2024. augusztus 17., szombat

Leomlott a fal

Összedőlt a Tanyaszínház házának egy része – Romeltakarító, nézőtérépítő munkaakció június 5-én
Az egyik fal döntötte a másikat

Úgy gondoltuk a Tanyaszínház 25. évfordulóján, sátrat kellene verni a pillanatnyi társulatnak, hogy megszülessen egy „kézzel fogható” Tanyaszínház – mondta Magyar Attila, a Tanyaszínház vezetője, akitől a napokban értesültünk arról, hogy a télen az öreg házuk összeomlott. A közösség erejében bízva most munkaakcióra buzdítanak.

Az elképzelés szép volt. Az 1978 óta működő Tanyaszínház magyarországi támogatásból, de főként a közönség adományának köszönhetően 2005-ben telket vásárolt két öreg házzal, ahol 5 éve igen döcögősen, de halad az építkezés.

– Kavillóban, abban a pici faluban, ahol hosszú éveken keresztül készültek az előadások, 3200 négyzetméteren megálmodtuk a Tanyakomplexumot. Ezekből a tervekből öt év alatt húsz százalék valósult meg, az is többnyire az előadások után összekalapozott pénzből. Az infrastrukturális fejlesztéshez szükséges pénzekre minden évben pályáztunk, de sajnos eddig eredménytelenül. Hogy ennek mi az oka, nem tudom. Sem tartományi, sem köztársasági szinten nem kaptunk eddig támogatást. Most építési engedéllyel, tervrajzzal a zsebünkben várjuk a szebb jövőt. Ha úgy készül el, ahogy szeretnénk, akkor több épületből fog állni. A társulat alkotóháza nagyjából már elkészült, a padlástérben alszanak a fiatalok, a földszinti rész ebédlő. Elkészült a fedett kerthelyiség, amit mi nyihogónak hívunk. Ennyi. A telek körbekerítésével foglalkoztunk. Az egyik öreg ház helyére tervezünk visszaépíteni egy tájházat, ahol szeretnénk fotókat, plakátokat kirakni, régi tanyaszínházas kellékeket, ereklyéket megőrizni. Készülne egy vendégház a mostani összedőlt helyén, hátul pedig a nézőtéri domb. Az udvar elején lenne egy harangláb, emléket állítva Soltisnak és a többi elhunyt tanyásnak, az „égi társulatunknak”, a nézőtérhez pedig egy hangosító- és világosítótorony is tartozna.

A ház egyik fala leomlott. Mi történt?

– A lassú építkezés, az egyről a kettőre jutás eredménye az lett, hogy a télen, éppen január elsején a félig lebontott öreg házikó összedőlt – ott áll most romokban a Tanyaszínház udvarán – és magával döntötte azősszel elkészült utcai téglakerítést. A régi ház vert fala kidőlt, nekizuhant az utcai kerítésnek. Most Déva várához hasonlítunk: amit egyik nap felépítettünk, az a másik napra ledőlt. Hogy miért csak most kerül mindez nyilvánosság elé? Halogattam, mert bíztam abban, hogy kapunk támogatást, a károkat kijavítjuk, és csak a jó híreket kell majd nagydobra verni. De sajnos nem így történt.

A Tanyaszínház háza tehát eddig a közönség támogatásából épült, és most is e közösség segítőkészségében bíznak.

– Az elmúlt 32 év azt mutatja, hogy a Tanyaszínház nem egy kósza gondolat, nem egy pillanatnyi fellángolás, hanem a mindenkori fiatal, vajdasági magyar színészek fontos alkotótábora és szó szoros értelmében a nép színháza, a vajdasági magyar ember színháza. Kell, hogy legyen egy biztos bázisa, és a bemutatóra ellátogató közönség is megérdemli, hogy szabadtéri színházi körülmények között nézhesse meg az előadást. Az építkezés elején optimistán készítettünk 400 darab TANYAszínHÁZ-jegyet, amelynek az lett volna a célja, hogy ezek megvásárlásával lehet támogatni a házépítést. Sajnos mindössze 30 darab kelt el. Az akció tehát nem örvendett akkora népszerűségnek. A nézőtéri domb a következő lépés. A két elbontott ház felhasználható anyagait is szeretnénk hasznosítani a megépítésénél. A terv szerint 400 négyzetméteres, fűvel borítottnézőtér lesz, és ha jól gazdálkodnak a hellyel, akár ezren is elférhetnek itt ülve, állva. De hadd mondjak egy örömhírt is: néhány év után elkelt a 31. jegy 1000 dinárért, amely majd a nézőtéri domb megépítését segíti. Az oldalfala rézsűkőből készül, a még szükséges 480 darab elem 240 ezer dinár, tehát már csak 239 ezret kell szerezni. A környezetvédelmi világnapon, június 5-én munkaakciót szervezünk, hogy eltakarítsuk a romokat és elkezdjük építeni a dombot. Mindenkit szeretettel várunk. A társulattal mi mindenképpen ott leszünk Kavillón. Megpróbálunk emberibb körülményeket teremteni, hiszen hamarosan kezdődnek a próbák, s ha valaki úgy érzi, anyagi támogatással csatlakozik a munkaakcióhoz, megteheti a 340-29479-54-es Erste bankos számlánkon.

A jövő szombaton munkaakcióra várják a művészek a Tanyaszínház támogatóit

Tehát idén sem maradunk Tanyaszínház-előadás nélkül.

– A falu rossza című darab készül, július 24-én lesz a bemutató, de többet még nem árulhatok el az előadásról. 25 helyszínen játsszuk majd, a tervek szerint. A helyzetre való tekintettel megkértük a településeket, hogy az előadás támogatására szántakat előre utalják át, hogy fel tudjuk használni a próbákat megelőző munkálatokra. Rendet kell raknunk ahhoz, hogy az előadás megszülethessen, és körbejárhassa Vajdaságot. Szomorú tény, hogy már csak 1 hét van a munkaakcióig, s mindössze két előadás támogatását utalták át. Így nagyon nehéz színházat csinálni, hogy az anyagi háttér bizonytalan, a támogatások késnek, és sokszor még a turné végén sem tudni, hogy arra, amit elméletileg és gyakorlatilag elköltöttünk a nyár alatt, lesz-e fedezet. Pillanatnyilag 5 százaléka biztosított a tervezett kiadásoknak, reméljük, az elkövetkező hetek biztatóbbak lesznek, s végre a kilincselgetés helyett időnket, energiánkat a művészetre, az alkotásra fordíthatjuk. Mi is volt a kérdés? Persze, hogy nem maradunk Tanyaszínház-előadás nélkül idén sem. Az említett gondok nem új keletűek. Ha az ideális körülményekre vártunk volna, már rég nem lenne Tanyaszínházunk, így viszont, a krisztusi korba lépve a XXXIII. turné elé nézhetünk – hallottuk Magyar Attilától.