2024. november 26., kedd

Meghiúsult nyaralások

Idén eddig kettő szerbiai utazási irodától vonták meg licencet, három ellen pedig eljárás indult az engedély megvonására
(Ótos András illusztrációja)

Az idegenforgalmi felügyelőség m últ héten eljárást indított a C onte utazási iroda licencének megvonására, mivel az iroda nem biztosított szállást Egyiptomba utazó ügyfeleinek, így azok a repülőtéren voltak kénytelenek tölteni az éjszakát. Lapunknak az aktuális téma kapcsán Danijela Lubarda , a Köztársasági Idegenforgalmi Felügyelőség sajtófelelőse nyilatkozott, akitől megtudtuk, hogy mi alapján vonhatják meg az utazási irodáktól a licencet, illetve az is kiderült, hogy mire panaszkodnak leggyakrabban a polgárok.

Az utazási irodáknak több feltételt is teljesíteniük kell ahhoz, hogy megkaphassák a törvényes működéshez szükséges licencet: irodavezetői pozícióra legalább egy személyt kell alkalmazniuk teljes munkaidővel, nem szabad csődeljárás, vagy felszámolás alatt állniuk, nem kaphat licencet az az utazási iroda, amelytől korábban már megvonták a licencet, valamint a tevékenységükből eredő felelősség függvényében az utazási irodáknak érvényes biztosítási szerződést kell kötniük – összegezte lapunknak Danijela Lubarda, az idegenforgalmi felügyelőség sajtófelelőse. A folytatásban elmondta, hogy mi alapján vonhatják meg valamelyik utazási irodától a licencet, mégpedig: ha az utazási iroda már nem felel meg azoknak a kritériumoknak, amelyek alapján megkapta licencet, vagy szerződés nélkül értékesít utazásokat, ha az utazás lemondása után nem fizeti vissza ügyfeleinek az utazás lefoglalására kifizetett előleget, ha az üdülőknek nem biztosít az üdülés teljes időtartamára szálláshelyet, ha nem szervezi meg az üdülők visszautazását, illetve ha az utazási iroda hibájából kifolyólag az utasok a szerződésben meghatározottnál később utazhatnak haza, valamint akkor, ha az utazási iroda mulasztásából kifolyólag valamelyik utas megbetegszik.

A licenc megvonására irányuló eljárás mellett az idegenforgalmi felügyelőség szabálysértési eljárást kezdeményez az iroda tulajdonosa és illetékes személye ellen, részletezte Lubarda, majd közölte, hogy az ügyben eljáró szabálysértési bíró határozza meg a kiróható pénzbírság összegét. Amennyiben a felügyelőség úgy véli, hogy az utazási iroda bűncselekményt is elkövetett, akkor az üggyel megbízott felügyelő köteles bűnvádi feljelentést tenni az iroda illetékesei ellen, tudtuk meg a felügyelőség sajtófelelősétől, akárcsak azt is, hogy az utóbbi években egyre kevesebb bejelentés érkezik az utazási irodák munkájára.

– A polgárok leggyakrabban azért tesznek panaszt, mivel az utazási irodák nem teljesítették az utazás előtt megkötött szerződésben foglalt feltételek valamelyikét. A szálláshely és az ellátás minőségére, valamint az utaztatás körülményeire vonatkozólag szintén sok panasz érkezik, illetve az is gyakran előfordul, hogy az utazás lemondása esetén az irodák nem azt az összeget fizetik vissza, amit kellene. A polgárok nemcsak a kicsi, kevésbé ismert utazási irodákra tesznek panaszt, hanem az évente több mint 30 ezer személyt üdültető irodák munkájával kapcsolatban is érkeznek hozzánk észrevételek. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy országunkban nem létezik olyan utazási iroda, amelyre ne tettek volna panaszt a polgárok. A panaszok természetesen leggyakrabban a nyári üdülési szezon végén érkeznek. Az előírások komoly megsértése miatt a gazdasági és regionális fejlesztési minisztérium az idegenforgalmi felügyelőség kezdeményezése nyomán 2008-ban hét utazási irodától vonta meg a licencet, 2009-ben kilenctől, 2010-ben eddig kettő utazási irodától, három esetében pedig elindult a licenc megvonására az eljárás – ismertette Lubarda, majd elmondta, hogy a felügyelőség nemcsak a polgárok bejelentése nyomán ellenőrzi valamelyik utazási irodát, hanem rendszeresen felülvizsgálják az irodák munkáját, illetve azok kínálatát.

Az idegenforgalmi felügyelőség sajtófelelőse közölte még, hogy a polgároknak panaszukkal legfeljebb nyolc nappal az utazás befejezése után kell jelentkezniük az utazást szervező irodánál. A sértett kérheti, hogy a hiányosságok függvényében az utazási iroda térítse meg az üdülés árának egy részét. A sértett ezenkívül anyagi, illetve nem anyagi kártérítést is követelhet, amiért az utazási iroda nem teljesítette a szerződésben foglaltakat, ehhez azonban bírósági pert kell indítania az iroda ellen, ismertette Lubarda.

Az idegenforgalmi felügyelőség sajtófelelőse szerint a következőket kell figyelembe vennünk, mielőtt utazási irodát választunk: csak licenccel rendelkező irodával kössünk szerződést, az utazás előtt tüzetesen tanulmányozzuk át az utazás programját és feltételeit, ha pedig észrevételeink vannak, akkor még az üdülésen tegyünk panaszt az utazási irodánál és dokumentáljuk észrevételeinket.

A polgárok észrevételeiket írásban a következő címre küldhetik: Sektor Turističke inspekcije, Omladinskih Brigada 1., Novi Beograd, elektronikus levél formájában a turisticka.inspekcija@merr.gov.rs címre, telefonon pedig a minden nap 24 órás ügyeletet tartó 011/3139-686 telefonszámon tehetnek panaszt, amelyhez mellékelni kell az utazáshoz kapcsolódó összes dokumentációt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás