2024. szeptember 1., vasárnap

Nincs megállás

30 éves a topolyai Cirkalom táncegyüttes

A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség a topolyai Cirkalom táncegyüttes tevékenységét plakettel jutalmazta, Zentán, a magyar kultúra napja délvidéki központi ünnepségén 2016. január 15-én vehetik át a legújabb kitüntetésüket. Január 8-án Budapesten, a Művészetek Palotájában a Fölszállott a páva vetélkedő Páva matiné műsorában doroszói és mátyusföldi táncokat mutatott be a csoport, és idén is meghívást kaptak a februári Néptáncantológiára a mindöszsze egyetlen alkalommal látható, reprezentatív, budapesti színházi műsorra, melyen az elmúlt év legkiemelkedőbb néptánccsoportjai, legjobb koreográfiái szerepelnek.

A Cirkalom táncegyüttes a Gyöngyösbokrétán (Ótos András felvétele)

A Cirkalom táncegyüttes a Gyöngyösbokrétán (Ótos András felvétele)

Tudjuk jól, a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ alapító, reprezentatív csoportjáról van szó, melynek tagjai olyan fiatalok, akik szívügyüknek érzik a magyar néptánc ápolását és ennek továbbörökítését a jövő nemzedékeire. Vajdaságszerte nevelik, oktatják a gyerekeket a magyar néptánckincs szépségeire és tiszteletére. A Cirkalom művészeti vezetői: Kisimre Árpád és Savelin László.

Néhány hete írtunk arról, hogy a Néptáncosok Országos Bemutató Színpada – Minősítő Fesztiválon az együttes ismét kiválóan minősült. Az Újvidéki Színházban november végén megtartott rendezvényen ezúttal négy vajdasági együttes vett részt. A minősítés feltétele, hogy a műsor több tájegység tánc-, zenei és viselethagyományaiban való jártassággal vagy egy tájegység hagyományainak elmélyült ismeretével mutassa be az együttes sokoldalú tánctudását, előadói képességét, változatos, igényes színpadi megjelenését.

– Az idén tizedik alkalommal került megrendezésre a fesztivál, ami azt jelenti, hogy húsz éve vagyunk jelen ezen a rendezvényen, hiszen kétévente minősítik az együtteseket. Elejében tömegesebben voltak jelen a vajdasági tánccsoportok, de mivel egy konkrét félórás összefüggő műsorral kell készülni, az évek során megfogyott az együttesek létszáma. Mindig új műsort kell bemutatni, ez feltételezi a folyamatos munkát, folyamatos utánpótlást. A Martin György Néptáncszövetség szervezi a rendezvényt, ő küldi a zsűri tagjait, ugyanazokkal a tagokkal, akik Magyarországon is elbírálják a csoportokat. Szervesen kapcsolódik tehát a rendezvény a magyarországi körforgásba – hallottuk Kisimre Árpádtól. Azt is elmondta, a topolyai csoport 1997 óta jelen van a megméretésen, és az idei minősítőn sorrendben tizedik alkalommal kiválóan minősültek, ezúttal 145 ponttal.

A Cirkalom legújabb eredménye is bizonyítja, hogy az elmúlt 20 évben jó úton haladt, és olyan szakmai munkát végzett, amellyel a Kárpátmedence néptánccsoportjainak élvonalába került. A minősítőn a Maszk nélkül című műsort mutatták be, az összeállítás Furik Rita és Kisimre Árpád alkotása, a szerelem és a párválasztás témája köré épült fel. A műsorban Fundák Kristóf és Kaszai Lili hajdúsági táncai, Furik Rita és Rihtarcsik Mihály bodrogközi táncai szerepelnek, valamint a leánykar egy zemléni karikázót táncolt. Évente több mint negyven fellépést vállal a Cirkalom, a topolyaiak többször is láthatják kedvenceiket, a hagyományos március 15-ei, a nyári évadzáró és karácsonyi műsor alkalmával kaphatnak betekintést a Kodály központban folyó munkába, amikor nemcsak a Csalóka zenekar és a Cirkalom, hanem a központ ban működő valamennyi szakcsoport, a gyerekcsoportok mellett a Hétmező leánykórus, a Csörgő citerazenekar, a Kaláris asszonykórus is bemutatkozik. A legutóbbi, karácsonyi műsort követően beszélgettünk Fehér Lászlóval, aki 14 éve, 2001 óta áll a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ élén.

