2024. november 24., vasárnap

Érdekházasság uniós előnyökért

A szerbiai férfiak magyar arák segítségével igyekeznek kijutni nyugatra

A héten robbant ki az a botrány, miszerint szerbiai férfiak magyarországi hölgyekkel érdekházasságot kötnek, annak reményében, hogy a feleségek után tartózkodási és munkavállalási engedélyt kapnak nyugaton. A magyarországi rendőrségi nyomozás jelenlegi állása szerint mintegy 100 olyan esetről tudnak, amelyben névházasság köttetett. A menyasszony hozománya a magyar állampolgárság és az azzal járó uniós előnyök voltak, a férfiak pedig ezért – a gyanú szerint – 100 000–150 000 forintot fizettek a menyasszonyoknak.

A magyarországi hatóságok szerint a legtöbb érdekházasság Szabadkán köttetett. Az első ilyen a magyar rendőrség szerint idén márciusban. Csajkás Aranka, a szabadkai anyakönyvi hivatal anyakönyvvezetője elmondta, egyáltalán nem rendkívüli dolog, hogy szerbiai állampolgárok kötnek házasságot külföldiekkel, sőt az sem, hogy két külföldi állampolgár köt házasságot a határ menti városban. Tavaly 64 olyan pár mondta ki a szabadkai anyakönyvvezetők előtt a boldogító igent, amelyben az egyik fél szerbiai állampolgár volt, a másik pedig külföldi. A szerbiai és magyar állampolgárok között idén Szabadkán 42 házasság köttetett.

– Arra figyeltünk fel, hogy a magyarországi menyasszonyok közül sok a kiskunhalasi születésű. És még az is feltűnő volt, hogy egyetlen szombaton három kiskunhalasi ara jelent meg a szabadkai anyakönyvvezető előtt. Ez nem számít egy megszokott dolognak – mondta Csajkás Aranka.

Az esetről értesítették főnökeiket, majd azok továbbították az információt a minisztérium felé. Onnan azt a választ kapták, ha a házasulandók dokumentumai rendben vannak, akkor nem tehetnek semmit. Nem csak kiskunhalasi illetőségű arák álltak az anyakönyvvezető elé Szabadkán, hanem voltak pesti, szegedi, mélykúti stb. lakcímmel rendelkezők is. A szerbiai férfiak meg Leskovacról, Nišből, Tutinból, Pancsováról, Belgrádból, Újvidékről stb. jöttek.

De mint megtudtuk, nem csak Szabadkán kötött magyar és szerb állampolgár házasságot, hanem a határ menti településeken is van erre lehetőség, tehát a fent említett szám esetleg nagyobb is lehet. Szerbiában a házasságkötés nem túl bonyolult dolog. Nincs várakozási idő, és ha a papírok rendben vannak, akkor két tanú (s a szóban forgó házasságkötők hoztak magukkal tanúkat) jelenlétében egykettőre megkötik a házasságot, és arról azonnal megkapják a kétnyelvű kivonatot.

Aranka elmondta, hogy minden, külföldi személlyel kötött házasságról tájékoztatják a minisztériumot, az pedig továbbítja az okmányokat az illetékes külképviselet felé. Így történt ez a magyarországi menyasszonyok ügyében is. Amikor a Belgrádi Magyar Nagykövetség konzulátusára megérkeztek az okmányok, ott is feltűnt a külképviselet dolgozóinak, hogy valami nincs rendben. Nikowitz Oszkár belgrádi magyar nagykövet a szabadkai látogatása alkalmával a sajtónak elmondta, a belgrádi magyar konzulátus alkalmazottai vették észre, hogy valami nem stimmel a magyarországi menyasszonyok meg a szerbiai vőlegények házasságkötésével kapcsolatban.

– Minden érdem a konzulátus munkatársaié, akik felfedezték, hogy a beérkező iratok között sok a gyanús. Felfigyeltek arra, hogy egy helyről, hasonló nevű hajadon szerepel a nyilvántartásokban, s ezeket egymás mellé rakva kirajzolódott a kép, hogy itt gyanús, üzletszerű házasságkötésről lehet szó – mondta a nagykövet.

A nagykövetség értesítette a magyar hatóságokat, és Magyarországon megkezdődött a nyomozás. Nálunk nem nyomoz a hatóság.

A szerbiai férjek azt ígérték az érdekházasságot kötő lányoknak, hogy ha a házasság után az uniós országok valamelyikében bejelentkeznek egy lakcímre, és ők maguk is, meg férjük is megkapja a tartózkodási engedélyt, valamint a munkavállalási engedélyt, ezt követően el is válhatnak. Ez legfeljebb 3-4 hónap, mondták. Csajkás Aranka anyakönyvvezető viszont azt mondja, a házasságkötéseket dokumentáló anyakönyvet az év végéig az anyakönyvi hivatalokban őrzik, és ha felbontottak volna egyetlen házasságot is, vagy megsemmisítette volna valamelyiket a bíróság, arról ők értesültek volna. De ilyen ítélet eddig még a szabadkai anyakönyvi hivatalba nem érkezett.

A magyar rendőrség embercsempészés gyanújával őrizetbe helyezett két személyt: egy 56 éves szerb férfit, aki a házasságkötések megszervezésével gyanúsítható, meg egy magyar lányt, K. Kitti 22 éves kisszállási lakost, aki a gyanú szerint alszervezőként vett részt az érdekházasságok megköttetésében. Elfogták és embercsempészés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatták ki a menyasszonyok, illetve vőlegényeik fuvarozását végző K. Krisztián 32 éves kisszállási férfit is. Ezen kívül gyanúsítottként hallgattak ki egy 27 éves kisszállási meg egy 46 éves tompai nőt, akik szintén alszervezőként vehettek részt az érdekházasságok megszervezésében. Kihallgatták az álházasságok fő szerevezőjének élettársát, azt a 38 éves szerb nőt is, akit a házasságkötések előkészítésével terhelnek. Valamennyiüknek lakhelyelhagyási tilalmat rendeltek el.

A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Migrációs Ügyek Osztálya embercsempészés bűntette elkövetésének megalapozott gyanúja miatt tovább folytatja a nyomozást, és további letartóztatások várhatók.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás