2024. szeptember 1., vasárnap

Jó reggelt! 06-06-2024

Még valahol április elején egy csapatnyi idős nő pert nyert az Emberi Jogok Európai Bíróságán a svájci állammal szemben, miután arra hivatkoztak, hogy a kormány nem tesz eleget a klímaválság kezeléséért. A felperesek többsége 70 feletti. Március volt ugyanis zsinórban a 10. hónap, amikor megdőlt a melegrekord.

A bíróság szerint Svájc lépései a klímacéljai elérése érdekében teljesen elégtelenek voltak. Ez az első eset, amikor a bíróság a globális felmelegedést érintő ügyben döntött. A döntés kötelező érvényű, így 46 európai országban vezethet jogi változáshoz. Persze – csak elméletileg. Európában vannak olyan jóléti országok, nem is egy, amelyekben még mindig nem tudatosodott az emberekben, hogy nemcsak számla-kifizetési kötelezettségeik, hanem klímaváltozásból, környezetszennyezésből eredő jogaik is vannak. Merthogy az országok kormányai már több egyezményt is aláírtak, amikben vállalták, hogy csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását.
De hogy is van ez? Piroson – közvetlenül az első házak mellet aszfaltbázis működik – immár több mint 40 éve. Ez a bázis Újvidék központjától mintegy 10 kilométerre található. Súlyosan környezetszennyező, mert az aszfaltgyártás folytaán rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe. Az európai normák szerint az efféle objektum egy helységtől minimum 30 kilométerre telepíthető.

Nem így nálunk, mert itt máshogy mérik a kilométereket, senkinek sem csavargatja az orrát a fanyar, szennyezett levegő a bázisból, és úgy egyáltalán senki nem törődik az egészségével.