik bankettot szervezik, mert további munkákra van szükség, ki kell például cserélni a csatornát. Jó volna, ha kicsit közüggyé válna az iskolamentés, hiszen mostanság sok szó esik a tanyai és a faluturizmusról, ilyen meggondolásból is meg kellene őriznünk értékeinket.

Sárvári Norbert egyike az Adahatáron tevékenykedő, társadalmi munkát is vállaló fiataloknak. Őt a sajátosan alakuló tanyai életről kérdeztem: amikor már sokan elköltöztek, elkészült az aszfaltút; amikor bezárt az iskola, megnőtt a tanyai fiatalok száma, miközben korábban a városban kerestek munkát…

– A szüleim azért nem vállaltak több gyereket, mert tudták, hogy körülményes lesz az iskoláztatás – meséli. – Én a négy osztályt itt végeztem el, Zentán a másik négyet, Kanizsán a mezőgazdasági középiskolát. Részben kényszerből tértem vissza, mert a városban nincs munkalehetőség, különben pedig aki akar, itt is meg tud élni. Ez már nem az a kemencés tanyavilág, amilyen volt régen. Nem is nagyon jó az, hogy a technikai vívmányok elkényelmesítenek bennünket: én sem megyek át a barátomhoz hóban a másik tanyára, amikor Facebookon egyszerűbb letárgyalni a dolgokat. Persze, ha összejövünk dolgozni, akkor egyben szórakozunk is. Féltünk attól, hogy ez a kincset érő iskola összedől, ezért született az ötlet, hogy próbálkozzunk bankett útján pénzhez jutni: magánszemélyek és cégek adományait tombolán kisorsoljuk, és a pénzt az iskolára fordítjuk. Emellett, mint a lakodalomban, „menyecsketáncot” is szervezünk álmenyecskével, így gyűjtünk adományokat. Általában háromszázan eljönnek a bankettre. Természetesen gyakran mi is eljárunk másfelé szórakozni.

Több mint negyed évszázada nem épült tanya Adahatáron, de lehet, hogy beszélgetésünk óta már munkához láttak a kőművesek: Bilicki Lászlóéknál építenek a fiataloknak, Bilicki Amandának és Sós Árpádnak.

Árpád főiskolát fejezett be, és azt mondja, hogy ő nem Zentához, vagyis a városhoz kötődik, hanem a mezőgazdasághoz, ezzel pedig tanyán lehet foglalkozni. Amanda, aki a főiskola befejezése előtt áll, azt sajnálja, hogy a tanyavilágba a fejlődés régebben mindig jókora késéssel jutott el, így volt ez az árammal és az úttal is, s a következmények nem maradtak el. Talán csak a legújabb műszaki vívmányok esetében lett gyors a fölzárkózás.

Bilicki László igencsak „tanyapárti”:

– Aki intenzív mezőgazdasággal akar foglalkozni, annak a tanya felel meg igazán. A földet nem lehet elvinni, a napi utazás pedig nagy időveszteséggel meg költséggel járna, és a nagy gépekkel a közlekedés is körülményes – magyarázza. – Szükség esetén viszont nem okoz gondot beutazni autóval a városba, Zenta tizenkilenc kilométerre van mindössze. Nyugaton ez jelentéktelen távolság, sokkal messzebbre is utaznak munkahelyre naponta az emberek. Az sem okoz már gondot, hogy bezárt az iskola, érthető, hogy öt-hat gyerekért nem nyithatnak iskolát, de megoldotta az önkormányzat az utaztatásukat. Mindenesetre biztató, hogy mostanában növekszik a fiatalok száma Adahatáron.

És hogy milyen lesz az új tanya? Szavai szerint ez már modern épület lesz, központi fűtéssel és minden mással, ami egy korszerű tanyától „elvárható”.

Magyar ember Magyar Szót érdemel