Párhuzamosan két munkacsoport is dolgozott a közeledési törvény módosítási javaslatain, s nemrég a Szerbiai Belügyminisztérium (MUP) mint hivatalos javaslattevő elküldte a többi minisztériumnak az anyagot, s most már az észrevételek, megjegyzések számától és azoknak felülvizsgálatától függ, hogy mikor kerül a dokumentum a Szerbiai Képviselőház elé.
Az előző év közepén, végén a „jól értesült” szerbiai tájékoztatási eszközök közölték, hogy a jövőben, Szerbiában a zéró tolerancia lesz érvényes, vagyis aki volán mögé ül, az egy csepp alkoholt sem fogyaszthat előtte (az, hogy közbe se, magától értetődő). A javaslat ezt megcáfolta, az áll ugyanis benne, hogy az eddig megengedett 0,3 ezrelék véralkoholszintet 0,2-re csökkentsék (egy 80 kilós ember, ha megiszik fél liter világos sört, és egy óra múlva fúj a szondába, akkor az eredménye 0,2 ezrelék alatti). Jelenleg az 1,6 és 2 ezrelék közötti véralkoholszintért 15 000 és 30 000 dinár közötti büntetés szabható ki, ha viszont elfogadják a MUP beadványát, akkor 100 000 és 120 000 dináros büntetést fog kapni, aki ilyen állapotban volán mögé ült.
Fontos szigorítási tervezet még, hogy a jövőben a kezdő vezetői engedély egy helyett két évig lesz érvényes, s a 21 évnél fiatalabb sofőrök 23 és 6 óra között nem ülhetnek a volán mögé. Nagy a valószínűsége, hogy a próbajogosítvánnyal rendelkezők nem vezethetnek majd 56 kW/tonna (76 lóerő) teljesítményűnél erősebb járműveket. A módosítási javaslat egy eddigi mulasztást is igyekszik majd orvosolni, amely a gyerekek utaztatásával kapcsolatos. Ha elfogadják a változtatást, akkor utána a biztonsági gyerekülés vagy az ülésmagasító 12 éves korig vagy 135 centiméterig kötelező lesz.
A javasolt változtatások azonban nemcsak a szabálymódosításokkal foglalkoznak, hanem a (pénz)büntetések nagyságával is: a jelenleg 15 000 és 30 000 dinár közötti (331-es paragrafus a törvényben) pénzbüntetésekért a jövőben 20 000 és 40 000 dinár közötti összeget kell majd fizetni, a 6000 és 20 000 dinár közöttiek (332-es paragrafus a törvényben) esetében pedig az alsó határ 10 000 dinárra emelkedik. A két változtatás összesen több mint 100 szabálysértést érint. A tervek szerint beiktatnának még egy paragrafust (332a), amelyik azokat a szabálysértéseket gyűjtené össze, amelyek közvetlenül nem jelentenek veszélyt a közlekedésben részt vevő többi személyre. Itt főként adminisztrációs hibákról van szó (lejárt érvényességű matrica) és a sebességkorlátozás nem túl drasztikus megszegése (30-as zónában 21 és 30 km/h-val történő gyorshajtás). Ezekre a büntetésekre a rendőrség szabálysértési rendelvényt ad ki, s ha a vétkes nyolc napon belül fizet, akkor jogosult az 50 százalékos kedvezményre, vagyis „csak” 5000 dinárja bánja majd.
A jelenleg hatályos törvény hiányosságait kijátszva, a járműtulajdonosok egy része, akiknek az autójával kamera által rögzített szabálysértést követtek el, nem vallotta be, hogy ki vezette az autót, amiért 15 000 és 30 000 dinár közötti büntetést róttak ki rá, miközben a szabálysértésért (például az autópálya leállósávjában történő közlekedésért) 100 000 dináros büntetést kellett volna fizetnie. Természetesen sokkal gazdaságosabb volt azt állítani, hogy nem tudja, ki ült a volán mögött, mintsem bevallani, hogy melyik családtag követte el a szabálysértést. A MUP javította hibáját, s a jövőben, ha életbe lépnek a javasolt változtatások, akkor abban az esetben, ha a tulajdonos nem nevezi meg a szabálysértőt, ő kap 100 000 és 120 000 dinár közötti büntetést, valamint 14 büntetőpontot is a nevére írnak.
A felsorolásból és abból, hogy tavaly jelentősen, 40 százalékkal megemelték a személygépkocsik regisztrálási díját, Szerbiában az Autós, fizess! felszólítás örök érvényűnek tekinthető. A pénzbüntetések nagysága növekszik, viszont egy korábbi rossz döntést kijavítani, amely szintén az autósokat sújtja, már sokkal tovább tart. Ilyen például az a határozat, mely szerint a kötelező biztosítás díját az autó motorjának hengerűrtartalma határozza meg, nem pedig a motor teljesítménye. A 2000 köbcenti feletti autók esetében nagyon magasak a kötelező biztosítás költségei, s nem ritka eset, hogy egy 15 éves autónál a fizetendő összeg nagyobb, mint egy 3 éves luxusautó esetében. A szerbiai újságok már évek óta foglalkoznak a témával, de érdemi választ arra, hogy mikor várható változás, még nem sikerült kapni...
Várható büntetések alkoholfogyasztásért
|