Topolya hányattatott sorsú központjában a hotelnek a város fölé emelkedő félkész épülete az üresen tátongó ablakokkal, az itt-ott hulló vakolattal lassan öt éve várja, hogy beteljesedjék sorsa. A közép-bácskai kisváros lakói mondhatni, már megszokták, a hatalmas, omladozó “szellemkastélyt", amely fénykorában több mint negyven évig szolgálta a vendéglátást. A sikertelen privatizáció miatt azonban jelene siralmas, jövője teljesen bizonytalan.
A város idősebb polgárai még emlékeznek az egykor híres szórakozóhely felépítésére, s még szívesebben emlékeznek fénykorára. Hosszabb szünetekkel épült akkor is, és 1959 végén szilveszterezéssel nyitották meg. Attól kezdve képeslap nem jelent meg a város látnivalóiról, hogy azon ne lett volna rajta az útkereszteződés és a hotel. A kifogástalan kiszolgálásnak, a híres pincéreknek, a jó zenének és konyhának köszönhetően előkelő, kulturált szórakozóhellyé vált. A privatizációt követően, 2007 őszén nagyszabású bővítésbe kezdett az új tulajdonos, aki nem elégedett meg a meglevő épület rekonstrukciójával, többet akart, „nagyot álmodott”. Az egykori Vojvodina kft. keretein belül működő hotel a Mile Jerković-féle birodalom részét képezte, s nem meglepő, hogy a tulajdonjogi viszonyok szinte kibogozhatatlanok, az építési engedélyekkel kapcsolatban is több kérdés merült fel, s elmondása szerint nincs könnyű helyzetben a 2011-ben kinevezett csődbiztos sem, akitől a jelenlegi helyzetről érdeklődtünk, de a községi építkezési felügyelő meglátásaira és Topolya polgármesterasszonyának véleményére is kíváncsiak voltunk.
ÉVEK ÓTA OMLIK
Vidoje Jakovljević építkezési felügyelőtől megtudtuk, hogy a községi felügyelőség többször reagált annak idején a városközpontban zajló építkezés idején, illetve annak leállta után is: a 2007 novemberében született jegyzőkönyvből kiderül, hogy a munkálatok nem olyan ütemben folytak, ahogyan tervezték, illetve az épület körvonalai, fő méretei eltérnek a tervezettől. Ekkor utasították a befektetőt, hogy végeztesse el a talaj kivizsgálását, illetve visszautalták a Telekrendezési Közvállalathoz, hogy kiderüljön, az új épülettervre kiadható-e az engedély.
A Telekrendezési Közvállalat műszaki részlegének építészei három éve készült riportunkban elmondták, hogy a tulajdonos a meglévő épület rekonstrukcióját kérte. Ők a feltételek között fölsorolták, hogy végezzék el a geomechanikai fölméréseket, ugyanis konkrét statikai számítások elvégzésére lett volna szükség, de hangoztatták azt is, a munkálatok nem azért álltak le, mert az befektető eltért az eredeti tervektől, hanem mert elfogyott a pénze.
Jakovljević elmondta azt is, hogy az építkezés leállta után a felügyelőség a járókelők biztonsága érdekében reagált elsősorban, és hogy hívatlan látogatók ne tudjanak bemenni a felelőtlenül sorsára hagyott épületbe, valamint, hogy a különböző ott maradt építkezési kellékeket tüntessék el, majd a veszélyessé vált saluk miatt is, melyeket egy alpinista segítségével távolítottak el.
--Jelentették illetéktelen személyek, főként gyerekek jelenlétét az épületben, ekkor került sor az épület lezárására. Közben a befektető vállalata csődbe ment, és más jellegű problémák is jelentkeztek. A csődbiztosnak korlátozott a felhatalmazása a problémák megoldására, alapvető feladata, hogy eladja az épületet, és ez folyamatban van. Közben az épület második emeletéről a télen malterdarabok kezdtek hullani, ekkor a járókelők védelme érdekében védőfal épült, és most ez a helyzet - mondta a felügyelő.
ELADÁSRA VÁR
A Vojvodina Kft. csődbiztosa Zoran Stojanović.
