2024. november 26., kedd

„Mire a levelek lehullanak...”

Konferencia és kiállításmegnyitó Topolyán az I. világháború kitörésének centenáriumára

Szombaton a topolyai Művelődési Ház kiállítótermében egy nagyszabású rendezvény keretében emlékeztek meg az első világháborúról. A helyszínen megnyílt Az első világháború képekben és relikviákban című kiállítás, amely elsősorban a helyi Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat, valamint a magyarországi Meritum Művelődési és Kulturális Közhasznú Egyesület kutatómunkájának eredménye, és a VMMI közreműködésével érkezett Topolyára.

A nagyszámú érdeklődő előtt megtartott megnyitón Tomik Nimród, a Vajdasági Magyar Helytörténeti Egyesület elnöke, Kókai Mernyák Melinda, Topolya polgármestere, valamint Szanka József, a Meritum munkatársa mondott köszöntőbeszédet. A kiállításon korabeli fotók, dokumentumok, kitüntetések láthatóak, valamint különböző felszerelések egy nyereg, katonacsizma, katonaláda és egy tengerészkard is, a teljesség igénye nélkül.

A megnyitó után kezdetét vette a tanácskozás, amelyen neves hazai és magyarországi történészek, helytörténészek ismertették kutatásaik eredményeit az első világháborúval kapcsolatban. Először a topolyai Nagy Tibor tartott előadást, amelyben a Monarchia és a Balkán viszonyát taglalta, még jóval a kiegyezés előtti időktől kezdődően, hisz a Habsburg Birodalom terjeszkedése a világpolitikai állapotok miatt csupán a Balkán-félsziget felé volt lehetséges. Azt is megtudtuk, hogy a Monarchia mi okból érdemelte ki az Európa nagy hálátlanja címet. Dr. Nagy Miklós Mihály nyugalmazott alezredes, térképész a most megjelent Magyarország az első világháborúban című hadtörténeti atlaszáról beszélt, előadását közérthető térképek segítségével tette még színesebbé, és kitért az elkészítésük során felmerült módszertani problémákra is. Murányi Gábor a szegedi Meritum Egyesület munkásságát ismertette, majd Szedlár Rudolf, a Bácsország folyóirat főszerkesztője felhívta a résztvevők figyelmét arra, hogy lapjuk megjelenési felületet biztosít azok számára, akik különböző történelmi és helytörténeti jellegű kutatásokkal foglalkoznak. A szünet után dr. Tóth István, a szegedi Móra Ferenc Múzeum munkatársa ismertette Skrainka Frigyes gáztámadási mérnök fényképnaplóját. Skrainka több fronton is részt vett, és ezeket meg is örökítette, így láthattunk fényképeket a kiképzés folyamatáról, az elfoglalt Šabacról, az Isonzóról, és a képek által bepillantást nyerhettünk a katonák mindennapi életébe is. Molnár Tibor, a Zentai Történelmi Levéltár munkatársa sok éve foglalkozik veszteségkutatással, és a témával kapcsolatban több kötetet is megjelentetett, amelyben az első világháború zentai, valamint a magyarkanizsai és óbecsei község hősi halottaival foglalkozik, és megdöbbentő adatokkal szolgált a veszteségekről, mint megtudtuk ugyanis, a lakosság mintegy 3 százaléka katonaként hunyt el. A konferencia további részében a helytörténészek vették át a szót, Uri Ferenc az I. világháború kitöréséről értekezett; Csonti István doberdói ereklyéket mutatott be; Palatinus Aranka Muzslya, Tari László Zenta, Szedlár Rudolf pedig Csantavér történetének egy darabját villantotta fel.

Tomik Nimród újságírói kérdésre elmondta: a kerek évfordulók mindig fókuszba állítanak egy-egy történelmi eseményt vagy személyt. Így van ez alkalommal is, amikor is, korabeli kifejezéssel élve a nagy háború kitörésének centenáriumára emlékezünk. Úgy gondolom, hogy ez az esemény itt, Vajdaságban nincs kellőképpen felkutatva, és öt évünk áll rendelkezésre, hogy ezt megtegyük. Már eddig is megjelent és a következőkben is számos publikáció fog napvilágra kerülni a témával kapcsolatban, és ez a konferencia is azért jött létre, hogy emlékezzünk az áldozatokra, és minél jobban megismerjük a történéseket.

A rendezvény támogatói a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, Topolya község önkormányzata, a Nemzeti Együttműködési Alap és a CI-FI Civil Központ.

A most megnyílt kiállítás két hétig lesz látható.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás