2024. szeptember 1., vasárnap

Zentán húsz százalékkal csökkentek a lakásárak

Több az eladó ingatlan, a kereslet viszont maradt a régi – a környező falvakban nehéz eladni a házakat

Túlkínálat van Zentán eladó lakásokból, ezért egy magasföldszinti, valamint első és második emeleti homoki lakótelepi kétszobás lakást már 20 000 euró alatt is lehet venni. A házak is olcsóbbak, de ott az árakat nem lehet ilyen egyértelműen meghatározni.

Zentán nagyon sok az eladó ingatlan, főleg házat kínálnak megvételre, de lakás is van bőven, sőt, sokkal több, mint az elmúlt években. Kelemen Attila zentai ingatlanközvetítő lapunknak elmondta, hogy rajtuk keresztül több mint 200 zentai ingatlan keresi új gazdáját, ennek 80 %-a ház, a többi pedig lakás.

Túl sok az eladó lakás a homoki lakótelepen (Fotó: Gergely József )

Túl sok az eladó lakás a homoki lakótelepen (Fotó: Gergely József )

– A homoki lakótelepi lakások árából tudjuk megállapítani, hogy olcsóbbak lettek a lakások, hiszen azok mind egy időben épültek, ugyanolyan beosztásúak, ugyanakkora négyzetméteren fekszenek. A 2008-as, 2009-es árakhoz viszonyítva kb. 20 %-kal csökkent az áruk. Ez azt jelenti, hogy amíg 2008-ban 2009-ben 24 000–25 000 euróért cseréltek gazdát a kétszobás magasföldszinti, első és második emeleti lakások, addig ma 20 000 euró alatt is meg lehet őket venni. Ez főleg a túlkínálat miatt van, de lehet, hogy a pénztelenség is közrejátszik. A házaknál nem lehet ilyen egyértelműen kimutatni az árcsökkenést, hiszen minden ház másfajta, máshol található, de azért ott is tapasztalunk némi áresést. A házak esetében is túlkínálat van, a kereslet viszont maradt a régi. Sokan egyébként azért árulják a házukat, mert külföldre akarnak költözni, vagy ezt már meg is tették. Néhányan viszonylag gyorsan túl is adtak házukon, hogy legyen indulási tőkéjük külföldön. Akik házat vennének, azok főleg a Tisza-parton, a központhoz tartozó utcákban, a Tóparton, esetleg az Alvégben keresgélnek. A legnépszerűbb utcák az Ady Endre, a Tóparti utca, a Zmaj Jovina, a Dositelj Obradović. A vasúton túli ingatlanok iránt szinte alig van érdeklődés, esetleg a Tornyosi útnál lévő házakat hajlandóak még a vevők megnézni, de mondjuk a Kiskompetenciában vagy a Gödrökben képtelenség házat eladni. Ugyanez a helyzet a negyedik emeleti lakásokkal is, senkinek sem kellenek.

Pénztelenség ide-vagy oda, az ingatlanközvetítő szerint a drága házak is elkelnek, de akkor azoknak tényleg jónak kell lenniük. A vevők hajlandóak pénzt kiadni egy jó házért, csak ne kelljen renoválni, ilyen házból viszont kevés van.

Az Ady Endre utca az egyik legnépszerűbb (Fotó: Gergely József )

Az Ady Endre utca az egyik legnépszerűbb (Fotó: Gergely József )

– Zentán az eladásra kínált házak java része ötvenéves, vagy még annál is jóval idősebb, vegyes anyagból készültek, mindenféle hozzáépítés, toldozás, foldozás van rajtuk, és ha valaki megvesz egy ilyent mondjuk húszezer euróért, arra még jócskán rá kell költenie, hogy megfeleljen a mai igényeknek. Éppen ezért keresik az újabb építésűeket is, de azokból kevés van. Az adásvételnél nagy probléma, hogy a házak papírjai nincsenek rendezve, vagyis a házak nincsenek legalizálva. Ha mondjuk a főépület legális is, a hozzáépítésre már biztosan nem kértek engedélyt, a melléképületekre meg pláne nem. Hogy a papírok rendben legyenek, az főleg a kölcsönfelvételnél fontos, kölcsönt ugyanis csak legalizált ingatlanra adnak. Azt tapasztaljuk egyébként, hogy manapság jóval kevesebben vesznek házat kölcsönre, mint 2007-ben, 2008-ban, 2009-ben. Egyrészt házvásárlásra nincs államilag támogatott kölcsön, másrészt az emberek is óvatosabbak. Vagyis létezik államilag támogatott kölcsön, de azt kizárólag új építésű lakásokra adják, az meg Zentán egy szál sincs. Azzal a lehetőséggel esetleg a belgrádiak élhetnek.

A Zenta községhez tartozó falvakban igen nehéz házat eladni, de még mindig egyszerűbb, mint a bánáti falvakban. Egy falusi ház iránt akkor van érdeklődés, ha jók a melléképületei.

– Nagy általánosságban azt mondhatom, nem nagy az érdeklődés a falvak iránt. Inkább faluról jönnének befelé az emberek. Tornyoson egyébként az utóbbi évben több, kb. 120 négyzetméteres és kb. 20 éves ház is elkelt 13 000–14 000 euróért, de nem ez a jellemző. Felsőhegyen 6-7 ezer eurótól már lehet házat venni, ott viszont nagy hangsúlyt fektetnek a melléképületekre, ha az nincs, már nem is érdeklődnek iránta. Csókán is nagyon nehéz házat eladni, a hozzá tartozó falvakban meg szinte lehetetlenség, pedig azokban néhány ezer euróért viszonylag jó házat lehet kapni. Tiszaszentmiklóson pl. 3000– 4000 euróért lakható házat vehetünk, Hódegyházán meg Egyházaskéren meg akár 1000 euróért.

Kelemen Attila azt is elmondta, hogy Zentán nem lehet üres telket venni, legalábbis azokon a helyeken, ahol a vevők keresik.

– Üres telket is főleg a népszerű városrészekben keresnek, de ott nincs. Aki építeni akar, annak meg kell vennie egy régi házat, le kell bontania, és úgy foghat az építkezésbe. Ez igen költséges, ezért kevesen is építkeznek.