2024. szeptember 10., kedd

Térkép a karrier útvesztőiben

Fiatal jogászhallgatók, jogászok számára szerveznek szakmai hétvégét az Európa Kollégiumban

A tapasztalatok megosztása, a gyakorlati tudás átadása szempontjából fontos Az ifjú jogászok iránytűje elnevezésű ifjúsági szakmai hétvége, melynek első napját, ezzel együtt megnyitó rendezvényét is, pénteken délután tartották meg Újvidéken, az Európa Kollégiumban. Ahogyan mondani szokás, a fiataloké a jövő, ez nincs másként a jogászok esetében sem, fogalmazott beszéde elején Nyilas Mihály, a Vajdasági Magyar Jogász Egylet elnöke.

Nyilas hozzátette, hogy az említett tanácskozást az anyaországi Bethlen Gábor Alapkezelőnek és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásának köszönhetően szervezhetik meg az idén is. Elsősorban azért jók az efféle találkozások, mert segítenek eligazodni a leendő fiatal jogászoknak a szakma útvesztőiben, irányt adhatnak, hogyan lehet karriert építeni oklevél birtokában. Elhangzanak kulisszatitkok, tanácsok, mindez megkönnyíti a fiatalok helyzetét, értékelte, és arra ösztönözte a résztvevőket, ne féljenek a különféle váltásoktól, a jogterület cseréjétől, s az se aggassza őket, ha kezdetben nem pont azzal a szférával foglalkoznak majd, amelyiket legjobban kedvelnek. A célok fontosak, nem szabad azokat feladni, de meg kell tenni az oda vezető utat is, fogalmazott.

Rigó Pál Zsófia: Az MNT felismerte a leendő magyar jogászok támogatásának fontosságát (Ótos András felvétele)

Rigó Pál Zsófia: Az MNT felismerte a leendő magyar jogászok támogatásának fontosságát (Ótos András felvétele)

Minden egyes ember életében eljön egyszer a pillanat, amikor jogi tanácsra, ügyvédre van szüksége, ahogyan szükségünk van orvosra, fogorvosra is, fejtette ki felszólalásában Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke. Sikerpotenciállal rendelkező életpályája van annak, aki jogász lesz, mutatott rá. Mind mondta, az MNT felismerte, mennyire fontos megerősíteni a fiatal magyar jogászok képzését, az utánpótlás szavatolását, így született meg a jogászösztöndíj ötlete.

Ennek fontosságára mutatott rá Snejder-Sára Ildikó, a kollégium igazgatója is. Szerinte a jogászösztöndíj program a vajdasági magyar közösség egésze szempontjából lényeges, hiszen a már említett utánpótlásról gondoskodik. Az eredmények önmagukért beszélnek: korábban a mintegy 400 elsőéves joghallgató között tíz volt a magyar, mára sikerült megduplázni ezt a számot.

Pénteken Lulić Emil, az MNT hivatalvezetője tartott előadást. A médiának nyilatkozva elmondta, kezdetben a legnagyobb kihívás megtalálni magunkat abban a munkában, amit éppen végzünk, ebben próbál segítséget nyújtani a hallgatóknak. Lakatos Adrián szervező közölte, tizenhat résztvevője van az idei szakmai hétvégének, azt kívánják megmutatni, milyen a valódi jog, nemcsak az, amelyikkel a tankönyvekben találkozhatnak, hanem a gyakorlatban is. Bognár Emese, az újvidéki Jogtudományi Kar harmadéves hallgatója nem először vesz részt efféle képzésen. Arról számolt be, hogy a szakmai tapasztalatok megszerzése miatt tartja fontosnak és jó lehetőségnek az efféle rendezvényeket.

Nyitókép: Nyilas Mihály szerint a fiatal jogászoknak nem kell félniük a változásoktól szakmai pályájuk során (Ótos András felvétele)