2024. október 6., vasárnap

Bűnösök vagy áldozatok?

A horgosi határsértők nyomában

Horgos mindig is vonzotta azokat az idegeneket, akik illegálisan szerettek volna átjutni a határ túloldalára. Olykor felröppent egy-egy hír arról, hogy a határőrség menekülőket üldözött, bár azt nem tudni, hány olyan akció volt, amikor észrevétlenül sikerült átjutniuk a túloldalra. Ám a lakosság beszámolói alapján úgy tűnik, ez a szám az elmúlt években jelentősen megnőtt.

Egyre több falusi számol be arról, hogy a földjén, tanyáján bujkáló idegeneket észlel, vagy azok nyomait látja. Így a múlt hétvégén, vasárnap hajnalban lezajlott akció ténye, mely során több mint hatvan határsértőt vettek üldözőbe, s azok egyharmadát el is fogták a rend őrei, nem okozott akkora meglepetést, inkább csak a számbeli adatokat illetően, mert általában kisebb csoportokban próbálkoznak. Bacskulin István, a helyi közösség elnöke szerint ideje lépéseket tenni.

- Egyre több az illegális határsértő. Szervezetten szállítják őket településünkre, többször látni a faluban szabadkai taxisokat, ami egyébként ritka. Elsősorban a határhoz közeli benzinkútra, a Kamarási állomás környékére vagy a Mórahalmi út felüljárójához viszik őket, majd irányt mutatnak nekik Magyarország felé. Horgos azért impozáns az unióban boldogulást keresők számára, mert Szegeden több száz legálisan tartózkodó külföldi él, sok a cserediák, s így köztük ők is könnyen el tudnak vegyülni, nem feltűnő a bőrszínük vagy a beszédük.

A horgosiak akár szó nélkül is hagyhatnák, hisz a határőrök teszik a dolgukat, a határsávban történő üldözések azonban a termőföldeken és gyümölcsösökben is kárt okoznak, így ők is érintettek az ügyben.

- A szántóföldi kultúrákban napról napra nagyobbak a károk, mivel nem nézik hol az út. A gabonafélék pedig kifejezetten kedvezőek a számukra, abban el tudnak bújni, s onnan kifigyelhetik a rendőrjárat közlekedését.

A hétvégi incidens is jelentős károkat okozott, a hatvan menekülő ugyanis a búzatáblákban tudott menedéket lelni, de hírzárlatra hivatkozva hivatalos információt nem tudott adni a helyi közösség elnöke sem arról, hogy kiknek a földjén keresztül menekültek, sem arról, hogy mekkora a kár. A letaposott búzaföldekről készített felvételek azonban bizonyítják a rongálást.

Nem hivatalos forrásból kiderült, hogy Serfőző Jenő agrármérnök azok közé a termelők közé tartozik, akinek a határsértők megrongálták a gyümölcsösét.

- Ez egyáltalán nem új keletű probléma, bár tény, hogy idén, ez alatt az öt hónap alatt már több határsértőt fogtak, mint tavaly egész évben. Mivel a határőrök már kiismerték az útjukat, ezért újabban nem a dűlőutak mentén, hanem a földeken át szöknek. Nem akadályozza őket az sem, ha a gyümölcsösök be vannak kerítve, mint az enyém is. Egyszerűen áttörik a kaput, megrongálják a kerítéseket. A gyümölcsfákban kisebb károkat okoznak, letörnek néhány ágat. Ha beérik a gyümölcs, akkor nyilván élelemforrást jelent majd nekik. Bár én nem sajnálom tőlük azt a néhány barackot, amit megesznek, és nem is őket tartom felelősnek a kialakult helyzetért.

Felkérésre mások is nyilatkoztak az ügyről, ám nevük felfedését nem hagyták jóvá. Az egyik termelő például hetekkel ezelőtt bukkant egy kisebb csapatra, amint a búzaföldje közepén üldögéltek. Mikor észrevették, azonnal futásnak eredtek, ám az egyikük, feltehetően valamilyen sérülés következtében nem tudott elmenekülni, ezért feltett kezekkel kiáltozta a gazda felé, hogy „no problem, no problem”.

Egy másik történet szerint volt, aki a fóliasátrában bukkant a nyomaikra. Oda húzódhattak be az eső elől, ezzel viszont tönkretették az egész palántaágyást.

Serfőző Jenő véleményét, mely szerint az államnak és az EU-nak nem büntetni, hanem segíteni kéne rajtuk, többen osztják a faluban a szóbeszéd szerint. Van, aki egyszerűen azt vallja, hogy hagyni kell őket átszökni, hisz a jobb élet reményében teszik kockára ezek az emberek mindenüket. Másrészt arról is beszélnek, hogy az üldözések során a határőrök is kárt tesznek a termőföldekben. Szintén nem hivatalos hírforrás szerint a vasárnap hajnalban történt akcióban a határőrök dzsipje letarolt négy sor kukoricát, illetve átgázolt egy paradicsomföld egy részén. A határőrök a korábban említett hírzárlat miatt nem adtak ki nyilatkozatot, a dzsip (állítólagos) vezetőjének telefonszámát, kérésére a család nem volt hajlandó megadni.

Egy szintén anonimitást kérő személy elmondta, hogy az ő kukoricaföldjét is tönkretették korábban a határőrök, de megérti, hogy azok is a munkájukat végzik. Véleménye szerint az idegenek pedig nem szándékosan okoznak kárt.

A horgosiak jobbára megértőnek bizonyulnak, ám ha fokozódik az illegális bevándorlási hullám, kérdés, hogy meddig. A megoldást illetően senki sem tudott konkrét választ adni, a helyi közösség elnöke pénteken este megbeszélést tartott az ügyben a termelőkkel, de összetett problémáról van szó, s az orvoslás a horgosiak hatáskörén jóval túlnő. Szerbia nincs felkészülve a bevándorlókra, s ha el is fogják őket, kitoloncolni nem tudják az országból.