2024. november 24., vasárnap

A kerékpáros békenagykövet

Zellei József 4000 kilométert kerekezik, hogy bejárja az első világháború jelentősebb eseményeinek helyszíneit

„Ezt a túrát a Doberdónál hősi halált halt dédnagyapámnak, illetve az első világháborúban részt vett katonák emlékének ajánlom, akik harcoltak, és életüket adták a hazáért” – mondta Zellei József kerékpáros békenagykövet. Tervei szerint 33 nap alatt több mint 4000 kilométert kerekezik. Túraútvonalának főbb állomásai: Budapest – Szeged – Szarajevo – Split – Rijeka – Triest – Isonzó folyó völgye – Monte Grappa – Piave folyó völgye – Trento – Bolzano – Zürich – Basel –Sochaux – Nancy – Verdun – Reims – St. Quentin – Cambrai – Yepre – Oostend – Arras – Párizs.

Útja során ellátogat az első világháborús emlékhelyekre, illetve azokba a temetőkbe, ahol az első világégés magyar áldozatai pihennek.

– Mielőtt elindultam Magyarországról, több településen is megkoszorúztam az első világháborúban elesett hősök sírját. Mindenhonnan egy marék magyar földet vettem, és ezt viszem magammal az útra, és Magyarországon kívül minden egyes emlékhelyen szórok belőle valamennyit a magyar hősök sírjára, hogy ha ténylegesen nem is, de jelképesen magyar földben nyugodjanak.

Csütörtökön délelőtt érkezett Zellei József segítőjével, Bagó Sándorral Szabadkára. Felkereste a magyar külképviseletet, ahol a délvidéki magyarság helyzetéről érdeklődött. Korsós Tamás főkonzul a békenagykövet kérésére bejegyzést tett abba a Békekönyvbe, amelyet a túrázó már 10 éve visz magával különböző útjaira.

A szabadkai magyar főkonzul szerint tiszteletre méltó a sportteljesítmény és az eszmeiség is, amely ehhez társul.

– Mostanában értjük meg igazán, a 21. század elején, hogy létünk legfontosabb eleme a béke és az a természet, amelyet óvnunk kell háborútól, ipartól, mindenféle ártalomtól. Hogyha ez az általános békeüzenet eljut Európában az emberek egy részéhez, akkor már nem kerékpározott hiába Zellei József – mondta a főkonzul.

A kerékpáros egy rövid városi séta után indult Újvidékre, majd onnan Šabacra megy, és tovább Szarajevóba, ahol felkeresi az első világháború kitörését okozó merénylet helyszínét.

Zellei Józsefnek és kísérőjének esetenként az útvonalon lévő magyar egyesületek vagy a külképviseletek biztosítják a szállást. A legnagyobb támaszuk ezen a túrán a Panoráma Világklub, amelynek tagszervezetei várják a kerekező Zelleit, aki a Panoráma Világklub burgenlandi elnöke. Naponta 150–200 kilométert tervez megtenni.

Július 14-én érkezik Párizsba az első világháborúra való nemzetközi megemlékezésre. Zellei József erre a rendezvényre nemcsak a béke üzenetét viszi, hanem egy műalkotást is, amelynek darabjait útközben gyűjti össze. Hegedűs Tünde, a magyarországi művész világbéke Nagykövete egy nemzetközi művészeti összefogásra és közös alkotásra buzdította kortárs művésztársait. A művészek kisméretű lapokra megfestik a békét, amelyből a végén kikerekedik a „Béke-paletták”(„Peace Palettes”) című monumentális műalkotás. Ezt a mozaikképet állítják majd ki Párizsban a nemzetközi megemlékezésen.

Az előzetes egyeztetések alapján, 31 ország képviselőinek akaratából megállapodás született, hogy Párizsban 2014. július 14-én /a francia nemzeti ünnepen/ 10 órai kezdettel, Európában első alkalommal – egy nemzetközi első világháborús emlékprogram keretén belül – hagyományos párizsi katonai díszszemlével egybekötött világméretű megemlékezést tartanak, melyre a nagy háborúban érintett, 72 nemzet képviselőit hívják meg.
– Hangsúlyozni kívánom, hogy misszióm küldetése, mind volumenében, mind hatékonyságában, mind a megszólítottak és részvevők tekintetében, a világon egyedülálló lesz, és nem veszélytelen. Abban a régióban vállalok ugyanis aktív szereplést, melyben a nagyapáink, dédapáink, ükapáink néztek egymással farkasszemet 100 évvel ezelőtt. Túráimmal 10 éven keresztül mindvégig azt is kívántam demonstrálni, hogy az embernek egy olyan módszerrel kell felülemelkednie minden emberi konfliktuson, amely elutasítja a bosszút, az agressziót és a megtorlást.
Tudom és hiszem, hogy el fog jönni egy olyan világ, ahol az egyszerű kerékpáros vándor veszélyek nélkül és alkalmasint más ember segítségében reménykedve szelhet át a kontinenseket. Ahol nem nézik, honnan jött, milyen vallású, miféle párttal szimpatizál, milyen nyelvet beszél, ahol nem kell tartania a nagyhatalmak terjeszkedésétől, az egyszerű polgáron, a kisemberen megbosszuló terroristák támadásaitól vagy bűnözői erőszaktól, ahol nem fullad bele a technikai civilizáció szmogjába, ahol nem okoz szorongást az idő szorítása – írja a kerékpáros béketúrát ismertető írásában Zellei István.

Az első világháború centenáriuma alkalmából szervezett békemisszió idején Zellei István félszáz I. világháborús emlékhelyet keres fel, egy háborús békekopjafát, 9 háborús emlék mérföldkövet és 40 nemzeti emlékszalagot helyez el, valamint ahol lehetőség kínálkozik, magyar anyaföldet hint a magyar hősök sírjára az első világháború emlékhelyein.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás