2025. január 22., szerda

A nyilvánosságtól remélnek védelmet

Továbbra sem tartják maradéktalanul célravezetőnek a partnererőszak elkövetőivel szembeni fellépést

Újabb, partnerbántalmazást elszenvedő nő fordult a médiához, mivel úgy érezte, az állami szervek nem biztosítják számára a kellő védelmet. A belgrádi Nada Grujičić ezt megelőzően a közösségi oldalakon számolt be bántalmazó partnerkapcsolatáról. Volt élettársa hét hónapon át gyötörte testileg, lelkileg, ám a belgrádi első számú Alapfokú Ügyészség bizonyítékok hiányára hivatkozva elvetette bűnvádi feljelentését, noha a testi sérülések – három törött borda, véraláfutás a szem alatt és a nyakon, horzsolások, karmolások nyoma a testén – meglétét bizonyító orvosi látleletet is csatolta.

– Hittem, hogy az ügyészség vádat emel és minden szabályszerűen történik. Bejelentettem az erőszakot, azaz megtettem minden tőlem telhetőt, de gyorsan rádöbbentem arra, hogy nem számíthatok igazságosságra. Ezért fordultam a nyilvánossághoz. Az eljárást az is bonyolítja, hogy nehezen tudom bizonyítani a korábbi élettársi kapcsolat tényét, noha ezt fényképekkel és tanúvallomásokkal is megpróbáltam alátámasztani. Ugyanakkor volt élettársam és szülei tagadták, hogy együtt éltünk. Ügyvédem azt javasolta, hogy mobiltelefonom által állapítsák meg, hol laktam valójában, ám választ nem kapott, vagyis az állami szerveket mindez nem érdekli – nyilatkozta Grujičić, majd válaszolva arra a kérdésre, hogy biztonságban érzi-e magát, kifejtette: családja és a közvélemény támogatása miatt igen, az állami szervek tétlenségének okán viszont nem.

Ugyanebben a műsorban Tijana Kostić ügyvéd az ügyészségek és a bíróságok eljárásával kapcsolatos tapasztalatáról számolt be, mondván, hogy a családon belüli erőszakkal és a partnererőszakkal kapcsolatos bizonyítékokat gyakran nem vizsgálják felül kellőképpen, így ezek olykor epilógus nélkül maradnak. Szerinte a jelenlegi büntetőpolitika sem maradéktalanul megfelelő, nem járul hozzá az ismételt elkövetés meggátolásához. Nemegyszer tapasztalta már, hogy az elkövetőt felfüggesztett elzárásra ítélik, majd az illető nem sokkal később megismétli a bűncselekményt. Örvendetes, hogy az ismételt elkövetés okán módosították a Büntető Törvénykönyvet, így a visszaesők többé nem számíthatnak olyan enyhe büntetésre, mint korábban.

Néhány héttel ezelőtt a kraljevói Dušica Sremčević esetéről cikkezett a sajtó. A nő azt követően fordult a médiához, hogy korábban családon belüli erőszak miatt elítélt volt férje többször is halálosan megfenyegette. A rendőrség csak azután járt el, hogy megosztotta kálváriáját a médiával – számolt be a nő, aki szombaton egyike volt a Szerbia azerőszakellen belgrádi tüntetés felszólalóinak.
Arra kérte az államfőt és a kormányfőt, véssék emlékezetükbe az arcát, mivel az ő kezükben van az élete. Egy nappal később sajtónyilatkozatában Vučić ekképpen reagált: „Mindenért én vagyok a felelős, azért is, hogy valaki férjhez ment és erőszak áldozatává vált. Az állam reagált, letartóztatta az elkövetőt, de azért ugyancsak én vagyok a felelős, ha valaki a jövőben ismét erőszakos cselekményt követhet el.”

Magyar ember Magyar Szót érdemel