2024. november 23., szombat

Újraindul a kishegyesi téglagyár

Szeptemberig háromszáz munkahely megnyitását tervezik – Egyetlen nagyobb vállalat sem termel már a községben

Tavaly ez idő tájt még arról cikkeztünk, hogy országos szinten tizenkét téglagyárban állt le a munka, és kérdéses volt az is, hogy a termelés fennmarad-e a többiben. A kishegyesi gyárban akkor már hónapok óta szünetelt a termelés, és nem sok remény látszott arra (a vállalatvezetők akkori nyilatkozatai alapján), hogy belátható időn belül újra begyújtják a kemencéket. Nem tudni tehát, hogy a válságból való kilábalás első jele lesz-e a községben a téglagyár újraindítása, vagy csak pillanatnyi fellángolás, mint az megannyiszor megtörtént az utóbbi évtizedekben.

Dr.Celluska Frindik Erzsébet (Fotó: Papp Imre)

Dr.Celluska Frindik Erzsébet (Fotó: Papp Imre)

A megvásárlás után a Wienerberger egy ideig működtette a gyárat, de mivel a készletek állandóan gyarapodtak, leállították a kemencéket. Igaz, a raktárkészlet azóta elfogyott, de a termelés mégsem indult be. Most a jelek szerint egy hazai befektető fogja megvenni a gyárat, az adásvétel, ahogyan dr.Celluska Frindik Erzsébet polgármester asszony mondja, még nem végleges, még folyik az egyezkedés, de minden esély megvan arra, hogy sikeres kimenetele legyen.

– Ha sikerül az adásvétel, az nagyon rövid időn belül legalább száz munkahelyet jelent, ennyire minimum szükség lesz a gyártási technológia miatt. Természetesen a létszámot a tulajdonos szükség szerint alakítja, és az is lehet, hogy a technológián is változtatni kell a keresletnek megfelelően. Mi csak közvetve vagyunk érdekeltek ebben a kérdésben, de minden megteszünk a sikeres végkifejlet érdekében – hallottuk a polgármester asszonytól.

Beszélgetés közben kiderült, hogy belátható időn belül, vagyis legkésőbb őszig (szeptemberig ) még egy nagyobb termelési kapacitás is beindul.

Jelenleg még állnak a gépek a téglagyárban (Fotó: Papp Imre)

Jelenleg még állnak a gépek a téglagyárban (Fotó: Papp Imre)

– Az olasz Euro In bőrfeldolgozó kedvezményes kölcsönt kapott 170 ember szerbiai alkalmazására, és a vállalat vezetése a bácsfeketehegyi telephely mellett döntött. Száz emberrel kezdenek a kezdeti időszakban, cipőfelsőrészeket és táskarészeket fognak gyártani. A gyár nem az egykori bácsfeketehegyi cipőgyárban, hanem egy magánkézben levő csarnokban fog működni, amely minden szempontból megfelel a feltételeknek. A harmadik beruházás, amelynek befejezése szintén elérhető közelségbe került, a tészta- és kekszgyártó üzem megnyitása a bácsfeketehegyi ipari parkban. A beruházó a verbászi Jana Kommerc kft., amit legtöbben úgy ismernek, mint a Renesansa tésztafélék gyártóját. Itt ötven-hatvan munkás alkalmazása várható – számolt be a további beruházásokról dr.Celluska Frindik Erzsébet.

Más befektetők is érdeklődtek a községben történő beruházási lehetőségekről, de ezek a tervek még egészen kezdeti fázisban vannak, ezért nem is akart a polgármester asszony egyelőre szólni róluk. Az azonban szinte biztosra vehető, hogy hamarosan nagyobb számú varrónőt fognak keresni. Nem a községben működő beruházásról van szó, de a kishegyesiek korábban is sokat utaztak a munkahelyükre Topolyára, Verbászra vagy akár Szabadkára és Újvidékre is.

A polgármester asszony azt mondja, hogy az elmúlt harminc év alatt nem ígérkezett ennyi munkahely a községben, s ha meg is valósulnak a tervek, az nagy előrehaladást fog jelenteni foglalkoztatási és természetesen szociális szempontból is. Erre nagy is a szükség, hiszen a napokban csődeljárás indult a szikicsi húsfeldolgozó üzemben, így – leszámítva talán a takarmánykeverőt – a községben egyetlen nagyobb vállalkozás sem működik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás