2024. november 26., kedd

Az MNT a Pannon RTV társalapítója lett

Pénteken új tagokat és elnököket kapott az MNT öt állandó bizottsága
(Diósi Árpád felvétele)

A Magyar Nemzeti Tanács pénteken Szabadkán megtartotta második rendes ülését. Többek között döntés született a Pannónia Alap társalapítói jogainak átvételéről, továbbá a tagok öt állandó bizottság összetételéről és azok hatásköreiről határoztak. Az is kiderült, hogy az MNT Közoktatási Bizottságának ajánlása nyomán a tanács mely iskolákban tartja indokoltnak és javasolja 15 főnél kevesebb tanuló részére a magyar tannyelvű tagozatok megnyitását.

Ifj. dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke elmondta, hogy a Pannónia Alap által működtetett Pannon RTV folyamatos támogatásra szorul, hiszen közszolgálati tartalmakat sugároz, és ennek függvényében reklámokból, tehát csak gazdasági alapon képtelen megélni a piacon. dr. Korhecz közölte, hogy a Pannon RTV már az előző összetételű tanácsot is felkereste javaslatával, hogy az MNT vegyen részt a médiaház társalapítói jogainak gyakorlásában.

– A Pannónia Alap korábban már kikérte a Köztársasági Műsorszórási Ügynökség (RRA) Tanácsának véleményét a társalapítói jogok átadásának törvényszerűségével kapcsolatban. Az RRA Tanácsa pozitív véleményt alkotott a kérdéssel kapcsolatban. Ezután a Pannónia Alap Kuratóriuma meghozta a szükséges döntéseket, kidolgozta az Alapszabály módosításának tervezetét, valamint az alapító okirat módosításának tervezetét, amelyben az MNT-t társalapítóként tüntetik fel. Ezeket a jogi aktusokat a Pannónia Alap Közgyűlése elfogadta. Az tanács, ha közvetlen módon is, de már eddig is támogatta a Pannon RTV-t. Különböző pályázatok esetében javaslatot tett arra, hogy a szóban forgó médiaház részesüljön támogatásban. A jövőben is hasonló módon tervezzük megvalósítani a támogatást, nem pedig az MNT költségvetéséből – részletezte dr. Korhecz.

Hadzsy János és dr. Csengeri Attila, a Vajdasági Magyarként Európába listát képviselő MNT-tagok abbéli félelmüket fejezték ki, hogy az MNT a Pannon RTV társalapítójaként esetleg gátolja a sajtószabadságot. Hasonlóan nyilatkozott László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom listát képviselő MNT-tag is.

Az MNT-tagok kételyeire válaszként dr. Korhecz leszögezte, hogy a tanács társalapítóként a többi alapítótól sem jobban, sem kevésbé nem fogja befolyásolni a Pannon RTV-t.

– Az igazgatásban, és nem az irányításban szándékozunk részt venni. A kettő között óriási a különbség. Sem a Magyar Szó, sem a Hét Nap szerkesztéspolitikáját nem befolyásoljuk, a Pannon RTV esetében sem szándékozunk másként fellépni – hangsúlyozta az MNT elnöke. A Tanács egy ellenszavazattal elfogadta a javaslatot, és ezzel az MNT a Pannónia Alap társalapítójává vált. Ezután megválasztották azokat a személyeket, akik a Pannónia Alap szerveiben képviselik majd a tanácsot: Zsoldos Ferenc az Alapítói Közgyűlésben, Tóth Lívia a Kuratóriumban, Miskolczi József pedig az alap Felügyelő Bizottságában képviseli a tanácsot.

A Pannónia Alap megalapításáról szóló határozatból és a módosított Alapszabályból kiderül, hogy a Pannónia Alap szervei egyetlen olyan döntést sem hozhatnak meg az MNT képviselőjének jóváhagyó szavazata nélkül, amelyek a Pannon RTV működésével kapcsolatosak. A Pannon RTV igazgatóját és főszerkesztőjét pályázat alapján, az MNT javaslatára a Pannónia Alap Közgyűlése választja meg.

TÁMOGATÁS A TÖMEGTÁJÉKOZTATÁSNAK

A szabadkai önkormányzat a közelmúltban 18 millió dinár értékben nyilvános pályázatot hirdetett meg. A pályázat által a város területén tömegtájékoztatással foglalkozó médiumok részesülhetnek támogatásban. Az önkormányzat javaslatot kért azoknak a nemzeti kisebbségi közösségeknek a nemzeti tanácsaitól, amely közösségek nyelvén a városban tömegtájékoztatás valósul meg. Dr. Korhecz elmondta, hogy az MNT által meghatározott javaslat nem kötelező erejű, de azért súlya van.

– Az MNT Közigazgatási Hivatala abból indult ki, hogy a magyar nyelvű tömegtájékoztatásra a magyar anyanyelvű szabadkai polgárok arányával összhangban kell támogatást biztosítani. Ezért a meghirdetett összeg 35 százalékára tettünk javaslatot – összegezte az MNT elnöke.

Az MNT a Pannónia Alap számára 3,5 millió dinár jóváhagyását javasolta műsorszórási illetékek fedezésére, a Hét Nap számára 660 ezer dinár odaítélését javasolja nyomdaköltségekre, a Magyar Szónak ugyanezen címen 1 millió 440 ezer dinárt javasol, a meghatározó mértékben magyar nyelven sugározó K23 TV-nek pedig 690 ezer dinár jóváhagyását javasolja a bérlet kifizetésére.