–1997-ben kerültem az elnökségbe, és négyéves tagság után, Egeresi Sándort követően kerültem az elnöki pozícióba. Folyamatos munka megy, a gyerekek nagyon szeretik, amit csinálnak, ezért a 13 tagú elnökség is mindent megtesz, hogy mindez sikerüljön. Minden hétfőn este 7 órától elnökségi ülést tartunk, és ez már 13-14 éve így van. A tagok változnak, a csoportvezetőkön kívül a szülők is tagjai az elnökségnek. Amikor a politikából átjöttem a kultúrába, akkor egy feladatot vállaltam magamra, hogy a község minden magyarlakta településén megindítjuk a néptánccsoportot. Ez hathét évbe került, a mi táncosaink jártak, járnak ki tanítani. Nagy szakmai tudással rendelkeznek, öten befejezték a néptáncoktatói főiskolát. Az eredmények, amelyeket a Cirkalom elért, magukért beszélnek. Élveztük a Páva győzelmet, tudtunk válogatni a meghívások, a fesztiválok között. Jelenleg két új koreográfiát tanulunk, nagy sikert arattunk Újvidéken, hiszen tizedszer is kiválóan minősültünk. Ez egyedülálló eredmény a Kárpát-medencében, amatőr együttes ilyet még nem ért el. Mi azért vagyunk, hogy a feltételeket megteremtsük. Sajnos, ami az anyagiakat illeti, a 2015- ös évben nem kaptunk meg mindent, ami várható volt, azt hiszem, hogy mínusszal zárjuk az évet, de nem akarok panaszkodni. 2014-ben sikerült felújítani a székház tetőszerkezetét az MNT és a helyi közösség segítségével. Terveztük a vizesblokk megjavítását, de sajnos csak a fele sikerült. A fér mosdó megújult, a női mosdót tavaszra újítjuk fel. 14 pár csizmát ígértem a gyerekeknek, a 35 éves asszonykórus sem kapott új viseletet a jubileumra, azt is szeretnénk pótolni.

Savelin László szerint fontos, hogy a Cirkalom utánpótlását is biztosítsák.

– Megnyertük a Fölszállott a páva tehetségkutató versenyt, a nyeremény a Cirkalom táncegyüttesre lett költve, viseletek kiegészítésére, és a járulékos költségeinket fedeztük, sajnos nem jutott új csizmák vásárlására, és ez 2016 egyik feladata. Szakadt a csizmák belseje, a talpuk is rossz, ha sikerül megcsináltatni, a atalabb csoportok használhatnák, de a Cirkalomnak talán dukálna egy új rend csizma. Legalább fél évre előre kell terveznünk, hiszen a pályázatoknál ez fontos, beadás alatt van a március 15-ei műsorunk, harmincéves lesz a Cirkalom, a jubileumi műsorra is szeretnénk pályázni, reménykedünk, hogy akaratilag, pénzügyileg meg tudjuk valósítani a terveket. Tervekkel és a bizakodással mindig jól állunk, a pénzügyi dolgok nem mindig szoktak összejönni, de akkor is, szűkebb keretek között, de megvalósítjuk a terveinket. A Páva-győzelemmel az életünk nem változott, azelőtt is volt sok fellépésünk, mindent nem is tudunk elvállalni, hiszen az együttes tagjainak jó része dolgozik, vagy egyetemista. Ami igazán pozitívum, hogy megismertek bennünket, nem csak a szakmai körök- ben tudnak rólunk, a nagyvilág is megis- mert bennünket. Az utánpótlással nem volt gondunk eddig sem, most azonban még lelkesebbek a topolyai gyerekek. Van, akikre fölnézhetnek, tudják, hogy van hova eljutni. Ez jó motiváció. Szerencsére sok gyerek van, aki érdeklődik, bár szomorú, hogy az elvándorlás itt is érezhető. A dolog lényege, hogy a Cirkalom táncegyüttes tagjai közé idővel bekerüljenek.

A népes óvodás csoportot és az alsós kisdiákokból álló Virgoncok csapatát Kisimre Szerda Anna, a szintén alsós Csiripiszli csoportot a Savelin házaspár, a felsős diákokból álló Szélszirom munkáját pedig a Kisimre házaspár irányítja, összesen mintegy 120 gyerekkel foglalkoznak.

Az előző években Savelinék már kiérdemelték a VMMSZ plakettjét, ugyanúgy, mint ahogyan Kisimre Árpád, Kisimre Szerda Anna és a Csalóka zenekar is.

László felesége, Savelin Zellei Zsuzsanna, jelenleg a zentagunarasi általános iskola igazgatónője harminc éve táncol, 15 éve a Cirkalom tagja:

– Évekkel ezelőtt több gyerekcsoportunk volt, most is van néhány: Zentagunarason, Bácsgyulafalván, Csonoplyán tanítunk. Most első helyen van a fiunk, aki félévesen megjárta velünk Pestet, egyévesen Erdélyt, a munkahely is fontos, de a néptánc az örök szerelem. Ha kihagyok két próbát, akkor már nagyon hiányzik. A néptánc a pályaválasztásban is befolyásolt, tudtam, hogy gyerekekkel akarok foglalkozni, így lettem tanító néni. Az első csoport Zentagunarason az osztályomban alakult. Rengeteg sok szép élmény kötődik a néptánchoz, de komoly munka, sok-sok próba van mögötte. Ezt erősítette meg Pastyik Viola joghallgató is, aki 4 éves kora óta táncol.

– Majd 20 évnyi néptánccal a hátam mögött, heti három próbával, hétvégente sok-sok fellépéssel nagyon fontos helyet foglal el az életemben. A család után a legfontosabb közösség, tele barátokkal és sok-sok közös élménnyel, a fárasztó próbáktól kezdve a színpadi csillogásig. Nyári fesztiválok, az operettszínházi fellépések, a minősítős izgalmak, közös nyaralások, születésnapok, rengeteg az együtt eltöltött idő. Szívemnek legked- vesebbek a március 15-ei műsorok és a közös karácsonyozások a Kodályban.

Nyitókép: A Cirkalom táncegyüttes a Gyöngyösbokrétán (Ótos András felvétele)