2024. november 26., kedd

Az MNT-nek vétójoga van

Dr. Korhecz Tamás: A Pannon RTV vagyonának nem a Pannónia Alap társalapítói a tulajdonosai, hanem jogi személyként maga a Pannon RTV

A Magyar Nemzeti Tanács pénteki ülésén a tanács tagjai egy személy kivételével támogatták azt a javaslatot, hogy az MNT váljon a Pannónia Alap társalapítójává. A Pannónia Alap eddigi társalapítói a következő személyek voltak: Somogyi Sándor, Gábrityné dr. Molnár Irén, Lovas Ildikó, Miocs József, Árpási Ildikó, dr. Jeges Zoltán, Biacsi Antal, Kasza József, Kerekes József, Mirnics Zsuzsanna, ifj. dr. Korhecz Tamás és Varga László. Lapunk az ülés előtt néhány nappal a társalapítói jogok átvételének részleteivel foglalkozott, ezúttal pedig a Pannónia Alap alapítói viszonyaira, valamint az alap működtette Pannon RTV vagyonjogi kérdéseire szeretnénk rámutatni. A témával kapcsolatban ifj. dr. Korhecz Tamás , az MNT elnöke, a Pannónia Alap egyik társalapítója nyilatkozott a Magyar Szónak.

Milyen arányban szerezte meg az MNT a Pannónia Alap társalapítói jogait, és milyen arányban lett résztulajdonosa a Pannon RTV-nek?

– A Pannónia Alapnak tizenkét magánszemély az alapítója. Az MNT arányosan vált az egyik alapítóvá. Ami a Pannon RTV működését illeti, az MNT-t képviselő személyek jóváhagyása nélkül nem lehet döntéseket hozni. Az MNT-nek vétójoga van, attól függetlenül, hogy csak egyike az alapítóknak.

Utolsó beszélgetésünk alkalmával kijelentette, hogy az MNT úgynevezett aranyrészvénnyel rendelkező társalapító lesz. Az aranyrészvényességnek nem kell legalább ötvenszázalékos részesedést feltételeznie?

– Az aranyrészvény szót képletesen használtam. Ez a képletesség azért van, mert vagyonjogilag és formálisan az MNT csak egy a többi alapító mellett. Ilyen szempontból nincs 50+1 százalékos részesedése a vagyonból, csupán a döntéshozatal esetében van vétójoga. Ha 50+1 százalékos arányban lenne társalapító, akkor az MNT megszavazhatna minden döntést a többi alapító akarata ellenére, erről persze szó sincs. Arról van szó, hogy az MNT nélkül nem lehet döntéseket hozni a tömegtájékoztatási tevékenységgel kapcsolatban.

Tulajdonjogilag ki a Pannon RTV vagyonának tulajdonosa és milyen arányban?

– A Pannon RTV jogi személy, tehát tulajdonosa összes vagyonának. Nem az alapítók a vagyon tulajdonosai, hanem a Pannon RTV mint jogi személy. Mint ahogyan egy bank, egy önkormányzat vagy egy magánszemély tulajdonosa a saját vagyonának, természetesen a Pannon RTV-nek is van saját vagyona: gépkocsi, műszaki felszerelés, ingatlan.

A társalapítókat vagyonjogi szempontból tehát nem lehet résztulajdonosnak nevezni?

– Nem. Az MNT vagyona ilyen szempontból nem gyarapodott, a leltárunkba nem kerültek újabb vagyontárgyak.

Alapítótőke egyébként létezik? A Pannónia Alap társalapítói befizettek-e ilyen címen bármekkora összeget?

– Csupán szimbolikus összeget fizettek be a társalapítók. Nem emlékszem pontosan, de ha jól tudom, ezer dinárt fizettünk fejenként alapítótőke címén. Ez valóban szimbolikus összeg ahhoz képest, hogy a Pannónia Alap ma mekkora vagyonnal rendelkezik és mekkora pénzekkel gazdálkodik.

Egy alapítványt a törvény szerint csak tagsági bevételekből és más támogatásból lehet fenntartani. Ehhez képest a Pannónia Alap működtette Pannon RTV reklámokat sugároz, miközben a civil szektor nem lehet profitorientált. Törvénybe ütköző, hogy a Pannon RTV alapítvány működtette médiumként reklámokat sugároz?

– A Pannónia Alap nem profitorientált, mint ahogyan a Pannon RTV műsorai sem. Az alap nem termel profitot, és nem is ez a célja, mivel az ellentétes lenne azokkal a feladatokkal, amelyek megvalósítása érdekében az alapítók létrehozták. Semmi esetre sem törvénybe ütköző dolog az, hogy a Pannon RTV reklámokat is sugároz. A vajdasági és a szerbiai közszolgálati televízió is sugároz reklámokat, a Duna TV úgyszintén.

Nem érzi érdekütközésnek, hogy ön a Pannónia Alap egyik társalapítója és a szintén társalapítóvá vált MNT elnöke is?

– Az MNT-nek ma én vagyok az elnöke, holnap már nem biztos, ma én vagyok a tagja, holnap már nem biztos, hogy én. AZ MNT egy országos önkormányzat, amelyben a tagok, az elnök és egyéb választott funkciók a polgárok akaratának függvényében cserélődnek. Ebből a szempontból nem beszélhetünk érdekösszeférhetetlenségről. Amikor magánszemélyként 2005-ben társalapítóvá váltam, arról sem volt fogalmam, hogy sor kerül-e az MNT közvetlen megválasztására, arról pedig még kevésbé tudtam, hogy én leszek az MNT elnöke. Ebből a szempontból nem látok érdekösszetűzést, hiszen az MNT-nek és az alapító magánszemélyeknek nem ütköznek az érdekei. Ha ez nem így lenne, akkor a Pannónia Alap közgyűlése sem hagyta volna jóvá ezt a társalapítói konstrukciót. Nem értem, hogy ebben a konkrét esetben hol kerülhettek volna összetűzésbe az érdekek. Ahhoz, hogy érdekellentét legyen, nekem magánemberként olyan érdekeimnek kellene, hogy legyenek, amelyek ütköznek az MNT elnökeként meglevő érdekeimmel. A Pannónia Alapot alapító magánszemélyeknek és az MNT-nek ugyanazok az érdekei, legalábbis mindenki így nyilatkozott eddig.

Milyen feladatot lát el pontosan a Pannon Marketing Kft., hogyan működik?

– A Pannon Marketing Kft. a Pannónia Alap részéről létrehozott marketingcég, egy gazdasági társaság. Ez a kft. elsősorban azzal a céllal jött létre, hogy a Pannon RTV számára különböző reklámmegrendeléseket gyűjtsön, értékesítse a reklámfelületet. Azért kft. formájában történik mindez, mert az alapítványi gazdálkodás nem alkalmas a reklámfelületek eladására, értékesítésére. A Pannon Marketing Kft. teljes egészében az alap tulajdonában van. A kft. alaptőkéjét a Pannónia Alap biztosította jogi személyként, saját eszközeiből fizette be a szükséges összeget. A társalapítóknak itt sincs semmilyen gazdasági érdekeltsége.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás