Február elsejétől a sürgősségi betegellátást az újonnan alakult mentőszolgálat végzi a magyarkanizsai község területén. A szolgálat székhelye a Magyarkanizsai Egészségházban lesz, munkaideje munkanapokon délután 14 órától másnap reggel 7 óráig tart, hétvégén és ünnepnapokon 24 órás a munkaidő. Munkanapokon reggel 7 órától 14 óráig a sürgős eseteket a választott orvosok látják el az egész község területén.
A választott orvosoknak változatlan marad a munkaidejük. Választott orvos dolgozik szombaton Magyarkanizsán a mentőszolgálat mellett 7 órától 19 óráig, Horgoson pedig szombaton is és vasárnap is 7 órától 12 óráig. Horgoson választott orvos mindennap dolgozik 6 órától 21 óráig, utána pedig 21 órától 6 óráig egészségügyi technikus áll a páciensek rendelkezésére. A gyermekorvosi rendelő Magyarkanizsán minden hétvégén szombaton és vasárnap is 7 órától 13 óráig fogadja a kis pácienseket.
Ennyi a hivatalos információ. A részletekbe dr. Körmöczi László, a Magyarkanizsai Egészségház igazgatója és dr. Pajor Margit, a mentőszolgálat vezetője avatott be.
– Lényegében egy szemléletváltás, paradigmaváltás lesz az egészségügyi ellátásban a magyarkanizsai község területén. Eddig is volt mentőszolgálatunk, de nem mentőorvosok dolgoztak benne, hanem minden orvos bedolgozott. Ez nem lehet olyan tökéletes, mint ha arra szakosított emberek csak azt a munkát végzik. Ugyanakkor a betegbiztosító is erre biztosít négy orvost, és meg is követeli, hogy ilyen legyen a szisztematizáció. Az egész község területén lesz sürgősségi ellátás, és ennek fejlődést kell eredményeznie. Voltaképpen Horgost érinti az átszervezés olyan szempontból, hogy ezentúl nem lesz éjjel ügyeletes orvos az egészségügyi állomáson. Viszont reggel 6-tól este 9-ig elérhetők lesznek a választott orvosok. Éjjel technikus fogja útba igazítani a beteget, és ha kell, akkor hívja a mentőt. Ha pedig kisebb sérülés történik, azt maga is elláthatja, de főként logisztikai szerepet fog betölteni. Szombaton és vasárnap délelőtt is dolgozik majd orvos Horgoson. Így a páciensek több időt tudnak az orvosukkal tölteni, eddig ugyanis az orvosok munkaidejének egy részét az ügyelet tette ki – magyarázta dr. Körmöczi László.
Dr. Pajor Margit szerint a sürgősségi ellátás megszervezése két szempontból is fontos. Az egyik, hogy a választott orvosok a saját betegeikkel tudjanak foglalkozni a munkaidőben, a másik pedig, hogy a mentőorvosok kizárólag a sürgős eseteket lássák el.
– Nem kellene, hogy a mentőszolgálatnak több munkája legyen, mint ami eddig is volt az éjszakai és hétvégi ellátásban. Az esetleges nehézségek a község területi nagysága, a települések szétszórtságából adódhatnak. Kihasználnánk az alkalmat, hogy megkérjük a lakosságot: egy magas egészségügyi kultúrával gondolják át a problémájukat, és idejében igyekezzenek megoldani, mert a mentőszolgálatnak az akkor megtörtént problémával kell foglalkoznia, nem pedig a két napja keletkezett és egyre súlyosbodó rosszullét ellátásával, mert azt este 8-9 óráig a saját választott orvosánál vagy annak helyettesénél el kell rendeznie – javasolta a doktornő.
Az igazgató hangsúlyozta, hogy a fekvőbeteg-ellátás megmarad, a választott orvos továbbra is házi látogatásra megy, azt a munkát nem hárítják át a mentőszolgálatra.
Az sem volt jó, amikor az orvosok éjjel ügyeltek, és azután alig 4-5 órát tudtak foglalkozni a pácienseikkel.
– Ügyeletben nem tudtak tanácsadással, gyógyítással, szisztematikus vizsgálatokkal foglalkozni. A sürgősségi ellátás bevezetésével nemcsak a mentőszolgálatot fejlesztjük, hanem az egész község területén könnyítjük az orvosok munkáját, és a páciensek jobb ellátást kapnak. A minisztérium szerint az általa előírt jó orvosi munka 30 százalékának a megelőző munkából kell állnia. Erre eddig sose volt idő – jegyezte meg dr. Pajor Margit.
Az igazgató szerint a mentőszolgálatnak van még egy előnye: lehetővé válik, hogy szerződést kössenek a kamenicai szívgyógyászati klinikával, és akkor egyből oda tudják szállítani a beteget, nem pedig a regionális kórházakba, mint eddig – értékes időt veszítve. A másik előny, hogy a továbbképzések során a mentőorvosok ezen a szakterületen fogják a tudásukat tökéletesíteni.
– Mindemellett belső videorendszer lesz kialakítva így Kanizsáról az orvos látja a horgosi beteget. Most készül egy egységes informatikai rendszer az egész község területére. A másik újítás lesz a digitális munkaidő-nyilvántartás, ez is a páciensek érdekeit szolgálja – közölte dr. Körmöczi László.
A mentőszolgálat diszpécsere vezetékes telefonról a 194-es és a 94-es sürgősségi számról hívható, Orom és Horgos kivételével, mert innen a szabadkai központba megy a hívás. Ezért a horgosi és oromi lakosok inkább a vezetékes telefont tárcsázzák (ami természetesen hívható az egész község területéről) a 024/873-279-es számon.
Telefonbetyárkodni, hamis riasztást leadni nem érdemes, mert minden telefonbeszélgetést, hívószámot számítógép rögzít – figyelmeztet az igazgató.
– Az a célunk, hogy idejében odaérjünk mindenhova, ahova kell. Ezért arra kérünk mindenkit, hogy aki csak teheti, jöjjön be a kanizsai egészségházba (az egész község területéről), és mi majd szólunk a készültségben lévő orvosoknak. Ne a mentőszolgálatot hívják helyszínre, mert azzal csak veszítjük az időt, és nem tudjuk ellátni a sürgős esetet – kéri a szolgálat vezetője.