2024. november 26., kedd

Falusi ügyintézés

Az adai községben az Észak-vajdasági Földműves Egyesület anyagi okok miatt egyelőre képtelen átvállalni a gazdáktól a teljes körű ügyintézést
Ügyfélfogadás az adai irodában (Fotó: Csincsik Zsolt)

A palicsi székhelyű földműves-egyesület adai és moholi megbízottja, Szabó Marietta és Ódri Tamás szerint anyagi okok miatt egyelőre megvalósíthatatlanok azok az elképzelések, amelyeket Berze Tibor, a törökfalui helyi közösség elnöke fogalmazott meg lapunk egyik hétvégi számába. Továbbá a két falugazda szerint Berze Tibor és Bálint Ferenc, az adai községi tanács mezőgazdasággal megbízott tagjainak egyes állításai részben vagy teljes egészében valótlanok.

Az egyesületről igenis tudnak a helyi önkormányzatban, és a mezőgazdasággal megbízott községi tanácstaggal is keresték a kapcsolat. Az egyesület által szervezett lakossági fórumukra meghívták, bár egyiken sem jelent meg. Mint mondták, a földművesek is ismerik őket, hiszen rendszeresen szerveznek lakossági fórumokat Adán, Moholon és Törökfalun is.

– Az Észak-vajdasági Földműves Egyesület irodája 2009 januárjában nyílt meg Adán és Moholon, majd februárban Törökfalun, ahol azóta heti két alkalommal, kedden és szerdán tartunk fogadónapot – magyarázta Szabó Marietta, az egyesület adai munkatársa. – Korábban a faluban egyáltalán nem működött ilyen jellegű iroda. Amikor mi megkezdtük a munkát, akkor kezdett fogadónapokat tartani Törökfalun a Törökkanizsai Vidékfejlesztési Központ is. A részükről erre korábban nem volt példa. Az irodánk szolgáltatásai között szerepelt többek között a gazdaságok bejegyzése, információk nyújtása, az igazolások beszerzése, valamint a támogatáshoz szükséges dokumentáció kitöltése. Minden pénteken személyesen visszük át a papírokat Zentára, az államkincstárba. Az embereknek emiatt nem szükséges a szomszédos városba utazniuk. A Vajdasági Fejlesztési Háló munkatársa az egyesületünk adai irodájában fogadja az ügyfeleket, így az utóbbi időben pályázatírást is vállalunk a gazdák részére. Az egyesület adai és moholi irodájában négy napon át fogadjuk az ügyfeleket. Adán a Dudvarski-házban, Moholon a Csobolyó ME épületében található az iroda – közölte Szabó Marietta.

Ódri Tamás megjegyezte, hogy az egyesület nem kap állami támogatást, hanem pályázati pénzekből próbálja fedezni a munkatársai bérét:

(Ódri Tamás)

– Az adai önkormányzattól csak a vállveregetést és a biztatást kapjuk, anyagi támogatást viszont nem – mondta a moholi falugazda. – Idén kezdtünk 1000 dináros tagsági díjat szedni a gazdáktól, de ennek nagy része elmegy az útiköltségre, az irodai felszerelésre és kellékre, valamint a telefonszámlára. Ha sikerül pályázaton pénzt szerezni, akkor van fizetésünk, ha nem, akkor úgy járunk, mint tavaly, amikor is néhány hónapig ingyen dolgoztunk. Az idén bekerültünk a gyakornoki programba, így december 1-jéig biztosítva van a fizetésünk. A munkánkhoz biztos hátteret jelentene az állami támogatás, de az sajnos nincs. Berze Tibornak abban igaza van, hogy a törökfalui irodában a két szék és az asztal található. Jelenleg pályázat útján próbálunk felszerelést szerezni, ami folyamatban van, mert ott számítógép és internet-hozzáférés nélkül tényleg senkik vagyunk. Legfeljebb kitöltjük a papírokat, ahogyan azt eddig is tettük. A gazdákat telefonon keresztül informáljuk, de egyelőre nincs jobb megoldás. A Törökkanizsai Vidékfejlesztési Központ viszont nem lett kitiltva az adai községből, mint azt Bálint Ferenc állította. A szervezet továbbra is jelen van a községben, csupán a munka ezen részét mi végezzük, amiről nekik rendszeresen jelentést teszünk. Az adai községben összevonták a két szervezetet, azt nem tudom megmondani, hogy ez más községekben hogyan működik – közölte Ódri Tamás.

