2024. szeptember 10., kedd

Több száz millió eurós viharkár

A lakóházak, iskolák felújítása élvez elsőbbséget, majd az egészségügyi intézmények épületei következnek

Csaknem 12 ezer háztartás szenvedett részleges károkat vagy ment teljesen tönkre a mögöttünk álló viharok ideje alatt, július 19-e és 24-e között, 13 helyi önkormányzat hirdetett rendkívüli helyzetet, a legkegyetlenebb időjárás Újvidéken és Palánkán volt, értékelte tegnapi Újvidék környéki látogatása alkalmával Ana Brnabićkormányfő, aki az ítéletidő okozta károkat vette számba a helyszínen, s a város tisztségviselőivel tárgyalt azok elhárításának menetéről.

Már folyamatban van a kárfelbecslés, fejtette ki, a helyreállítások is kezdetüket vették, prioritást élveznek a lakóházak és az iskolák, majd az egészségügyi intézmények és a középületek követik ezeket. Annyi már most bizonyossággal elmondható, hogy a kár több száz millió euróra tehető, s éppen a vajdasági községekben a legjelentősebb. Ma ülésezik az illetékes köztársasági munkacsoport, majd kiderül, hogyan haladnak a kifizetések, a keletkezett hiányosságok pótlásai.

A Futakon tett látogatása alkalmával arról is beszélt a miniszterelnök, hogy kevesen tudják szerinte megérteni, mennyi gonddal kell szembenéznie egy olyan polgármesternek, akinek a községét, városát efféle természeti csapások érik. Kitért a palánkai tragikus esetre, amikor egy kisgyermek veszítette életét a vihar után el nem távolított magasfeszültségű kábelek hozzáférhetősége miatt.

Ana Brnabićelmondta, meg kell érteni, hogy a vádaskodás nem fogja visszahozni sem ezt a gyermeket, sem pedig az újvidéki vihar ideje alatt elhunytat. Arra, hogy lehetett volna-e bármit gyorsabban megtenni vagy sem, az utólagos vizsgálat majd rámutat, értékelte, mindenesetre szem előtt kell tartani, hogy rendkívüli helyzetekről volt szó. „Amikor az emberek azt követelik, hogy kapcsolják vissza a vihar után az áramot, azt nem mondják, hogy inkább ne, mert nem biztonságos egyes helyszíneken”, mutatott rá. Ezzel a palánkai tüntetésekre utalt, a településen már több napja követelik a polgármesternek a távozását, mert a helyiek egy része szerint a magasfeszültségű vezetékeket el lehetett volna a tragédiát megelőzően is távolítani. Hozzátette, meggyőződése, hogy az áramszolgáltató terepmunkásai éjt nappallá téve dolgoztak ezekben a napokban, minden tőlük telhetőt megtettek, ennek ellenére, komoly kivizsgálási folyamat veszi kezdetét, amely rámutat majd arra, ha mulasztást követett el valahol bárki is.

Futakon a Desanka Maksimović Általános Iskolát kereste fel a kormányfő (Ótos András felvétele)

Futakon a Desanka Maksimović Általános Iskolát kereste fel a kormányfő (Ótos András felvétele)

VÁRJUNK HÁROM HÓNAPOT?

A tüntetésekről még azt is elmondta, hogy szerinte egyértelműen politikai indíttatásúak, mert senki másnak a felelősségéről nem beszélnek, csak a polgármesteréről. A polgármester előtt azonban emberek egész sora áll abban a láncban, amelyben a feszültség alatt álló vezetékekkel kapcsolatos döntéseket meghozhatják, hangsúlyozta Brnabić, majd hozzátette, senki sem szökik a felelősségvállalás elől, de nem érti, hogyan segíthetne a jelenlegi helyzetben a község vezetőjének a távozása, vagy a válságtörzsnek a menesztése. Megállapította, hogy azok, akik a leváltásokat követelik, számoljanak utána annak is, mennyi időt venne igénybe az új polgármester megválasztása, az új válságtörzs felállítása, s mondják meg, azt tartják-e felelősségteljes politikának, hogy nagyjából három hónap múlva vegye kezdetét a károk elhárítása.

TETŐJAVÍTÁS, ÚJJÁÉPÍTÉS

A kormányfő ellátogatott a futaki Desanka Maksimović Általános Iskolába, majd Begecsre is, a természetvédelmi parkot kereste fel, ahol úgyszintén a július derekán lezajlott viharok következményeivel ismertették meg. A Vajdaság Erdői Közvállalat illetékeseitől megtudta, hogy a kár szinte felbecsülhetetlen, félmillió köbméternyi fa veszett oda, miközben az éves fakitermelési ráta 400 ezer köbméter. A kormányfővel tartott Milan Đurić, Újvidék polgármestere is, aki nyilatkozatában arról számolt be, hogy az általános iskolákat érte a legnagyobb kár, ezeknek a szanálásán kell most minél gyorsabban dolgozni. Az Újvidék városi község területén működő 39 általános iskola közül 18 károkat szenvedett a viharok következtében. A Desanka Maksimović iskolának a tetőszerkezete teljesen megsemmisült, az épület egy részét le kell bontani, majd újjáépíteni. A tető megjavításán dolgoznak most, hogy szeptember elsején megkezdődhessen az oktatás az intézménybe járó mintegy hétszáz diák számára. Hat középiskolát és számos óvodát és bölcsődét is kár ért, utóbbiak esetében már megtörténtek a nagyjavítások, ismertette Újvidék polgármestere.

Nyitókép: Begecsen több mint félmillió köbméternyi fát „aprított fel” a vihar – közölték a kormányfővel egyebek között az illetékesek (Ótos András felvétele)