-Az a feladatom, hogy eladjam az épületet. A csődeljárásról szóló törvénnyel összhangban feltérképeztük a helyzetet, jelentéseket írtunk, az adóügyosztályon rendeztük a helyzetet a Vojvodina Kft. javára, és mindezek után következhetett az értékbecslés, amely 2012 novemberében zárult le. Ez egy fontos lépés volt, a következő pedig az eladás lesz. A Vojvodina Kft. vagyona 650 000 euróra lett fölbecsülve, a kezdő ár várhatóan ennek a fele körül alakul majd. Meg kell említeni, hogy a becslés szerint akkor ér legtöbbet, ha mint jogi személy értékesítjük. Tudni kell, hogy az épülethez tartozik többek között az út másik oldalán egy üres telek, amely ugyan állami tulajdonban van, de használati joga a hotelé.
Ahhoz azonban, hogy jogi személyként kerüljön eladásra, a hitelezők képviselőiből álló bizottság beleegyezése szükséges, s itt jelentkezik a következő probléma: ez a testület az elmúlt két év alatt nem alakult meg, de ha tudjuk, hogy a Jerković köré szerveződő csoportosulásokról van szó, amelyek szintén csődbe mentek, illetve a Vajdasági Fejlesztési Bank is tagja, amelyik szintén a napokban csődbe ment, akkor ez érthető. A Vajdasági Feljlesztési Bank a követelését átruházta a bankbetéteket felügyelő ügynökségre. Amelynek jelzálog hitele van a hotelon, nem lehet tag az említett bizottságban, de az eladásban szintén érdekelt, hiszen az eladásból befolyó pénz egy része őket illeti -összegezte az elmúlt két év történéseit a csődbiztos. Stojanović végül hangsúlyozta, hogy mindezek ellenére célja, hogy még ebben az évben, tervei szerint szeptember folyamán meghirdesse az eladás első fordulóját. A vele folytatott beszélgetésből kiderült, hogy komoly érdeklődő még sajnos nem volt, és hogy nem sokkal 2011 májusában való kinevezését követően kezdeményezték az önkormányzat bevonását a probléma megoldásába, hiszen egy esetleges új befektető idevonzásában a szükséges dokumentumok beszerzésében is tudna segíteni, és általában a felmerült probléma megoldásában, hiszen közös érdek lenne, hogy a város központjában található félkész épületnek mihamarabb új gazdája legyen.
ÚJ VÁROSHÁZA IS LEHETNE?
A privatizáció áldozata lett a hotel is Topolyán. Csődből felvásárolták, utána kölcsönt vettek fel, rátábláztak az ingatlanra 2,8 millió eurónyi összeget. Elkezdték a beruházást, amelyet nem fejeztek be. Érdeklődő lenne az épületre, de ezzel a háttérrel nem lehet eladni -- nyilatkozta a város előző polgármestere, amikor híre kelt annak is, hogy ha az önkormányzatnak sikerülne megvásárolnia ezt az építményt, akár az új városháza is lehetne belőle.
Erről faggattuk Topolya jelenlegi polgármesterét, Kókai Mernyák Melindát is.
- Amikor átvettem a funkciót, akkor beszélgettünk erről, és szerintem is egy nagyon jó elképzelés, valójában az épület akkora, hogy több funkciós is lehetne, az önkormányzati hivatal átköltözhetne, annak minden szolgálata és a közvállalatok is. Ez megkönnyítené a mi munkánkat, és a polgárok számára is jó lenne, illetve egy részében a hotel funkciót is meg tudná őrizni, mert akkora épületről van szó, hogy minden elférne benne. De ilyen gazdasági helyzetben, amikor mindig nagyon meg kell néznünk, hogy hova tesszük a pénzt, jelenleg ez luxus lenne, hiszen az önkormányzat így is működik. Ezt esetleg valamilyen pályázati pénzekből lehetne megoldani, mivel tudjuk, hogy az uniónak vannak olyan pénzeszközei, amelyekkel a polgárok és az önkormányzat közötti együttműködés minőségének a javítását célozzák meg, de ez a jövő kérdése, és csupán szép álom jelenleg - nyilatkozta a polgármester.
Az értékbecslés megtörtént, az eladás meghirdetése legjobb esetben őszre várható, de egyelőre megjósolni sem lehet az objektum sorsát, nem tudni, ismét a vendéglátás szolgálatába állítják, esetleg más funkciót kap a hatalmassá nőtt, városközpontot csúfító épületrom.