A VMSZ eddig egyszer sem erősítette meg az SZHP állításait, viszont nem is cáfolták egyértelműen a lehetséges stratégiai partnerségről szóló híreket. Véleménye szerint mi történik valójában a két párt között?
– Nem tudhatom, hogy mi történik a két párt között. Először nyerni kellene a választásokon, csak utána alkothat bárki is koalíciót. Amíg az SZHP nem győz a választásokon, addig annak ajánlhat partnerséget és koalíciót, akinek csak akar. Amit művel, azon nem kell csodálkozni, más pártok is ezt teszik világszerte. Az SZHP csak a jövőről gondolkodik, és megmutatja, hogy kivel kíván együttműködni, illetve kivel nem. Azt sem tartom meglepőnek, hogy a VMSZ nem utasította el automatikusan az ajánlatát. Nem egy reális ajánlatról van szó, csupán elmélkedésről, hogy mi lehet majd egyszer. Nem tudom, miért utasítaná el valaki automatikusan a lehetséges együttműködést.
Ön szerint a VMSZ választói hogyan reagálnának, ha a vajdasági magyar közösség legnagyobb pártja és a haladók között bármiféle együttműködésre kerülne sor?
– Feltételezem, hogy a választók ugyanolyan reálisan gondolkodnak, mint maga a VMSZ. Ma olyan koalíciókat, illetve együttműködéseket láthatunk Szerbiában, amelyeket néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlennek tartottunk volna. A kormányban ma együtt ülnek a demokraták és a szocialisták, a kormánykoalíció tagja a Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a Szerb Megújhodási Mozgalom is. Ha valaki néhány évvel ezelőtt ennek a kombinációnak a lehetőségéről beszélt volna, azt mondtam volna neki, hogy őrült. Nálunk minden lehetséges, mert az emberek sok mindent elfelejtenek. És az is igaz, hogy Dačić Szerbiai Szocialista Pártja nem azonos Slobodan Milošević SZSZP-jével. Ezért gondolom, hogy a vajdasági magyarok elfogadnák a VMSZ és az SZHP koalícióját, vagy egyéb együttműködését.
Mennyire elfogadható az SZHP Szerbia bármely kisebbségi közössége számára? Elfelejtették-e a kisebbség képviselői, hogy ki is Tomislav Nikolić vagy Aleksandar Vučić, illetve kik voltak ők a múlt század kilencvenes éveiben?
– Az SZHP nem ugyanaz a párt, mint a Szerb Radikális Párt. Az emberek természetesen nem felejtették el, hogy Nikolić és Vučić mi mindent mondtak a kilencvenes években. Ugyanakkor Nikolić és Vučić nincsenek már Šešeljlyel. És az is fontos, hogy ők ketten ma hogyan beszélnek róla. Nem hiszem, hogy bárki bármit is elfelejtett volna, az emberek azonban pragmatikusak, és amíg nem muszáj, addig nem zárják ki semminek a lehetőségét sem. Az SZSZP-hez hasonlóan az SZHP is új párt. Persze ezekben az új pártokban számos idős és nagy múltbeli terheket cipelő ember van. Hiszem, hogy az SZHP-nek nincsenek veszélyes tervei. Egy közönséges politikai pártról van szó, amely vagy szimpatikus valakinek, vagy nem. Ez a párt semmiben sem különbözik a többitől, és állandóan szüksége van a média figyelmére. Az SZHP még nem erős parlamenti párt, ezért számára különösen fontos a sajtó figyelme és a szereplés.
Mennyire tett jót az SZHP-nek, hogy néhány hónappal ezelőtt belépett a pártba Vladimir Cvijan, a szerb államfő egykori tanácsadója? Cvijan azóta több alkalommal is médiaszenzációt igyekezett kiváltani. Először a bírók újraválasztása során elkövetett szabálytalanságokat leleplező felvételekről számolt be a sajtónak, majd a közelmúltban azt állította, hogy a több száz nem újraválasztott bíró és ügyész belépett az SZHP-be.
– Ami ezt az ügyet illeti, ez a párt, sőt a bírák számára is szégyen. Nem tudom, hogy mi igaz Cvijan úr állításából, de ha valóban így van, akkor az elfogadhatatlan. Cvijan betársulását kezdettől fogva szenzáció kísérte. A haladók megpróbálták úgy becsomagolni a dolgot, hogy legnagyobb politikai ellenfelüktől sikeresen elraboltak egy fontos személyt. Cvijan – úgy tűnik – folytatja a szenzációkeltést. Ismétlem, ami a bírókat illeti, a dolog fordítva sült el. Ilyen lejáratásra egyik pártnak sincs szüksége. A bíráknak függetleneknek kell maradniuk, nem lehetnek valamely politikai párt tagjai.
Mennyire jó az a haladóknak, hogy szinte szivacsként szívnak magukba mindenkit?
– Előbb vagy utóbb majd megmutatkozik, hogy ez nem volt jó számukra. Szerbiában az emberek nagyon könnyen igazolnák át egyik pártból a másikba. Nagyon gyorsan feledésbe merül, hogy egy-egy személy ki is volt egy másik pártban. Nem az én problémám, hogy a haladók olyan embereket is befogadnak, akikekkel én egy kávét sem innék meg. Idővel majd az SZHP is megérzi mindennek a következményét.
Gyűjthetnek-e akkora erőt maguk köré a haladók, hogy a végén sikerüljön elérniük céljukat, a rendkívüli választások kiírását?
– Szerintem még nem érett meg a helyzet a rendkívüli választásokra. A mostani kormány kitart mandátuma lejártáig. Még akkor is, ha a koalícióból valaki esetleg kilép, mert mindig találnának valaki mást, aki hajlandó társulni hozzájuk. A gazdasági válság miatt még nem akkora a feszültség, hogy Nikolićnak és társainak sikerülhetne kieszközölni a rendkívüli választásokat.