2024. november 26., kedd

Önkéntesként a világba

A fiatalok idegen országokban gyűjthetnek tapasztalatokat úgy, hogy közben talán magukról tanulnak a legtöbbet

A kilencneves évek háborús történései, majd az ennek függvényében hatályba lépő vízumkötelezettség és az évtizedek óta jellemző nehéz gazdasági helyzet miatt generációk nőttek fel úgy Szerbiában, hogy nem állt módjukban külföldre utazni. Pedig minden fiatalnak szüksége lenne arra, hogy világot lásson, hogy megismerje más nemzetek kultúráját, illetve szokásait, és tapasztalatokat gyűjtsön.

A bezártság minden téren szegénnyé tesz. A vízumliberalizáció érvénybe lépése sem könnyítette meg mindenki számára az utazást, a szegényes családi költségvetések miatt továbbra is csak kevés fiatal juthat el Európa vagy a világ valamelyik országába. Többek között ezért fontosak az önkéntesprogramok, amelyek nemcsak az utazás lehetőségét jelentik a 18-30 éves fiatalok számára, hanem tapasztalatszerzést és a későbbi szakmai életre való felkészülést is megkönnyítik.

Szerbiában és Vajdaságban már több városban is működnek olyan szervezetek, amelyek ezekben a nemzetközi önkéntesprogramokban vesznek részt.

A 22 éves szabadkai Lengyel Lea májusban érkezett vissza Szlovéniából, ahol egy évet önkénteskedett. Három hónapot a tengerparti Izolában töltött, a maradék kilenc hónapot pedig Ljubljanában, de a szervezet aktivistáival sikerült neki beutaznia és megismernie szinte egész Szlovéniát. Lea a szlovéniai fogadószervezet különböző aktivitásaiban vett részt.

– Közreműködtem egy fesztivál és egy kongresszus szervezésében, foglalkoztam hátrányos helyzetű és sajátos igényű fiatalokkal, mozgássérültekkel, hajléktalanokkal, részt vettem egy alkoholizmus- és dohányzásellenes projekt kivitelezésében. Kezdetben angolul beszélgettem a fogadószervezet tagjaival, de később már egészen jól belejöttem a szlovén nyelvbe. Az étkezés és a szálláshely költségeit a fogadószervezet fizette, valamint havonta kaptam egy zsebpénznek nevezhető kisebb összeget, amely elegendő volt személyes szükségleteim fedezésére. A szállással elégedett voltam, hotelben vagy diákszállóban helyeztek el – mesélte Lea, aki a Szlovéniában megismert programok, projektek némelyikének kivitelezését szeretné Szerbiában, illetve Szabadkán is megszervezni.

Lea mellé egy mentort és egy koordinátort is kirendeltek. Minden önkéntes esetében ez a gyakorlat, a fogadószervezeteknek kötelessége egy mentorral és egy koordinátorral könnyebbé tennie a fiatalok számára a beilleszkedést.

Lea boldog, amiért részt vett ebben a programban, méghozzá a következők miatt: „Tökéletesen megtaláltam magam az önkéntesprogramban. Többek között azért, mert szeretek segíteni és mert az ott szerzett ötletekből kiindulva a későbbiekben alkothatok valamit. Számomra fontos, hogy ezekben a szervezetekben meghallgatnak, kíváncsiak a véleményemre, az ötleteimre, kifejezhetem önmagam és segíthetek azokon, akiknek erre szükségük van. Mindig is szerettem mosolyt varázsolni az emberek arcára. Hozzájárulok, hogy a világ egy picit jobbá váljon. Annak is örülök, hogy új dolgokat tanultam”. Lea az önkéntesprogramot minden fiatalnak ajánlja, aki szeretné magát kipróbálni és tapasztalatokat kíván szerezni.

NINCSENEK FELTÉTELEK

Dejana Bibić, a szabadkai Helyi Demokrácia Központja (CLD) civil szervezet munkatársa. A CLD az első szabadkai szervezet, amely küldő, de fogadó szervezetként is részt vesz az Európai Önkéntes Szolgálat programjaiban. Dejana elmondta, hogy az önkéntesprogramban szinte minden fiatal részt vehet. Nincsenek különösebb feltételek, még a fogadószervezet országának nyelvét sem kell feltétlenül ismernie a fiatalnak. Az érdeklődők Európa és az EU szinte bármelyik országába utazhatnak, a program időtartama 2 és 12 hónap között mozog. Az önkéntes hetente legfeljebb 35 órát vehet részt a fogadószervezet tevékenységében, a szervezet nem helyettesíthet önkéntessel munkaerőt. Egy személy csak egyszer vehet részt a programban, tudtuk meg Dejanától.

– Az érdeklődő fiatalokat megismertetjük az önkéntesprogramban részt vevő országokkal és azok szervezeteivel, illetve a szervezetek munkájával. A fiatal választja ki, hogy melyik szervezet munkáját találja a legszimpatikusabbnak. A szervezetek számtalan tevékenységgel foglalkoznak, a környezetvédelemtől a különböző szociális és humanitárius tevékenységekig szinte mindennel. Mi kapcsolatba lépünk a fogadó szervezettel, és ha ők is beleegyeznek a fiatal fogadásába, akkor megírunk egy pályázatot, amelyet az Európai Bizottságnak kell elküldeni. Az EB jóváhagyása után elkezdjük szervezni a fiatal utazását. A jóváhagyásra általában 4 hónapot kell várni. Az utazás előtt a fiataloknak felkészítő előadásokat tartunk, hiszen nem könnyű egy teljesen ismeretlen országba utazni és beilleszkedni. A fiatalok az utazás költségeinek 10 százalékát fizetik, az ellátás és a szálláshely fizetett. A havi zsebpénz minden országban eltérő, van ahol 80 euró körül mozog, van ahol sokkal többet kapnak a fiatalok – részletezte Dejana, aki többek között azért tartja jónak az önkéntesprogramot, mert a szerbiai fiatalok szinte két évtizedig éltek elzárva Európa és a világ többi részétől.

Az önkéntesprogram esély arra, hogy a fiatalok utazzanak, megismerjék a körülöttük lévő világot, hogy kiszélesítsék látókörüket és konkrét élettapasztalatokat szerezzenek – szögezte le Dejana.

A szabadkai Fokus Alapítvány nemrégen akkreditált a nemzetközi önkéntesprogramra. A közeljövőben pályáznak először, az első érdeklődő egy hajdújárási fiatal hölgy, aki Németországban szeretne önkénteskedni.

Kónya Oszkár, a Fokus projektmenedzsere, munkatársa csalódott, hogy Szabadkán vagy Vajdaságban a fiatalok még mindig nem igazán érdeklődnek az önkéntesprogramok iránt.

– Ha szociológus lennék, akkor azt mondanám, hogy ez azért van, mert az utóbbi 20 év hozzájárult a fiatalok bezártsági érzésének elhatalmasodásához. A fiatalok nem is gondolkodnak azon, hogy létezik körülöttük egy másik világ. Másrészt a fiatalok passzívak, az információdömping miatt nem figyelnek minden információra, tehát nem is tudnak mindenről – összegezte Oszkár, aki szerint fel kell ébreszteni a fiatalokat, hogy az utazás és a világ megismerése fontos. A külföldön tanultakat a fiatalok később itthon kamatoztathatják – emelte ki Oszkár, aki szerint önkéntesnek lenni többek között azért jó, mert a fiatal elsősorban magáról tanul sokat.

– Megtanulják, hogy milyen nem a szülők otthonában élni, enni, mosni, lenni. A fiatalok egy másik kultúrában tanulnak önmagukról, számos előítéletet döntenek le, új világképet alakítanak ki önmagukról és másokról, nyitottabbá válnak. Persze az is fontos, hogy különböző képességeket sajátítanak el – hangoztatta Oszkár.

Ha bárki kedvet kapott az önkénteskedéshez és szeretne belevágni egy felejthetetlen, később gyümölcsöző kalandba, akkor a www.evsdatabase.eu honlapon mindent megtudhat az Európai Önkéntes Szolgálatról.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás