Egy hónappal ezelőtt kiszivárgott az információ, hogy az új művelődési otthonban helyet bérelne egy privát vállalkozás, név szerint az osztrák SWR (Sun Wind Renewable) Bauconsulting Kft., mely a megújuló (nap, szél és geotermikus) energiahasznosítással foglalkozik. Szolárparkjuk épül a településen, és ezért egy irodahelyiséget bérelnének az új művelődési házban, ahol a szolárprojektumok lebonyolításával kapcsolatos tevékenységet végeznének, helyi munkaerő foglalkoztatásával. Az elképzelés egyetlen szépséghibája, hogy az egyébként impozáns és grandiózus művelődési otthonban kizárólag a földszinten óhajtanának irodahelyiséget és bemutatótermet kialakítani, erről pedig szándéknyilatkozatot tártak a helyi közösség tanácsa elé, ezért rendkívüli ülést hívtak össze a héten, hogy végleges döntést hozzanak az ügyben.
A szerda este megtartott ülésen a kilencből nyolc tanácstag, a helyi közösség elnöke, Bacskulin István, két községi képviselő, Nyilas Mihály polgármester és Tóth Vilmos, az épület tervezője, valamint egy magánszemély volt jelen.
A KECSKE ÉS A KÁPOSZTA
Danyi István tanácstag kérdésére, hogy miért nem akar a beruházó az emeletre költözni, azt a választ kapták a tervezőtől, hogy mindenhol a földszintre pályáznak.
Ettől függetlenül az ülés első felében a tanácstagok megpróbáltak olyan megoldást találni, amely mindkét fél igényeinek megfelelne. Olyan ötletek voltak, hogy ajánljanak fel másik helyiséget, az ifjúsági otthont vagy a bank épületét, s mivel nem érdeke a cégnek, hogy építkezzen, ezért akár ingyen is megkaphatná ezek közül valamelyiket, a falu pedig majd közvetetten, az idecsalogatott befektetőkből fog profitálni. A polgármester elvetendő ötletnek tartotta, hangsúlyozta, hogy a beruházó több épületet megnézett a településen, de kizárólag a művelődési otthon földszinti része érdekli, s amennyiben ezt a horgosiak nem szeretnék bérbe adni, akkor szinte felesleges próbálkozni. Elhangzott az a vád is, hogy a polgármester lobbizni kíván az ügyben, Nyilas Mihály azonban kijelentette, hogy nem fűződik érdeke az ügyhöz, a horgosiakra bízza a döntéshozatalt, sőt ha úgy kívánják, a szavazáson sem vesz részt, az SWR Kft. ugyanis Magyarkanizsán is több lokációt érdemesnek talált arra, hogy kibérelje, szavaival élve, van piac, hogy mást válasszon.
MÉRLEGEN A PÉNZ ÉS A KULTÚRA
Több tanácstag jelezte, hogy a kapitalizmus sem úgy működik, hogy a feltételeket kizárólag a beruházó szabja, ezzel a polgármester is többé-kevésbé egyetértett. A nyilatkozat szerint a cég által kínált bérleti díj összege 5000 euró évente, s megindult a vita arról, hogy ezzel az összeggel mit nyer a falu. Krekuska Róbert kijelentette, hogy azt kell figyelembe venni, hogy 10 év alatt ez 5,7 millió dinárt jelent, s csupán az a kérdés, hogy ezt az összeget befektetik-e. A havi bérleti díj összege 400 euró, ezt viszont majdnem alacsonynak találták, ezért felvetődött az ötlet, hogy először tíz évre, majd azután öt évre előre kérik a bérleti díj árát. Az összeget pedig a rezsiköltségen kívül a művelődési otthon berendezésére lehetne fordítani. Nyilas Mihály jelezte, hogy a berendezési tárgyakat pályázati pénzekből is meg lehet valósítani, így a pénzt másra is lehet költeni. Takács József pedig felhívta a figyelmet arra, hogy a művelődési ház rezsiköltéségét az önkormányzatnak kellene finanszírozni, ahogyan más településeken is. Majd többen felfigyeltek a cég által benyújtott szándéknyilatkozatban arra a kikötésre is, hogy amennyiben a vállalkozó önhibáján kívül nem tudja megkezdeni az érdemi munkát az irodahelyiségben, addig a bérleti díj egyharmadát fizetnék. Abban megegyeztek, hogy ezt a kikötést a tanácstagok törölnék a megegyezésből. Közben folyamatosan visszatértek az elvi kérdéshez is, hogy vajon helye van-e a művelődési házban egy gazdasági vállalkozásnak. Takács József azzal a hasonlattal élt, hogy ha valaki Mercedes gépjárművet szeretne vásárolni, akkor nem egy kerékpárüzletbe tér be. Túrú Károly úgy vélekedett, bármilyen szép is a kultúráért harcolni, a költségeket is fizetni kell valamiből. Veselinov Ibolya nem értette, miért ódzkodnak ennyire az újítástól, s ha ezt a lehetőséget most elszalasztják, a kultúrotthon annyit fog érni, mint előtte.
MI LESZ A KÖNYVTÁRRAL?
A hozzászólók szavaiból egyértelműen arra a következtetésre lehetett jutni, hogy amennyiben a vállalkozónak kiadják a helyiséget, a könyvtár az emeleti részben fog helyet kapni. .
Sárkány Lukács, aki magánszemélyként felszólalhatott, elmondta, hogy nem érti, miről vitáznak a tanácstagok, hiszen annak idején azért terveztették ekkorára az épületet, mert úgy érezték, hogy a kultúra megérdemli, hogy ekkora terepet kapjon, s akik akkor a kultúráért emelték a kezüket, azoknak most is ez a dolguk. Az évi 5000 euró bérleti díjat nevetségesnek találta, szerinte ennyiből úgysem lehet megváltani a falut. Talán nehéz lesz előteremteni a pénzt, annak idején azonban – emlékeztette a tanácstagokat – éppen az volt az építkezés egyik kiemelt szempontja, hogy a könyvtár a törvénnyel összhangban lekerüljön a földszintre.
Az ülés végén felmerült, hogy lakossági fórumon is megvitassák az ügyet, ezt mindössze két tanácstag támogatta. A bérbeadás lehetőségéről nem, a módosítási javaslatokról azonban szavaztatott a helyi közösség elnöke, bár a polgármester is jelezte, hogy előbb azt kell eldönteni, hogy kiadják-e az épület földszinti részét. Erről a következő ülésen, hétfőn este, zárt ajtók mögött döntenek.
