2024. július 16., kedd

Hétfőtől leadhatók a levélszavazatok

A külhoni magyar állampolgárok postára adhatják levélszavazataikat, vagy leadhatják a külképviseleteken

Szombaton éjfélkor lejárt a magyar választói névjegyzékbe vételi kérelmek átadásának határideje. Az április 6-i magyar parlamenti választásokon csak azok szavazhatnak, akik március 22-én éjfélig regisztrálnak. Ez nem jelenti azt, hogy a továbbiakban megszűnt a regisztrációs lehetőség. Mindazok, akik ezen a határidőn belül nem töltötték ki a névjegyzékbe vételi kérelmet, folyamatosan megtehetik, a regisztrálás ugyanis 10 évre szól, és a következő választásokon, illetve népszavazáson csak akkor vehetnek részt, ha regisztráltak. Akit most felvettek a magyar választói névjegyzékbe, annak a Nemzeti Választási Iroda erről értesítést küldött. Ha valaki nem kapott ilyen értesítést, pedig időben regisztrált, jelentkezzen a Nemzeti Választási Irodánál. Lapzártáig Szerbiából 28 361-en regisztráltak az NVI kimutatása szerint, de Korsós Tamás, a magyar főkonzulátus szabadkai főkonzulja szerint az interneten regisztrálók között számarányos becslés szerint még legalább 12 ezer szerbiai magyar állampolgár lehet.

Korsós Tamás főkonzul: A szabadkai főkonzulátuson meghosszabbított munkaidővel fogadják a polgárokat (Fotó: Molnár Edvárd)

Korsós Tamás főkonzul: A szabadkai főkonzulátuson meghosszabbított munkaidővel fogadják a polgárokat (Fotó: Molnár Edvárd)

Mind a magyar állampolgárságot kérelmezők, mind pedig a magyar választási névjegyzékbe történő felvételi kérelmek számát tekintve a vajdasági magyarok élen járnak. A kezdetektől fogva Csíkszereda után Vajdaságban kérelmezték a világon a legtöbben a magyar állampolgárságot, a regisztrációs kérelmek számát tekintve pedig világelsők vagyunk.

A Nemzeti Választási Iroda a héten kipostázta a külhoni magyaroknak a szavazócsomagot. A levél tartalmaz egy tájékoztatót, egy azonosító űrlapot, a szavazócédulát és egy úgynevezett belső borítékot. A külhoni magyarok, akik nem rendelkeznek magyarországi lakcímmel, csak levélben szavazhatnak. A szavazatokat többféle módon vissza lehet juttatni a Nemzeti Választási Iroda címére: díjmentesen postára adhatjuk, de arra ügyelni kell, hogy a postai küldemény április 5-ig megérkezzen a címzetthez. A másik lehetőség, hogy a lezárt borítékot bevisszük a magyar külképviseletre, és az ott elhelyezett gyűjtőládákba bedobjuk.

A külképviseleteken, így a szabadkai főkonzulátuson és a belgrádi konzulátuson is hétfőn helyezik ki ezeket a gyűjtőládákat. A szabadkai külképviseleten meghosszabbított munkaidővel fogadják a polgárokat.

– Március 24-e és április 4-e között munkaidőben, reggel nyolc és 17 óra között lehet leadni munkanapokon a külképviseleteken a levélszavazatot, illetve a szavazás napján, április 6-án reggel 6 és 19 óra között. Külön gyűjtőládák lesznek erre a célra rendszeresítve, és ezeket a gyűjtőládákat mi itt, a külképviseleten naponta felbontjuk. Nem a szavazatokat, csak a ládákat. Összesítjük, megszámoljuk, hogy hány levélszavazatot tartalmaz, és ezt jegyzőkönyvezzük, majd tájékoztatjuk a választási irodát, majd gondosan őrizzük, míg diplomáciai futárpostával el nem szállítjuk Budapestre – mondta Korsós Tamás főkonzul a sajtónak nyilatkozva.

Hétfőn helyezik ki a külképviseleteken a levélszavazatokat gyűjtő ládákat (Fotó: Molnár Edvárd)

Hétfőn helyezik ki a külképviseleteken a levélszavazatokat gyűjtő ládákat (Fotó: Molnár Edvárd)

– Bárki behozhat levélszavazatot, nem kell ilyenkor a személyazonosságot ellenőriznünk. Egy ember több emberét is behozhatja, a lényeg, hogy a levélszavazat egy szavazatot tartalmazzon, ne az egész családét, mert akkor ezek a szavazatok mind érvénytelenek lesznek – magyarázta a főkonzul.

A külképviseleteken külön választási bizottság működik. Ez bonyolítja le a szavazást. Akik rendelkeznek magyarországi lakcímmel, de tegyük fel Szabadkán a főkonzulátuson szeretnének szavazni, megtehetik, de ezt kérelmezniük kell. Március 29-ig a Nemzeti Választási Irodánál kérhetik a felvételüket külképviseletek névjegyzékébe. Ez az NVI honlapján online is megtehető. A szavazás a külképviseleten éppen olyan módon történik, mint bármelyik más magyarországi szavazóhelyen.

A levélszavazatok esetében ügyelni kell minden apróságra, mert egyébként a szavazat érvénytelen lesz. A szavazólapon két egymást metsző vonallal kell megjelölni, hogy melyik pártlistára szavazunk. A külhoniak az egyéni indulókra nem, csak a pártlistákra szavazhatnak. Miután kitöltöttük a szavazólapot, belehelyezzük a belső, kis borítékba, és feltétlen zárjuk le a borítékot. Ezt követően ki kell tölteni az azonosító űrlapot. Ide ugyanazokat az adatokat kell beírni, mint amelyeket a regisztrációs kérelmen feltüntettünk. Ha az adatok nem egyeznek meg, a szavazat érvénytelen lesz. Az azonosító űrlapot is alá kell írni. Aláírás hiányában a szavazat érvénytelen. A szavazólapot tartalmazó kis borítékot, valamint az azonosító lapot belehelyezzük a nagy borítékba, és ezt is gondosan lezárjuk. Amennyiben elmulasztjuk lezárni, a szavazatunk érvénytelen lesz. Egy boríték csak egy szavazólapot és egy azonosítólapot tartalmazhat.

Lapzártáig a világon 225 539 -en kérték felvételüket a magyar választói névjegyzékbe.