2024. november 25., hétfő

A bánsági magyarság szolgálatában

Hatvanöt éves fennállását ünnepelte a nagybecskereki Petőfi

Még ropoghattak a fegyverek, félelem uralkodhatott, amikor 1945. május 6-án megalapították az új ország első magyar művelődési egyesületét. Nagybecskereken történt, éppen 65 évvel ezelőtt, és Petőfi nevét kapta. Újabb kori történelmünk legrégebbi vajdasági magyar kultúregyesületének jubileumát szombat este ünnepelte a tagság vendégeivel, közöttük egyházi méltóságokkal és a helyi önkormányzat képviselőivel a nagybecskereki Művelődési Központban.

Az egyesület hatvanöt éve szolgálja a helybeli, de a bánsági magyarokat is, története pedig nem másról mint a nagybecskereki magyar emberekről szól – köszöntőjében ezt hangsúlyozta többek között Tóth Glemba Klára, az egyesület elnöke, majd több mint ötven dísz- és dicsérő oklevelet osztott ki az egyesületi tagok és az egyesületet támogató személyek, szervezetek között. Ezenkívül tiszteletbeli tagokat hirdetett ki, akik nemcsak az elmúlt évtizedekben, hanem tőlük telhetően mind a mai napig is aktívan kiveszik részüket a munkából. Az egyesület elnöksége döntése értelmében az elnök asszonyt odaadó munkájáért Petőfi-díjban részesítették.

Ezt követően a Petőfi Magyar Művelődési Egyesület minden szakcsoportja fellépett, vagy bemutatkozott: színpadon voltak a legfiatalabbak, a Csiribiri tánccsoport tagjai, továbbá a Sarkantyú néptánc-együttes, a fiúkból álló Iringó tánccsoport, a Pintyőke leánykórus, valamint egy-egy jelenetet adtak elő a Petőfi berkeiben működő Suliszínház kis színészei. Az ünnepség közönségét elragadtatta a budapesti Bárdos Lajos kamarakórus Kempelen Tünde karnagy vezényletével, továbbá a helybeli Emmanuel kamarakórus Konrád Emma karnagy vezetésével, illetve a két kórus közös bemutatkozása. Nagy tapsot kapott Ondrej Goda, a Madách Amatőr Színház tagjai, Rácz Robertó fiatal hegedűművész, továbbá Rácz Renátó, Halmai Tibor és Balázs József szavalatukkal. Ezenkívül alkalmi kiállítás nyílt a Petőfi népművészeti szakosztályának, a kézművesek csoportjának, az Art Klub tagjainak munkáiból, valamint az egyesület ugyancsak 65 éves könyvtárának anyagából, mellyel felidézték a nagybecskereki kultúrélet jeles személyiségeit, akiknek alkotómunkája beépült az egyesület és a helybeliek történetébe is.

A jubiláló egyesület indulásáról, történetéről, valamint a szombat esti ünnepségről bővebben keddi számunkban olvashatnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás