2024. július 18., csütörtök

A legolcsóbb megoldás

Rendkívüli választásokat követel az ellenzék

A Szerb Haladó Párt a rendkívüli választások kiírása érdekében találkozókat szervez a többi ellenzéki párttal. Tomislav Nikolić, a haladók elnöke hétfőn VelimirIlićtyel és Aleksandar Vulinnal, az Új Szerbia, illetve a Szocialista Mozgalom elnökével tárgyalt. Nikolić közölte, hogy Ilićtyel megegyeztek a közös stratégiáról. A részletekről egyelőre nem nyilatkozott az SZHP elnöke.

Vojislav Koštunica, a Szerbiai Demokrata Párt elnöke még nem ült tárgyalóasztalhoz Nikolićtyal, Petar Petković, az SZDP sajtófelelőse viszont tegnap kijelentette, hogy az ellenzéknek össze kell fognia.

– Folytatjuk a tárgyalást az SZHP és az ÚSZ képviselőivel. Párton belül már aktívan beszélgetünk a tervezett lépésekről – összegezte Petković.

Marko Blagojević, a CeSID programigazgatója nem tartja valószínűnek, hogy még az idén kiírják a rendkívüli választásokat. Ivica Dačić belügyminiszter, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke szerint természetes, hogy az ellenzék a rendkívüli választások kiírását kívánja kieszközölni.

– Akkor írják ki a választásokat, ha a hatalmi koalíció elveszíti többségét a parlamentben, vagy ha lejár a hatalmi koalíció mandátuma. Pillanatnyilag egyik feltétel sem adott – szögezte le Dačić.

A téma kapcsán a Magyar Szónak Pásztor Bálint és Gojko Radić, a Vajdasági Magyar Szövetség, illetve az SZHP köztársasági parlamenti képviselői nyilatkoztak.

GOJKO RADIĆ: A KORMÁNY CSŐDÖT MONDOTT

Gojko Radić elmondta, hogy a kormány nem tud megbirkózni a felhalmozódott szociális, gazdasági és társadalmi problémákkal. Az SZHP ezért elkerülhetetlennek tartja az előrehozott választásokat.

– A polgárok számára a legolcsóbb és legjobb megoldás a választások kiírása lenne – szögezte le Radić.

Hozzátette, hogy az SZHP-nek támogatnia kellett a Koszovóról szóló határozatot, a legújabb fejleményekkel azonban nagyon elégedetlenek.

– Boris Tadić aláírt valamit a szerbiai polgárok nevében. Az a baj, hogy az emberek nem tudják, mit is tartalmaz a szóban forgó határozat. Hiszem, hogy egyes hatalmi pártok sem tudják. A polgárok nevében követeljük, hogy Tadić számoljon be róla, mi áll az általa aláírt dokumentumban – nyilatkozta az SZHP képviselője.

A rendkívüli választásokkal kapcsolatban a képviselő elmondta, hogy a párt minden rendelkezésére álló törvényes lehetőséggel élni fog terveinek megvalósítása érdekében.

– Ha a kormányt érdekelnék az emberek, akkor elismerné, hogy csődöt mondott, és kiírná a rendkívüli választásokat – hangsúlyozta Radić. – Minden ellenzéki párt támogatására és csatlakozására számítunk. Nyitott ajtókkal és tárt karokkal várunk mindenkit, aki ugyanazt a célt tűzte ki maga elé, mint az SZHP. Tüntetéseket és médiaszerepléseket fogunk szervezni – jelentette be a képviselő.

Megjegyzésünkre, hogy az SZHP és az SZDP közötti kapcsolat az utóbbi időben nem tűnik harmonikusnak, Radić kijelentette, hogy a haladók az SZDP támogatására is számítanak. Az SZHP már korábban bejelentette egy nagy ellenzéki tüntetés megszervezését, ezt azonban egyelőre elhalasztották. Radić ezt azzal indokolta, hogy szeretnék megvárni miként alakulnak a dolgok Koszovó ügyében.

– Szeretnénk elolvasni a határozat szövegét. Az is lehet, hogy a szóban forgó dokumentum Szerbia érdekeit szolgálja. Ebben kételkedünk, de szeretnénk meggyőződni a valóságról. Amennyiben a határozat nem megfelelő Szerbia és polgárai számára, akkor megszervezzük az első nagy ellenzéki tüntetést – jelentette ki az SZHP képviselője.

PÁSZTOR BÁLINT: AZ ELLENZÉK HETEROGÉN

Pásztor Bálint semmi esélyt sem lát a rendkívüli választások kiírására. Az ellenzék képtelen megbuktatni a kormányt, szögezte le a VMSZ képviselője.

– Az ellenzék heterogén, és az ellenzéki pártok meglehetősen rossz viszonyban vannak egymással. Elég csak az SZHP és a Szerb Radikális Párt vagy az SZHP és az SZDP viszonyára gondolni. A Liberális Demokrata Párt tevékenysége időnként ellenzékiként értelmezhető, máskor pedig inkább a hatalmi koalíció kisegítőjének a szerepét vállalja magára. Így nem világos, hogy az LDP-t hová kellene sorolni. Választásra két esetben szokott sor kerülni: amikor letelik a négyéves mandátum, vagy amikor a kormány elveszíti a parlament bizalmát. Nem hiszem, hogy az ellenzék képes kikényszeríteni a parlamentben, hogy sor kerüljön a rendkívüli választásokra. Egy esetben tudnám elképzelni az előrehozott választásokat: ha a Demokrata Párt saját pozíciója megtartásának érdekében ezt tartja tanácsosnak – részletezte Pásztor.

A képviselő elmondta, hogy az ellenzéki pártok között pillanatnyilag komoly harc folyik a vezető szerepért. Szerinte Koštunica nem tudja elfogadni, hogy jelenleg nem az SZDP a legnépszerűbb ellenzéki párt.

– Akárhány tüntetést, vagy felvonulást is szerveznek a következő hónapokban, egy demokratikus országban így nem lehet megdönteni a kormányt – emelte ki végezetül Pásztor Bálint.