A nyári csúcsszezonban inkább a Röszke–Horgos határátkelőhelyen jellemzőek a torlódások, csütörtökön azonban már a Tompa–Kelebia határátkelőhelyen is legalább másfél órát kellett várakozniuk a Szerbiába utazóknak. Ennek oka: a röszkei határátkelőhely kilépő oldalán kialakult torlódás miatt az M5-ös autópálya forgalmát a 173-as kilométernél Tompa irányába terelte csütörtökön a magyar a rendőrség. Pénteken Kelebiánál már nem alakultak ki sorok sem a beutazó, sem a kiutazó sávokban, Horgosnál azonban négy órán át kellett a hőségben várakozniuk a Szerbiába utazóknak.
Pénteken Kelebián sem a be- sem a kilépő oldalon nem alakult ki torlódás, az utazóknak kevesebb mint fél órát kellett várniuk, amíg átjuthattak az országhatáron, tudtuk meg a kelebiai határátkelőhely munkatársától, aki szerint szombaton és vasárnap már nagyobb lesz a forgalom.
– Mindkét irányba sok utazóra számítunk. Hogy mennyit kell várakozni, azt nem tudom előre megmondani, attól függ, hogy átirányítják-e a forgalmat Horgosról. Azt sem tudom biztosan megmondani, hogy a magyar rendőrök a csütörtöki gyakorlathoz hasonlóan ismét átirányítják-e a forgalmat, ez nem tőlünk függ – részletezte a kelebiai határátkelőhely munkatársa.
Horgoson pénteken ismét kedvezőtlen volt a helyzet. Ott a Szerbiába utazóknak a kora délutáni órákban négy órát kellett a rendkívül nagy hőségben várakozniuk, míg a kiutazó sávban fennakadás nélkül haladt a forgalom, nyilatkozta lapunknak a horgosi határátkelőhely munkatársa, valamint azt is közölte, hogy az országba beutazóknak hat sávot nyitottak meg.
– Most van a csúcsszezon, a nyugat-európai országokból főleg török vendégmunkások utaznak hazájuk felé. Ezért valószínűleg a következő napokban is lesznek torlódások, azt azonban nem tudom előre megmondani, hogy melyik nap lesz a legkritikusabb. Egyelőre csak a beutazóknak kell várakozásra számítaniuk, majd augusztus elejétől már a kiutazó sávokban is lesznek torlódások – összegezte a horgosi határátkelőhely munkatársa.
Dr. Szenti Szabolcs, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője lapunknak pénteken elmondta, hogy a tompai határátkelőhelyen aznap nagyjából egy órát kellett várakozniuk a Magyarországról kilépőknek.
Pál János, szintén a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője a csütörtöki forgalomátirányítás okait részletezte a Magyar Szónak: „A megnövekedett forgalom miatt a rendőrségnél bevált gyakorlat, hogy a röszkei határátkelőhelyről Tompa felé tereli a forgalmat. Tavaly is nagyon nagy sorok alakultak ki a röszkei határátkelőhelyen, előfordult, hogy az utazóknak hat órát kellett a nyári hőségben várakozniuk. Ezt szeretnénk elkerülni és enyhíteni a helyzetet, ezért alkalmazzuk az átterelést. A két, illetve egyórás várakozást meghaladván a rendőrség Tompa felé tereli a forgalmat, ahol gyakorlatilag várakozásmentesen, vagy csak kisebb várakozással tudják az utazók átlépni az országhatárt. Pénteken nem kellett átirányítani a forgalmat, bár szombaton ismét nagyobb forgalomra számítunk, vasárnap délután pedig valószínűleg ismét csökken az utazók száma. Szombaton délután, illetve vasárnap délelőtt már a beutazó forgalom növekedésére is számítunk, mivel a szabadságukat letöltő vendégmunkások megkezdik a visszautazást. Szerintünk a röszkei határátkelőhely belépő oldalán is kialakulhat egyórás torlódás. Ez a tendencia várható jövő hétvégére is, mind a beutazó, mind a kiutazó sávban torlódásra kell számítani.”
Pál János nem tudta előre megmondani, hogy mikor kell ismét az utazók átirányítására számítani, az csakis a forgalomtól függ.
– Ha a várakozás Röszkénél meghaladja az egy órát, akkor valószínűleg terelni fogjuk a forgalmat, hogy az utazóknak minél kevesebbet kelljen várakozniuk a nagy melegben – szögezte le a sajtószóvivő, majd lapunk kérdésére, hogy a határrendészet munkatársai a nagy melegben tudnak-e enyhíteni az utazókon, esetleg vizet osztogatni közöttük, a következőket nyilatkozta: „Ez nem kimondottan a rendőrség feladata, természetesen a rendőrök mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél rövidebb legyen a várakozás. Egyébként a tavalyi gyakorlat az volt, hogy amikor nagyon nagy volt a hőség, akkor vizet osztottak az utazók között.”
Pál János nem értesült arról, hogy valamely határátkelőhelyen valaki rosszul lett volna a trópusi meleg miatt. Hasonlóképpen nyilatkozott lapunknak dr.Simon Andrej is, a szabadkai mentőállomás sajtófelelőse, aki elmondta, hogy nem riasztották őket a kelebiai határátkelőhelyhez.