Az elmúlt hetekben szenzációs hír járta be a világsajtót: Cristiano Ronaldo 200 millió euróért egy évvel meghosszabbította az idén nyáron lejáró szerződését a szaúd-arábiai Al-Nasszr csapatával. Így továbbra is ő marad a világ legjobban fizetett labdarúgója, nem mellékesen a jövő évi labdarúgó-világbajnokságig klubcsapattal fog rendelkezni, ami előrevetíti, hogy a portugálok üdvöskéje, aki ma ünnepli negyvenedik születésnapját, játszani kíván majd a világszemlén.
Kétszázmillió euró egyszerű halandó számára felfoghatatlan összeg. Talán közelebb kerül hozzánk, ha azt mondjuk, órabére 22.831 euró, azaz egy nap alatt, függetlenül attól, hogy mérkőzést játszott, edzett vagy épp sérültet jelentett, mintegy 548 ezer euróval növekszik amúgy sem jelentéktelen vagyona. Akkora összeggel, amit a legtöbb szerbiai – vagy magyarországi – polgár 40 év kemény munkájával se keresne meg.
Az elmúlt években a futball világában (is) igencsak elszabadultak az árak: közepes képességű játékosok is sok tízmilliós összegekért váltanak klubot, így CR7 esetében nem is a 200 millió a furcsa, hanem a tény, hogy ötödik évtizedére fordulván is megér ennyit egy klubnak. Persze, ha figyelembe vesszük, hogy ha legendás gyorsasága kopott is valamicskét, még mindig versenyre tudna kelni egy átlagos magyar vagy szerb válogatott játékossal, mindjárt érthetőbbé válik a dolog. De ki ez az ember, aki negyvenen túl is fáradhatatlanul kerget újabb és újabb rekordokat?
Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro 1985. február 5-én született a Madeira szigetén található Funchal városában. Mivel szülei, Maria Dolores dos Santos Aveiro és José Dinis Aveiro nem bővelkedtek anyagiakban, annyi más nagy labdarúgóhoz hasonlóan Cristiano Ronaldo is megtapasztalhatta gyerekkorában a szegénységet. Mivel saját elmondása szerint nem tartozott a legjobb tanulók közé, egyértelmű volt, hogy kitörést a nyomorból számára csak a labdarúgás hozhat. Első két csapata Madeira szigetén a CF Andorinha és a Nacional voltak. Már ekkor kitűnt tehetségével kortársai közül, és háromnapnyi próbajátékot követően 12 évesen a Sporting akadémiáján kötött ki. Kevesen tudják róla, hogy három évvel később szívritmuszavart állapítottak meg nála, ami miatt úgy tűnt, fel kell hagynia a focival, ám egy lézerműtét megoldotta a problémát.
Az újabb váltás számára 18 éves korában következett be. Az elbeszélések szerint egy Sporting–Manchester United Bajnokok Ligája-találkozón olyan mély benyomást tett a Vörös Ördögök játékosaira, hogy azok hazafelé a repülőúton meggyőzték Sir Alex Ferguson vezetőedzőt, szerződtesse az ifjú titánt. Érdekesség, hogy ő lett a manchesteri klub történetének első portugál játékosa. Az áttörést számára a 2006–2007-es idény hozta, amikor is a játékosok a szezon legjobbjának választották. Nem mellékesen ekkor már heti 120 ezres heti fizetésével a klub legjobban fizetett alkalmazottja lett. Első komolyabb nemzetközi sikerét 2008-ban aratta, amikor a Bajnokok Ligája döntőjében a Manchester United drámai büntetőpárbajban legyőzte a Chelsea-t. Az év decemberében megnyerte első Aranylabdáját is.
Sikerei már korán felkeltették a Real Madrid vezetőinek figyelmét, és 2007 nyara óta minden átigazolási időszak legnagyobb kérdése az volt, vajon az aranylábú ifjú hófehérre váltja-e a vörös mezt. A már-már kínosan hosszúra sikeredett szappanopera végül 2009-ben ért véget, amikor Cristiano Ronaldo Madridba tette át székhelyét. Már az érkezése sem volt szokványos, pusztán a bemutatására 80 ezer szurkoló jelent meg a Santiago Bernabéu stadionban. Az első feledhető idényt követően 2011-ben klubcsúcsot állított fel, az összes tétmeccsen 53 gólt ért el, amivel megdöntötte Puskás Ferenc rekordját. 2012-t követően összeért a Real újabb galaktikus csapata, melyben többek között olyan zseniális labdarúgók szolgálták ki a portugál gólvágót, mint Karim Benzema, Toni Kroos, Gareth Bale, Ángel di Maria vagy Luka Modrić. A királyi klubbal 2014-ben nyerte meg először a Bajnokok Ligáját, amit 2016–18 között további három alkalommal hódított el. Ezzel párhuzamosan az egyéni elismerések is sorjáztak, 2013–17 között négy alkalommal kapta meg az Aranylabdát.
2018 nyarán, miután több hónapos eredménytelen tárgyalásokat folytatott a királyi klubbal szerződése meghosszabbításáról, a váltás mellett döntött, 100 millió euróért a Juventushoz igazolt. Bár egymás után két bajnoki címet szerzett új klubjával, s a torinóiak pusztán a mezek eladásából gyorsan visszakapták a befektetett összeget, a klub vezetői nem voltak maradéktalanul elégedettek. Akkoriban a zebramezesek Ronaldo nélkül is magasan uralták a Serie A pontvadászatát, viszont a hőn áhított Bajnokok Ligája-trófeát nem sikerült megnyerniük.
2021 nyarán újabb váltás történt Ronaldo karrierjében: visszatért az első nagy nemzetközi sikerek helyszínére, az Old Traffordra. Második manchesteri időszaka távolról sem volt diadalmenet, a következő év nyarán szóba került az újabb átigazolás, mivel sem edzőjével, sem csapattársaival nem volt felhőtlen a viszonya. Végül a maradás mellett döntött, de miután több bajnokin is csak csereként szerepeltették, 2022 novemberében egy nagyszabású interjút adott, amelyben nemcsak játékostársait és edzőjét, de a klubvezetést is élesen kritizálta. Nem volt kérdés, hogy nem maradhat tovább Manchesterben: 2022. december 30-án két és fél éves szerződést írt alá az Al-Nasszerhez, amellyel első idényében második helyen végzett a szaúd-arábiai pontvadászatban, majd 2024 nyarán megnyerte az Arab Bajnokcsapatok Kupáját.
A 2016-ban a portugál válogatottal kontinenstornát nyert sztár első gyermeke Cristiano Ronaldo JR tizenöt évvel ezelőtt látta meg a napvilágot. 2017-ben egy béranya ikrekkel ajándékozta meg, majd jelenlegi barátnője, Georgina Rodríguez megszülte negyedik gyermekét, Alana Martinát. Vagyona mértékadó becslések szerint meghaladja a 600 millió eurót, számtalan villájához több mint húsz sport- és luxusautóból álló járműpark is társul.
Nyitókép: AP via Beta