Egy vállalkozásnak egészen biztosan nem könnyű érvényt szereznie ágazatában, a helyi vonatkozású megmérettetésben és a szakmaiság kérdésében sem. Valójában az ember mindig azzal találja magát szemben, hogy „nagyon nehéz prófétának lenni a saját hazájában”. Egy-egy elismerés jelentőségét ezért ugyancsak emeli, ha azt a szakma szavazza meg, vagyis a szakmabeliek ítélik oda a szakmabelieknek. Ez történt a kishegyesi Chick prom vállalattal, amelyet a szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara négy és fél ezres tagsága a beérkezett hatvanhárom javaslat közül az egyik legjobbnak ítélt meg.
A kilencvenes évek közepén kezdődött a cég története, családi vállalkozásként, és fejlődése azóta is töretlen volt, minden évben gyarapodott.
– A titok talán a költségek minimalizálása volt. Beruházásainkat mindig saját erőből végeztük, rendszerint helyi munkaerőt alkalmaztunk, és ez mindig sikeresnek bizonyult. Minden évben 25–40 százalékkal voltunk jobbak, mint előző évben. A beruházások esetében tapasztalható megtakarítások azonban soha sem mentek a minőség kárára. Mindig tudtuk teljesíteni a kötelezettséget és a minőséget, partnereink éppen ezért is jönnek újra és újra hozzánk. Termelésünk túlnyomó részét ezért a mai napig értékesíteni tudjuk. A vágnivaló csirkék nagy részét például a Matijević-cég vásárolja meg. Tudni kell azonban, hogy újabban megint engedélyezték a fagyasztott csirke behozatalát (Brazíliából és Mexikóból), s ilyen esetekben a hazai termelő hiába igyekszik, támogatások híján nem tud versenyre kelni a behozatallal – mondja a siker titkáról szóló kérdésre válaszolva Bartus András, a Chick prom igazgatója.
A cégnek három részlege van: a farmok a keltetővel, a takarmánykeverő és az üzlethálózat.
– Sokan azt mondják, miért bajlódunk üzlethálózattal, és abban igazuk is van, hogy ez sok gonddal jár. De azt is tudni kell, hogy a gazdálkodás egyik rákfenéje a körbetartozás vagy a kinnlevőségek megfizettetése. Így a termeléstől az értékesítésig minden a kezünkben van. 1995-ben családi vállalkozásként indult a vállalat, ma 176 munkásunk van és 88 üzletünk az ország minden pontján. A további fejlődés szempontjából is elsősorban az üzlethálózatot szeretnénk bővíteni 100–110 üzletre. De folyamatosan fejlesztjük a farmokat is, most épül a nyolcadik épület, amelyben a legmodernebb ketreces nevelés technológiáját alkalmazzuk. Az évek során azonban állandóan bővítettük a takarmánykínálatot is, így nemcsak baromfinak készítünk tápokat, hanem sertéseknek és kérődzőknek is, és minden komponenst is árulunk az állattenyésztőknek, ha maguk akarják keverni a tápot. A legfontosabb, hogy a minőség állandó legyen, és hogy betartsuk az ígéreteinket, mert akkor nem pártolnak el a vásárlók, és a cég sikeresen tud gazdálkodni – mondta az igazgató.
Bartus igazgató szerint talán a sikerhez hozzájárult az is, hogy a korábbi évtizedekben jó híre volt a kishegyesi keltetőnek. A szövetkezeti takarmánykeverők tönkrementek, mert rendszerint az adalékokkal próbáltak spórolni, ezt viszont az állattenyésztők azonnal észrevették, mivel az állatok nem gyarapodtak kellőképpen. Az első számú szabály tehát a minőség megtartása, és valószínűleg ez a siker titka is.