2024. július 17., szerda

Tájház Zentagunarason

Zentagunarason a Kodály Zoltán utca 2. szám alatt található épület a település hagyományos építészetének egyik utolsó példája, az 1900-as évek elején épülhetett. Építésének pontos időpontjáról mestergerendájába vésett évszám nem tanúskodik, erre vonatkozó adatot nem találtak a helyi Mag Hagyományápoló Csoport tagjai, akik jóvoltából, illetve kezdeményezésére az egykori lakóépület a közeljövőben a település kiemelt műemlékévé válhat.
Az elmúlt négy évben a leendő zentagunarasi tájház és udvari része jelentős átépítéseken esett át, de kinézetében a háromosztatú, jellegzetesen alföldi típusú lakóház alapvetően nem változott. Jelenleg az épület külső és belső tapasztása, festése folyik, befejeződnek a homlokzatát és a verandarészt érintő munkálatok.
A fenti információkat Sípos Attila, a Mag Hagyományápoló Csoport alelnöke osztotta meg lapunkkal, aki a mintegy húsz aktív tagot számláló civil szervezet tagjaként maga is részt vállal a falu leendő és ez idáig egyetlen autentikus tájjellegű épülete régi-új arculatának kialakításában.

- Négy évvel ezelőtt a Gracza János egyesületből kivált tagok alapították a hagyományápoló csoportot, amelynek elsődleges célkitűzése egy tájház létrehozása volt Zentagunarason. A falunkban nincs olyan tájjellegű, a hagyományos építészet jegyeit magán viselő épület, amely jelenléte többek között a falusi turizmus élénkítését is szolgálná. Pályázati eszközökből, továbbá a topolyai önkormányzat és a zentagunarasi helyi közösség által nyújtott támogatásformáknak köszönhetően, helybéli munkaerő igénybevételével mostanra a kb. 1500 négyzetméteres telken és a rajta épült száz négyzetméteres lakóépületen többek között a teljes villanyhálózati rendszer cseréjét elvégeztük, megoldottuk a víz- és szennyvízelvezetés problémáját, az idei év tavaszán a homlokzat és a veranda felújítási munkálatai következhettek, jelenleg pedig az épületbelsőn folyó festés és a külső festés is zajlik. Azt szeretnénk, ha a hagyományos tájjellegű épületünk élettel teli lenne, a falubeliek és civil szervezeteik gyakorlati igényeit is szolgálná. A három szoba egyike társalkodóként, klubhelyiségként, gyűlésteremként funkcionál majd. Az ún. tiszta szobában a magyar és a ruszin népi kultúra tárgyi emlékei egyaránt, egyenlő mértékben megtalálhatóak lesznek. Külön helyiségben egy működőképes szövőszék kap helyet, segítségével a hozzáértő kézművesek műhelymunkákat vezetnek a helyszínen a jövőben. A konyharészben, csakúgy, mint a teljes épületbelsőben elhelyezendő néprajzi tárgyak a helybeli lakosok adományai. Az udvari részben található górén csak a téglából készült alapzaton kell újításokat végezni, a valamikori tyúkól pedig, amely a jövőben raktárhelyiségként funkcionál majd, mindössze külső festésre szorul. A ház körüli bekerített részben, ahol akácfákat is tervezünk telepíteni, szeretnénk a településen zajló hagyományos rendezvényeinket: a kukoricatörést, a tánctábort is megszervezni. Fedett csűrben külső kemence építése és nyári színpad kialakítása is terveink között szerepel – nyilatkozta Sípos Attila.

A zentagunarasi leendő tájház épületét 2008-ban, az ottani helyi közösségnek a helyi járulékból elkülönített hatezer eurós támogatásából vásárolták meg, a beruházás sikeres megvalósításához a soron következő évben a Szülőföld Alap járult hozzá százezer dináros támogatással. 2011-ben és 2012-ben topolyai önkormányzati és pályázati pénzekből újabb 480 000 dinár segítette a felújítási munkálatok kivitelezését, a folyó évben pedig a zentagunarasi helyi közösség 120 000 dinárt különített el erre a célra.