Amikor az ENSZ a mai napot a fiatalok világnapjává nyilvánította, többek között arra szeretett volna rámutatni, hogy milyen fontos a fiatalok társadalmi és politikai szerepvállalása. Lapunk a téma kapcsán négy vajdasági magyar pályakezdővel beszélgetett. Megtudtuk, hogyan képzelik el jövőjüket, és azt is, hogy milyen nehézségekkel kell szembenézniük szakmai érvényesülésük során.
A TEHETSÉG ÉRVÉNYESÜLHET
A 25 éves topolyai születésű Bencsik Orsolya júniusban diplomázott a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarának filozófia-magyar szakán. 2009-ben jelent meg Kékítőt old az én vizében című verseskötete, amelyért Sinkó-díjat kapott.
– Jelenleg a szerbiai és a magyarországi álláshirdetéseket is böngészem, egyelőre azonban nem jártam sikerrel. Eddig nem igazán találtam nekem tetsző munkahelyet, illetve nincs is sok álláshirdetés. Kevés a szabad tanári állás. Nem kizárólag a tanügyben szeretnék elhelyezkedni, de ez is egy lehetőség, sajnos azonban nincsenek pályázatok. Az is probléma, hogy nagyon sok a pályakezdő. Ők ugyanabban a cipőben járnak, mint én, keresünk, de nem találunk munkahelyet. Egyébként már pályázatot is adtam át, Magyarországon és Szerbiában, de vagy nem érkezett visszajelzés, vagy elutasítottak – részletezte Orsolya, aki szívesen élne meg az irodalomból, ha erre lehetőség lenne.
– Íróként, költőként nehéz nagy pénzeket keresni, ez csak azoknak sikerülhet, akik már nevet szereztek. Én még kezdő vagyok, tehát nem jutottam el addig a szintig. Egyébként ha valaki tehetséges, akkor szerintem érvényesülhet az irodalomban – tudtuk meg Orsolyától.
A PÁRTOK NEM ADNAK ESÉLYT
Körtvélyesi Tícián 29 éves, és Adán él, az Újvidéki Egyetem Jogi Karának hallgatója, még négy vizsga választja el a diplomázástól. Tícián jelenleg az adai New Soft Kft. marketing és eladási részlegének menedzsereként dolgozik. A politikai életbe is belekóstolt, korábban a G17 Plusz képviselője volt a községi képviselő-testületben, most pedig a kkt független képviselője, valamint a második számú adai helyi közösség tanácsának tagja.
– Az oklevél megszerzése után mindenféleképpen szeretnék a mostani munkakörömben maradni, mivel jó érvényesülési lehetőségeket látok benne. A politikában ugyanakkor továbbra is szeretnék aktívan részt venni. Ami a politikai életet illeti, meglehetősen sok pártot sikerült megismernem, így állítom, hogy kevés az olyan pártvezető, aki a polgárok és a párt érdekeit helyezi előtérbe. Nem azokat a fiatalokat részesítik előnyben, akik teljesíteni tudnak és akarnak, hanem családi, baráti alapon juttatnak személyeket pozícióba. Mintha a vezetők félnének a konkurenciától, a fiataloktól, ezért kevés teret adnak az utánpótlásnak. Egy fiatalnak nem egyszerű érvényesülnie a politikában – nyilatkozta Tícián.
EGY MAGABIZTOS VÁLLALKOZÓ
Brindza Lajos 30 éves, a szabadkai Műszaki Szakfőiskola abszolvense, valamint bedolgozik a családi vállalkozásba, és saját cégét vezeti.
– A családi vállalkozás többek között elektromotorok javításával foglalkozik, emellett saját cégem paintball-felszerelés forgalmazásával foglalkozik. Mindenféleképpen vállalkozóként képzelem el a jövőmet. Kezdetben szerintem leginkább az okozhat nehézséget, hogy a fiatalok még nem ismerik a gazdasági előírásokat. Ezért a pályakezdőknek nem kellene egyedül vállalkozást nyitniuk, tanácsosabb több személynek összefognia, lehetőség szerint már tapasztalattal rendelkezővel érdemes társulni. Hosszú távon valóban a gazdasági előírások tiszteletben tartása biztosítja a sikert és a fennmaradást – összegezte Lajos, majd elmondta, hogy ő nem igényelt támogatást a szerb államtól vállalakozása beindításához, mivel nem volt szüksége nagy tőkére.
– Ha egy fiatal tőkeigényes vállalkozásba szeretne kezdeni, akkor szerintem Szerbiában is lehet rá támogatást kapni. Bár nagyon sok olyan vállalkozásba lehet kezdeni, amelyhez nincs szükség sok pénzre. Ez leginkább a szolgáltatóiparra vonatkozik, ott az ember a saját munkáját fekteti be, és így gyarapítja vagyonát. Én optimista vagyok, és állítom, hogy Szerbiában is lehet fiatal vállalkozó az ember – hangsúlyozta Lajos.
A SZAKMAI TUDÁS SZÁMÍT
Losoncz Dávid 28 éves temerini ügyvéd. Az Újvidéki Egyetem Jogi Karán diplomázott, majd a temerini bíróságon dolgozott gyakornokként, ezután egy ügyvédi irodához szerződött, mígnem két éve saját ügyvédi irodát nyitott.
– Nem sokkal azután, hogy önállósultam, nem várt kiadásokkal kellett szembesülnöm: adó, járulékok, cégtábladíj, az ügyvédi kamara tagsági díja és így tovább. Másrészt az is nehézséget okozott, hogy kezdetben szakmai tudásom inkább elméleti, mintsem gyakorlati jellegű volt. Az úgyszintén megnehezíti a pályakezdő ügyvédek helyzetét, hogy Szerbiában sok ügyvéd van. Sok az olyan kolléga, aki több éve dolgozik, és jól végzi a munkáját. Ezekkel az ügyvédi irodákkal kellett, és kell a mai napig felvenni a versenyt. Az első ügyfeleket ismeretség alapján szereztem, majd a jó szakmai felkészültség és az eredmények újabb ügyfeleket hoztak. Saját példám alapján szerintem szakmai tudás és felkészültség szükséges a pályakezdő ügyvédek érvényesüléséhez. Hiszem, hogy Szerbia bizonyos nehézségek ellenére lehetőségeket tud biztosítani a fiatalok számára – összegezte Dávid.