2024. október 6., vasárnap

Ismét a GMO ellen tüntetnek

A törvények szigorítását követelik

A GMO, vagyis a genetikailag módosított szervezetek előállítása körül ma is nagy viták folynak szerte a világon. Az előállítás során az örökítő anyagot, vagyis a DNS-t úgy alakítják át, ahogyan az a természetben nem fordulhat elő. Így például olyan növényeket hoznak létre, amelyek ellenállóbbak a kártevőkre és a szélsőséges időjárási körülményekre. Az emberiség élelmezése óriási üzlet, ezért komoly gazdasági érdekek fűződnek a GMO elterjesztéséhez.

Az ellentábor pedig főként az országokra vonatkozóan bizonyított közgazdasági károkra hivatkozik, valamint a fennálló ökológiai veszélyekre, amelyek szintén óriási károkat okozhatnak. A jelenlegi rendelkezések szerint az EU engedélyezte a GMO vetőmagok előállítását és terjesztését, viszont szigorú ellenőrzéseknek vetette alá őket. Ennek ellenére például Franciaországban, Olaszországban és Ausztriában a helyi önkormányzatok többsége a GMO élelmiszerek ellen foglalt állást. Szerbiában is folyamatban van egy hasonló kezdeményezés. Dr. Miladin Ševarlić, a belgrádi egyetem professzora összeállított egy nyilatkozatot, amelyet a Građani imaju moć – A polgároknak hatalmuk van független szervezet is támogat. Az érdekeltek kijelentik, hogy községük GMO-mentes terület. Az eddigi jelentés szerint 75 önkormányzat írta alá a nyilatkozatot, Vajdaságból többek között Zenta, Magyarkanizsa, Szabadka Becse és Újvidék is. Szerbiában a törvény szerint is tilos a GMO behozatala és terjesztése, de csak előzetes bejelentés esetén vizsgálnak ki egy-egy területet. Arról nem is beszélve, hogy a közelmúltban Ivana Dulić Marković, az egykori mezőgazdasági miniszter asszony is beismerte, hogy mandátuma idején maga is hozatott be génmanipulált szójatakarmányt.

A Građani imaju moć egy független szervezet, tagjai széleskörű tevékenységet folytatnak, a polgárok jogai mellett harcolnak törvényes keretek között. Az utóbbi időben leginkább a genetikailag módosított élelmiszerek és növények előállítása és terjesztése ellen lépnek fel igen határozottan. A szervezet egyetlen, magyar nyelven is beszélő tagja egy magyarkanizsai származású hölgy, aki neve elhallgatását kérte. Döntését nem a nyilvánosságtól való félelmében, hanem azzal indokolta, hogy a személye mellékes, szervezetük számít. Szeptember 24-én felvonulást szerveznek Újvidéken és Belgrádban is, ahol egyetemi professzorokat kértek fel arra, hogy tartsanak beszédet a GMO veszélyeiről. Céljuk, hogy összefogják a szervezeteket, akik a GMO ellen tiltakoznak, és akik a biotermesztést támogatják.

– A legnagyobb probléma nálunk az, hogy a törvény nem elég szigorú. Például az import árukon nem tüntetik fel, hogy tartalmaz-e GMO-t, mivel nincs törvény erre vonatkozóan.Számunkra Magyarország a követendő példa, ahol alkotmányosan betiltották az előállítást és a terjesztést, s be is tartják következetesen állandó ellenőrzéssel, a törvénytelen vetések megsemmisítésével. Sokan nem tudják, hogy a GMO magok vetése után több év kell, mire kitisztul a föld, és addig még a fű sem terem meg benne. A mesterséges kitisztítás pedig óriási pénz. Ráadásul sokkal jobban megéri biotermesztéssel foglalkozni, hiszen ezeknek a növényeknek és gyümölcsöknek az ára is jóval magasabb, az egészségről pedig nem is beszélve. Azokat az intézeteket kellene támogatni, ahol a magok nemesítésével foglalkoznak, és ezeket a fajtákat kell levédeni.

Idén májusban is tartottak már összejövetelt, mostani felvonulásuk célja pedig az, hogy a GMO szigorítására vonatkozó törvényrendelet módosítását sürgessék. Szeptemberi összejövetelük témái a gazdasági károk és az ökológiai veszély mellett a megoldásokra irányuló kezdeményezések is lesznek.

– Szó lesz a Duna Szója elnevezésű programról. Ennek lényege, hogy a Duna-menti országok hagyományos szójatermesztéssel szorítsák ki a piacról a GMO szóját. Továbbá ötletek hangzanak majd el a hagyományos mezőgazdaság fellendítésére, a biogazdálkodás előnyeire, hogy hogyan kell elkezdeni, és honnan érdemes a fogyasztóknak vásárolniuk.

A felvonuláson több, biogazdálkodást támogató szervezet jelen lesz, valamint a belgrádi és az újvidéki egyetemek elismert professzorai – köztük dr. Miladin Ševarlić is – felszólalnak majd. De várunkminden olyan szervezetet, szövetséget, akik a következő témákkal foglalkoznak: ökológia, környezetvédelem, mezőgazdaság, szerves gazdaság, fogyasztóvédelem stb., és megkérünk minden olyan községet is, amely aláírta GMO elleni nyilatkozatot, hogy fejtse ki álláspontját a gyűlésen. Néhány község, például Magyarkanizsa már jelezte részvételét.

A felvonulásra egy időpontban, kedden délután 17:30-kor gyülekeznek Újvidéken a Szabadság téren, Belgrádban pedig a Köztársaság téren.