ÚJ BIZOTTSÁGI TAGOK

Az ülésen határozat született a tanács Felsőoktatási és Tudományügyi, Tájékoztatási, Nyelvhasználati, Kulturális és a Közoktatási Bizottságainak összetételéről, illetve hatásköréről. Az MNT megválasztotta a szóban forgó öt bizottság elnökét és tagjait. A Felsőoktatási és Tudományügyi Bizottság elnöke dr. Takács Márta egyetemi docens, a tagok: dr. Bányai János, dr. Berényi János, dr. Csengeri Attila, dr. Csete Szemesi István, dr. Dujmovics Ferenc, dr. Fábián Gyula, dr. Faragó Kornélia, Gábrityné dr. Molnár Irén, Horváth Endre, dr. Káich Katalin, Lengyel László, dr. Lepeš Josip, dr. Mészáros Zoltán, dr. Németh László, dr. Papp Árpád, Pintér Róbert és dr. Raffai Judit. A Tájékoztatási Bizottság elnöke dr. Hódi Sándor pszichológus, a tagok: mgr. Bordás Győző, Bús Ottó, Dudás Diana, Fehér Márta, Habram Károly, Hadzsy János, Horváth Tibor, Juhász Zoltán, Klemm József, Kókai Péter, Lázár Jenő, Molnár Aranka, Német Ernő, Rácz Szabó László, Ternovácz István, Tomek Viktor és Tóth Lívia. A Nyelvhasználati Bizottság elnöke dr. Várady Tibor, a tagok: mgr. Dolinszky Árpád, Józsa László, Kiss Rudolf, dr. Láncz Irén, László Bálint, Letsch Erich, dr. Molnár Csikós László, Muškinja Heinrich Aniko, Orosz János, dr. Ricz György, Tóth Zoltán, Túri Gábor és Valka Károly. A Kulturális Bizottság elnöke Siflis Zoltán, a tagok: mgr. Beszédes Valéria, Csernik Árpád, Dudás Károly, Fodor István, mgr. Hajnal Jenő, Kiss Tóth Erika, Kovács Frigyes, Kovács Magdaléna, László Sándor, Linka B. Gabriella, Mérges Sándor, Mészáros László, Németh Ferenc, dr. Ózer Ágnes, Penovác Náray Éva, mgr. Tóth Glemba Klára, Urbán András. A Közoktatási Bizottság elnöke Joó Horti Lívia, a tagok: Báló Tibor, mgr. Borsos Csilla, De Negri Ibolya, Erdély Lenke, Gyivánovity Róbert, Hallai Zoltán, Jerasz Anikó, Kovács Zsuzsanna, Krizbai Hajnalka, Lódi Andrea, Molnár Márta, dr. Sarnyai Zoltán, Sárosi Gabriella, Toldi Éva, Várady József, Varjú P. Tatjana és Vass Tibor.

JÁRANDÓSÁGOK

A pénteki ülésen határozat született az MNT és a tanács által létrehozott testületek tagjainak, valamint a tanács számára munkát végző személyek nettó illetményéről. Amennyiben az elnök munkáját teljes munkaidőben látja el, havi 100 ezer dinár illeti meg. Amennyiben a Közigazgatási Hivatal elnöke teljes munkaidőben látja el munkáját, 90 ezer dinár illetményben részesülhet. A tanács alelnökeit 8 ezer dinár illeti meg, a tanács jegyzőjét havi 25 ezer dinár, a tanács tagjait havi ezer dinár, valamint ülésenként 2 ezer dinár, amennyiben a tag részt vesz az üléseken. A tanács állandó bizottságainak elnökét ülésenként – amennyiben azon részt vesz – 3 ezer dinár illeti meg, az állandó bizottsági tagokat pedig 2 ezer dinár ülésenként. Dr. Korhecz elmondta, hogy főállásban egyetemi tanár, tehát az MNT, illetve a Közigazgatási Hivatal elnökeként havi 95 ezer dinár illetményben részesül.

HOL NYÍLNAK KIS LÉTSZÁMÚ TAGOZATOK?

A Közoktatási Bizottság ajánlása nyomán az MNT-tagok tegnap 10 vajdasági általános iskola esetében vélték indokoltnak és javasolták 15 főnél kevesebb tanuló számára magyar tannyelvű tagozatok megnyitását. Ezek a következő iskolák: a szilágyi Kis Ferenc Általános Iskolában (4 tagozat esetében), az oromhegyesi–oromi Kis Ferenc Általános Iskolában (1 tagozat), a szabadkai Đuro Salaj Általános Iskolában (2 tagozat), a kisoroszi Gligorije Popov Általános Iskolában (1 tagozat), a nagynezsényi Braća Stefanović Általános Iskolában (3 tagozat), a szerbittabéi Miloš Crnjanski Általános Iskolában (4 tagozat), a doroszlói Petőfi Sándor Általános Iskolában (8 tagozat), a szajáni Móra Károly Általános Iskolában (4 tagozat), a szabadkai Ivan Goran Kovačić Általános Iskolában (1 tagozat), a nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskolában pedig 4 tagozat.

A tanács a szabadkai Szent Száva és Sonja Marinković Általános Iskolák, valamint az újvidéki Nikola Tesla Általános Iskola esetében nem javasolta, hogy 15 főnél kevesebb gyerek számára magyar nyelvű tagozat induljon. A nem javasolt iskolákban összesen 16 gyermek érintett, Joó Horti Lívia, a Közoktatási Bizottság elnöke elmondta, hogy ezeknek a gyerekeknek a szüleivel már felvették a kapcsolatot, és közösen igyekeznek megoldást találni arra, hogy a tanulók magyar nyelven folytathassák tanulmányaikat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás