2025. február 6., csütörtök

Mire neveljük gyermekeinket

A MET és a Magyar Egészségügyi Társaság Vajdasági Tagozata szervezésében tudományos konferenciája zajlott Bácsfeketehegyen

Szövegünk címével azonos volt az október 9-étől 11-éig a Magyar Egészségügy Társaság, valamint annak vajdasági tagozata szervezésében a tartományunkban 20. alkalommal rendezendő tudományos tanácskozás elnevezése. A bácsfeketehegyi Kultúrotthon adott otthont a rendezvénynek, mely tematikája keretében a résztvevők a gyermeknevelés témakörében felmerülő kihívásokat vázolták, problémák megoldási lehetőségeit boncolgatták különféle: többek között orvosi, pedagógusi, pszichológusi, egyházi vezetői megközelítésből.

Az 1993-ban formálódott MET alapító elnökségi tagja és a délvidéki tagozat elnöke, dr. Farkas Emil sebészfőorvos a konferencián ismertette, hogy e civil szerveződés céljai között szerepel, hogy a Kárpát-medencében az egészségügyi dolgozókat: többek között (fog)orvosokat, gyógyszerészeket, pedagógusokat is tömörítse, az egészséges nevelést, életmódot és gyógykezelést közös alapra helyezze és népszerűsítse. Kiemelte: vajdasági összejöveteleik alkalmával harmadízben fókuszál e tudományos konferencia gyermekközpontú témákra. Zentai tanácskozásuk után, amelyen az anya- és gyermekvédelem volt a téma, az Óbecsén szervezettet követően, ahol a gyermek-tüdőbetegségek témakörét járták körül, ezúttal azzal foglalkoznak azzal, mire terjed ki és hogyan zajlik világunkban a gyermeknevelés. Köszöntőjében ismertette, hogy a pénteki nap folyamán a MET elnöksége megtartotta 2. kihelyezett ülését, és a konferencia 132 résztvevőjének soraiban, akik között a 86 vajdasági illetőségű személy mellett Magyarországról, Erdélyből, a Partiumból és Felvidékről érkezett szakemberek is jelen vannak, a társaság elnökségi tagjait, köztük a MET elnökét, dr. Kellermayer Miklóst is köszönti. A tanácskozást megtisztelte jelenlétével Hallgató Imre, a Kishegyes községi képviselő-testület elnöke, Mohácsi Zoltán kishegyesi polgármester-helyettes, Mackó Zsuzsanna, a tartományi oktatási titkárság kisebbségi oktatással megbízott szakmunkatársa, Orosz Attila bácskai református esperes és Petkovics Márta, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja. Az utóbbi két magas rangú vendég is felszólalt a konferencia megnyitója keretében, miután Török Noémi népdalénekes a Himnusz közreadásával, Kormos Irén, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének tagja pedig alkalmi szavalatával felvezette a rendezvényt.

– A vajdasági magyarság számára rendkívül fontos, hogy gyermekeink milyen értékeket kapnak, mire neveljük őket. Fontos, hogy a felnövő generáció a magyar nyelv és kultúra szellemében nevelkedjen, tisztán, szabatosan beszéljen az anyanyelvén. Gazdag szókinccsel rendelkezzen, kellő érdeklődéssel és nyitottsággal tekintsen a táguló világrend felé, ugyanakkor ápolja hagyományainkat – fogalmazott üdvözlő beszédében Petkovics Márta, aki többek között arra is kitért, mekkora jelentőséggel bír a gyermek fejlődése szempontjából, ha a szülő és a pedagógus azonos nevelési elveket vall, sikeres az együttműködésük. A konferencián jelenlévők figyelmébe ajánlotta: szeretné, ha hírül vinnék fiatal orvoskollégáiknak, hogy az MNT a szeptember végén nyílt Európa Kollégiumban a specializáló orvosok számára is elhelyezést tud biztosítani.

A rendezvény házigazdája Pál Károly, a Feketics Művelődési Egyesület elnöke volt. Pál Károly bevezetőjében kifejezte örömét, hogy a 2008-as esztendő után, 2015-ben ismét Bácsfeketehegy adhat otthont e jelentős rendezvénynek. A konferencia témáját minősítve hangsúlyozta:

– Nagyon fontos az, hogy a mai téma is arról szól, miként tudunk itthon megmaradni. A gyermekekről szól, arról, hogy gyermek nélkül nincs jövő. A tanácskozás témája olyan jellegű, amely nagyon fontos a magyar közösség számára, nemcsak itt Vajdaságban, hanem az anyaországban és az elszakadt országrészekben: Erdélyben, a Partiumban, Kárpátalján, Felvidéken és mindenütt, ahol magyarok élnek – fogalmazott Pál Károly, aki arról is szólt: dr. Vickó Ferenc államtitkárral való egyeztetéseit követően elmondhatja, közösek a törekvések, hogy a MET által szervezett konferenciákat akkreditálják. A lépésnek köszönhetően még nagyobb hangsúlyt kaphatnának az ilyen jellegű képzések, továbbá népszerűsíteni is tudnák ezt a közösségi munkát az egészségügyi dolgozók körében a Vajdaságban.

A tudományos tanácskozást, amelyet hivatalosan dr. Kellermayer Miklós, a MET elnöke nyitott meg, dr. Gyurkovits Kálmán, a MET alelnöke vezette le. Keretében Kellermayer Miklós (Pécsi Tudományegyetem) a Gyermekellenesség, korunk pusztító járványa címmel értekezett, Németh Mária (Győr, Nyugat-Magyarországi és Selye János Egyetem) A jó nevelés a legjobb nemzeti politika című előadásának tartalmát is befogadhatták a jelenlevők. Földes Ferenc (Budapest, piarista szerzetes tanár) Nincs királyi út! címmel értekezett. Andrásofszky Csilla (Budapest, iskolaorvos) Hogyan nevelt apám, anyám? S hogyan nevelünk mi? című értekezését adta közre hallgatóságának. Tóth Vásárhelyi Anita (Zentai Gimnázium, pszichológus) is előadott Anyanyelvi oktatás jelentősége és lehetősége az óvodától az egyetemig címmel.

Magyar ember Magyar Szót érdemel