Mint mondta, számára is érhetetlen, ha tényleg csak az Észak-vajdasági Földműves Egyesület működhet az adai község területén, akkor hogyan végezheti a törökfalui helyi közösség titkára a parasztgazdaságok bejegyzését. Illetve Moholon hogyan működhet rajta kívül még egy falugazdász, aki tudomása szerint, az adai önkormányzatból kapja a bérét, bár a megbízója számára ismeretlen. Továbbá szerinte megvalósíthatatlan Bálint Ferenc javaslata, hogy fogjanak össze 50 földművest, akinek a nevében kikérik a földhivatalból az összes ingatlanlapot, amit utólag megfizetettnek:

– Sajnos az adai községben elég drágák a tulajdonlapok, mintegy 1200 dinárba kerülnek. Ez 50 gazdaság esetében, ha csak egyet kell is kivenni, már is több mint 60 000 dinárba kerülne – magyarázta a moholi falugazdász. – Nekem nincs annyi pénzem, hogy kivegyem ezeket a dokumentumokat, utólag viszont nem akartam pénzbehajtót játszani, mert arra nincs időm a munkám miatt. Keressük a megoldást, de ez nem megy egyik napról a másikra. Nekünk is az célunk, hogy minél zökkenőmentesebb legyen az újrajegyzés. Illetve, hogy fejlődjünk és minél többet vállaljunk át a gazdáktól, de ez nagyban függ az anyagi lehetőségeinktől. Március folyamán Törökfalun is tartottunk lakossági fórumot, amelyen Berze Tibor közölhette volna az észrevételeit, amikor még lett volna időnk lépni. Nem tette, sőt ott sem volt. A teljes körű ügyintézés átvállalásánál az is gondot okoz, hogy a bérleti szerződés hitelesítésénél jelen kell lennie a földművesnek. A gazdák elsősorban a bérleti szerződések hitelesítése miatt utaztak át Zentára, és nem azért, mert nem kívánták ránk bízni az újrajegyzés lebonyolítását. A zentai önkormányzatban ugyanis nem egész 500 dinárba kerül a bérleti szerződés hitelesítése, míg az adai bíróságon ezért 2000 dinárt kell fizetni. És ha már ott volt a földműves, akkor személyesen lebonyolította a bejegyzést. Az elmúlt két hónapban 350 gazdaság újrajegyzéséhez készítettük elő a papírokat, köztük Berze Tibor számára is – hallottuk Ódri Tamástól.

Szabó Marietta hozzátette: – A földművesek kivették a tulajdonlapot a földhivatalban, majd bejöttek ide az irodába, ahol segítettünk nekik kitölteni a papírokat. És amikor már minden megvolt, akkor mentek át Zentára, ahol hitelesítették a bérleti szerződést, majd elvitték a papírokat az államkincstárba. A papírok kitöltését velünk végeztették el, és elégedettek voltak a munkánkkal. Sőt, mi figyelmeztettük a földműveseket, hogy Adán mennyivel drágább a hitelesítés, és ezért inkább Zentán bonyolítsák le, ahol jóval olcsóbb.

Az Észak-vajdasági Földműves Egyesületnek az adai községben mintegy 300 tagja van. A tervek szerint az egyesületi tagok jövő tavaszra már kedvezményesen, a kiskereskedelmi ártól valamennyivel olcsóbban juthatnak vetőmaghoz, műtrágyához és növényvédő szerekhez. Emellett hamarosan kedvezményesen vásárolnak meghatározott mennyiségben gázolajat az állami benzinkutakon. Az ígéretek szerint a napi ártól 5 dinárral olcsóbban juthatnak egy liter gázolajhoz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás