2024. július 18., csütörtök

A magyar–szerb kapcsolatok megerősítése

Balla Mihály: Magyarország számára nemzeti érdek Szerbia európai uniós csatlakozása

Tegnap Belgrádban kezdte meg kétnapos szerbiai látogatását a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának delegációja. Balla Mihály , a bizottság és a küldöttség elnöke lapunknak nyilatkozva tartalmasnak értékelte a tegnapi napot és a szerb fővárosban folytatott tárgyalásokat. Az európai integrációt illetően Balla Mihály a Magyar Köztársaság támogatásáról biztosította Szerbiát.

A Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának küldöttsége tegnap többek között a Szerbiai Képviselőház külügyi, európai integrációért felelős és magyar–szerb baráti bizottságainak képviselőivel, valamint Svetozar Čiplić kisebbségügyi és emberi jogi miniszterrel találkozott.

Balla Mihály lapunknak elmondta, hogy Gordana Čomićot, a szerb parlament alelnökét, az európai integrációért felelős bizottság tagját Magyarország támogatásáról biztosította az európai integrációt illetően.

– Amennyiben Szerbia teljesíti a csatlakozási tárgyalások elindításához szükséges feltételeket, Magyarország támogatni fogja. Magyarország számára nemzeti érdek Szerbia európai uniós csatlakozása. Ezzel a vajdasági magyarokat is támogatjuk. Azt szeretnénk, ha Szerbia mielőbb megkezdhetné a csatlakozási tárgyalásokat, bár ez egy nagyon nehéz és hosszú folyamat lesz – összegezte a Magyar Országgyűlés küldöttségének vezetője, aki a stabilizációs és társulási megállapodás ratifikációjával kapcsolatban elmondta, hogy reményei szerint ez mielőbb megtörténik.

A magyar parlamentben a közeljövőben kell lezajlania a ratifikációnak, hangsúlyozta Balla, majd hozzátette: reméli, hogy az európai közösségen belül is kialakul hamarosan az az egységes álláspont, amely alapján mielőbb meghozhatják ezt a döntést.

A magyarországi küldöttség Čiplić miniszterrel többek között a nemzeti tanácsokról szóló törvényről tárgyalt.

– Üdvözöltük, hogy megalakulhatott a Magyar Nemzeti Tanács. Reméljük, hogy az MNT munkájához a jövőben is adottak lesznek a jogi és az anyagi feltételek. Különösen fontosnak tartjuk, hogy az MNT az oktatás és a kultúra területén be tudja tölteni a ráruházott hatásköröket – részletezte Balla Mihály.

2011 első felében Magyarország lesz az Európai Unió soros elnöklője. Ebben az időszakban a Duna-stratégiát illetően is jelentős előrelépések várhatók, tudtuk meg Balla Mihálytól, aki a következőket mondta el a téma kapcsán:

– A Duna-stratégia Szerbia számára is fontos kérdés. 2011. február 26-án Magyarországon tervezzük megszervezni a Duna-stratégia csúcstalálkozóját. Ezen a találkozón sok kérdést illetően előreléphetünk, különösen akkor, ha minden érintett érzi a Duna-stratégia összetettségét. A szóban forgó stratégia a környezetvédelmet és a gazdaságot illetően is kiemelt fontosságú. A stratégiában a civil szervezetek, a parlamentek és a kormányok is fontos szerephez jutnak.

Balla Mihály szerint a szerb fél nagyon nyitott volt a tárgyalások során. A Szerbia és Magyarország közötti politikai kapcsolatok dinamikusan fejlődnek, remélhetőleg gazdasági téren is hasonló irányú előrelépés alakul majd ki a jövőben, emelte ki Balla Mihály.

– Jó volt érezni a beszélgetések során a nyitottságot. A két ország között egyre gyakoribbak a kormányzati és a parlamenti találkozók – nyilatkozta a Magyar Országgyűlés küldöttségének vezetője.

A delegáció ma Vajdaságba látogat, ahol többek között Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével és dr. Korhecz Tamással, az MNT elnökével ülnek tárgyalóasztalhoz. Balla Mihály elmondta: a mai találkozókon arról is szó esik majd, hogy hogyan tudná az anyaország támogatni a vajdasági magyarságot, illetve segíteni az MNT működését.