A Pápua Új-Guineát évtizedek óta sújtó törzsi konfliktusok befejezésére, a természeti erőforrások tisztességes, fenntartható kitermelésére szólított fel Ferenc pápa az országban szombaton kezdődött látogatása első napján, amikor a nők elleni erőszak problémája is napirendre került. A dél-csendes-óceáni országban az egyházfő első teljes napját azzal indította, hogy találkozott a főkormányzóval és a miniszterelnökkel, illetve a kormány tagjaival. Pápua Új-Guinea alkotmányos monarchia, az államfő a mindenkori brit uralkodó, akit a főkormányzó képvisel.
Ferenc pápa az ország vezetői és ott dolgozó diplomaták előtt felszólalva csodálatának adott hangot Pápua Új-Guinea népe sokszínűségének, ezzel arra utalva, hogy mintegy nyolcszáz nyelvet beszélnek az országban, és azt mondta, hogy a sokféleségük „kihívás a Szentlélek számára, aki harmóniát teremt a különbségek közepette”. Rámutatott ugyanakkor arra, hogy ez a sokféleség régóta konfliktusok táptalaja is, utalva a földtulajdonért vívott törzsi viszályokra, amelyek már régóta jelen vannak, de az utóbbi években elmérgesedtek, halálos áldozatokat is követeltek. Ferenc pápa azt kérte, hogy érvényesüljön az állampolgári felelősségtudat és az együttműködés, hogy mindenki javára váljon. „Különösen remélem, hogy a törzsi erőszak véget ér, mert az sok áldozattal jár, megakadályozza, hogy az emberek békében éljenek, és hátráltatja a fejlődést is.” Kijelentette továbbá, hogyha az emberek beleegyeznek abba, hogy feláldozzák személyes érdekeiket a közjó érdekében, a felszabaduló erők felhasználhatók az infrastruktúra fejlesztésére, a lakosság egészségügyi és oktatási szükségleteinek kielégítésére, valamint a méltó munkalehetőségek növelésére.
Ferenc pápa az ország hatalmas természeti erőforrásainak, köztük az aranynak, a nikkelnek és a földgáznak a tisztességes és környezeti szempontból fenntartható kitermelésére is felszólított. Az egyházfő, aki enciklikákat fogalmazott meg a környezetről, úgy tartja, hogy a természeti erőforrások kitermelése a helyi lakosság javát kell, hogy szolgálja, nem csak az abban részt vevő multinacionális vállalatokét. Ferenc pápa ismét hangoztatta, hogy Pápua Új-Guinea erőforrásait „Isten az egész közösség számára rendelte”. Még ha külső szakértőket és nagy nemzetközi cégeket is be kell vonni ezeknek az erőforrásoknak a kiaknázásába, akkor is helyes, ha a helyiek igényeit kellően figyelembe veszik a bevétel elosztásánál és a foglalkoztatásnál – magyarázta.
Szombaton Ferenc pápa utcagyerekekkel foglalkozó segélymunkásokkal, majd egy szentélyben papokkal és apácákkal is találkozott, vasárnap pedig mintegy 35 ezer hívő előtt tartott szabadtéri misét Pápua Új-Guinea fővárosában, Port Moresbyben. A katolikus egyházfőt hagyományos helyi énekekkel és táncokkal fogadták a hívek, akiknek aránya a hivatalos adatok szerint megközelíti a 25 százalékot az ország teljes lakosságából. Szentbeszédében a pápa kijelentette: látogatásával azt kívánta jelezni, hogy a helyiek bármennyire is távoli vidéken élnek más földrészekről szemlélve, Isten hozzájuk is közel van.
Az egyházfő 11 napos, négy országot érintő körúton vesz részt Délkelet-Ázsiában és Óceániában. Ferenc pápa előtt utoljára II. János Pál járt katolikus egyházfőként Pápua Új-Guineában, az ő miséin 1984-ben és 1995-ben szintén több tízezres tömeg vett részt.