Aleksandar Vučić is részt vesz majd a Kiriákosz Micotákisznak, Görögország miniszterelnökének a régió államvezetői számára megrendezett kötetlen vacsoráján, amelyen mindenekelőtt a régió európai jövőjéről, az EU-hoz való csatlakozásról, de médiainformációk szerint a Balkán és Délkelet-Európa energiabiztonságáról tárgyalnak.
Mint arról a Tanjug hírügynökség beszámolt, a vacsorára meghívták Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, Charles Michelt, az Európa Tanács elnökét, Jakov Milatovićot, Montenegró államfőjét, Dimitar Kovačeskit, Észak-Macedónia miniszterelnökét, Borjan Krištot, Bosznia-Hercegovina Miniszterek Tanácsának elnökét, illetve Albin Kurtit, Koszovó kormányfőjét is. Mint ahogy Nikolaj Denkovra, Bulgária, Andrej Plenkovićra, Horvátország, illetve Marcel Ciolacura, Románia miniszterelnökeire is számítanak. Szlovénia és Albánia államfői jelezték, nem tudnak részt venni a kötetlen vacsorán.
Vučić elnök hétfőn megerősítette, hogy a regionális vezetők athéni találkozóján, amelyen az EU magas képviselői is részt vesznek, a Nyugat-Balkán európai integrációja kerül szóba, ám más témák kapcsán még nem mondott biztosat. Vasárnap a budapesti szerb médiának adott nyilatkozatában rámutatott, hogy lesznek más témák is, de azokról nem beszélhetett, ugyanis mint mondta, a vendéglátóival és más országok politikai vezetőivel ebben állapodott meg. Rámutatott, örül annak, hogy szóba került a régió euróintegrációja, de mint hangsúlyozta, őt csak ez a téma miatt nem hívták volna meg – fogalmazott rejtélyesen a szerb államfő.
Az államfő kabinetjének közleményében rámutattak, Aleksandar Vučić az egynapos görögországi látogatása során Ursula von der Leyennel külön találkozót is tervbe vettek.
Mint arról a régióban több média is beszámolt az athéni kötetlen találkozónak a Nyugat-Balkán és az EU 2003-as thesszaloniki csúcstalálkozóján elfogadott Thesszaloniki Nyilatkozat adta az apropóját. A húsz évvel ezelőtti csúcstalálkozó kulcsszerepet játszott ugyanis abban, hogy a régió több országa előtt megnyíljon az ajtó az EU-tagság felé.
Nyitókép: Beta