2024. július 18., csütörtök

Nem lelkesednek Ágoston meghívásáért

A VMDP elnöke szerint a vajdasági magyar pártoknak közösen kellene serkenteniük a magyar állampolgárság felvételét

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke néhány nappal ezelőtt meghívót küldött a vajdasági magyar pártok vezetőinek. A találkozó ma van Temerinben. Tegnap délután még csak egy pártelnök erősítette meg a Magyar Szónak a részvételét a temerini egyeztetésen. Tari István, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének ügyvezető elnöke írásban utasította el Ágoston meghívását.

Ágoston a múlt héten a szerkesztőségünkbe is eljuttatta a pártelnököknek kézbesített meghívót, amelyben többek között az alábbiak olvashatók: „Javaslom, hogy csütörtökön, szeptember 16-án találkozzunk Temerinben, hogy megvitassuk, milyen közös tevékenységgel serkenthetjük a kettős állampolgárság felvételét. A kettős állampolgárság ügyében – úgy gondolom – néhány dologban érdemes lenne megállapodnunk. Az talán nem kétséges, hogy a vajdasági magyar pártok politikai tevékenységük jelentős részét hajlandók arra fordítani, hogy a vajdasági magyarok minél nagyobb számban igényeljék a kettős állampolgárság felvételét. A kizárólagosságnak még a látszatát is elkerülve a VMDP arra törekszik, hogy a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjára irányuló lépéseit úgy egyeztesse a vajdasági magyar pártokkal, hogy a Vajdaságban zajló tevékenység minél inkább illeszkedjen a nemzet egészét átfogó elképzelésekhez.”

Ágoston tegnap nem kívánt nyilatkozni lapunknak a találkozó összehívásával kapcsolatban, és a tárgyaláshoz fűződő elvárásairól sem óhajtott beszélni.

tól, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökétől megtudtuk, hogy részvétele a temerini egyeztetésen a párt elnökségének ülésén dől majd el. Úgy tervezték, hogy az ülést tegnap este nyolc órakor tartják meg.

Pásztor fontosnak tartja a kettős állampolgárságot a vajdasági magyarok szempontjából.

– Első pillantásra úgy tűnhet, hogy ma már elsősorban érzelmi jellegű a kettős állampolgárság kérdése. Ha azonban a felszín alá nézünk, megláthatjuk, hogy a kérdés gyakorlati értelemben is fontos. Eddig már több alkalommal tárgyaltam magyarországi kormányzati tisztségviselőkkel a kettős állampolgárság kérdése kapcsán, és a következő néhány napban is hasonló tárgyalásokat fogok folytatni. A VMSZ már a vízumkényszer ideje alatt is lényeges szerepet vállalt az emberek tájékoztatásában, segítésében. Ugyanilyen szerepet fogunk magunkra vállalni a kettős állampolgárság megszerzését illetően is. Ehhez infrastruktúránk, akaratunk és embereink is vannak. A magam részéről nem tudom, hogy mindehhez mit tudna hozzátenni a csütörtöki párttalálkozó. Szerintem a kettős állampolgárság nem politikai, hanem nemzeti kérdés – összegezte Pásztor, valamint hozzátette, hogy a vajdasági magyarok várhatóan a CMH irodáknak, a Fejlesztési Háló pontjainak és egyes jelentős művelődési intézményeknek a segítségével bonyolíthatják le a kettős állampolgársághoz szükséges eljárást.

– Azokon az intézményeken keresztül segítjük az ügyintézést, amelyek már a vízumkényszer ideje alatt is fontos szerepet töltöttek be ezen a téren – szögezte le Pásztor.

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke részt vesz az összejövetelen. Ha az MPSZ-t a magyar ügy érdekében hívják meg, akkor a párt elfogadja az invitálást – jelentette ki Rácz Szabó, majd hozzátette, hogy a párt vezetősége a többi pártelnök álláspontjától függetlenül döntött a találkozón való részvételről.

– A kettős állampolgárság magyar ügy. Ha Ágoston emiatt hívott meg minket, akkor elmegyünk egyeztetni. Ha bebizonyosodik, hogy a találkozó függvényében előrébb juthat a vajdasági magyar közösség, akkor támogatjuk az ott elhangzó ötleteket, döntéseket. Ha viszont az derül ki, hogy mindez ismét csak a politikai propagandát szolgálja, akkor egyszerűen hazamegyünk. A kettős állampolgárságot fontosnak tartom. Ez bizonyítja a magyar nemzet összetartozását. Sokáig harcoltunk érte. Persze nem most, hanem évekkel, több tíz évvel ezelőtt kellett volna Magyarországnak megadnia ezt a lehetőséget, de most sem vagyunk ellene – részletezte Rácz Szabó, aki szerint szükség van arra, hogy a vajdasági magyar politikai pártok támogassák a vajdasági magyarokat az ügyintézés folyamata során.

László Gyula, a Magyar Remény Mozgalom tartományi képviselője tegnap délután még nem tudta megerősíteni a párt képviselőinek részvételét a temerini találkozón. A párt vezetősége tegnap este tervezte megvitatni ezt a kérdést.

– A kettős állampolgárság egy nagyon nemes cél. Az a gond, hogy nem a kellő helyről jön a kezdeményezés, ezért részvételünket még megfontoljuk. A döntésben nem fog befolyásolni bennünket, hogy a többi pártelnök elfogadta a meghívást, vagy sem, mi önálló politikát folytatunk – nyilatkozta László, aki szerint a délvidéki magyarság mindig is akarta a kettős állampolgárságot, ezért szerinte sokan fognak majd élni ezzel a lehetőséggel. László szerint szükség lesz a tömegtájékoztatási eszközök segítségére, hogy a polgárok minél többet megtudjanak az eljárás részleteiről.

– A politikai pártok most már csak másodlagos szerepet tölthetnek be. Esetleg a technikai részleteket illetően lesz szükség a közbenjárásukra – emelte ki László.

A VMDK nem lesz ott Temerinben

Tari István , a VMDK ügyvezető alelnöke levélben utasította el Ágoston András meghívását. „2008 márciusában, amikor a három délvidéki magyar párt a legutóbbi választás előtt együttműködési szerződést kötött egymással, a legvadabb álmaimban sem gondoltam arra, hogy magyar pártjaink vezetői hírből sem ismerik a betyárbecsületet, az adott szó fontosságát. Ezért történhetett meg az, ami balkáni módon megesett: két magyar párt, a VMDP és a VMSZ, adott szavát, a közös megállapodást fölrúgva, meglopta választás előtti szövetségesét, a VMDK-t! A legszánalmasabban elbalkanizálódott magyar politikai magatartásnak voltunk, vagyunk tanúi Óbecsén, ahol a VMDP képviselői a VMSZ képviselőivel együtt, a szerb pártok képviselőivel összebújva, választás előtti szövetségesüket meglopva, kiszorítva, elszaladtak a zsákmánnyal” – írja Tari, hozzátéve, hogy éppen ezért volna miről tárgyalnia a délvidéki magyar politikai elitnek, a személyes ellentéteket félretéve. „Mindaddig, amíg a beodrai magyar gyerekek nem járhatnak magyar óvodába, van miért szégyenkezniük azoknak, akik teli szájjal hangoztatják a magyar érdekeket. Mi nem a magyarországi adófizetők pénzét megkaparintva szeretnénk politizálni!” – magyarázza távolmaradásának okait a VMDK ügyvezető alelnöke.