2024. július 17., szerda

Harmincnégy kérdőjel

KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁRUNK

E légedett vagyok-e azokkal a változásokkal, amelyek Szerbiában az elmúlt tíz évben végbementek? Lehet-e relativizálni ezt a kérdést, vagy egy általános elváráshorizonthoz képest kell kinyilvánítani elégedettségemet/elégedetlenségemet? Figyelembe vegyem-e a történelmi példákat, hogy más országoknak hogyan sikerült az „első” tíz évük? Kizárólag saját szempontomból kell-e véleményt nyilvánítanom, vagy egy általános, össztársadalmi szempontot kell megpróbálnom érvényesíteni, esetleg az objektív, külső szemlélő képében próbáljak tetszelegni, amikor kimondom az ítéletet? Hogyan lehet a maga teljes komplexitásában szemlélni egy társadalomban végbement változásokat? Hogyan és mi alapján lehet súlyozni az egyes társadalmi szférákban végbement változások között?

Mi történt 2000. október 5-én? Forradalom vagy puccs? Rendszerváltás vagy hatalomváltás? Október 5-én történt-e meg október 5-e, vagy már szeptember 24-én a szavazófülkékben? Lehet-e a vértelen forradalmat forradalomnak tekinteni? Lehet-e gyökeres változásokat véghezvinni a gyökerek azonnali kitépése nélkül? Mi az értékesebb: az emberi élet, amit feláldozunk a társadalom egyenes irányú fejlődésének oltárán, vagy a társadalom egyenes irányú fejlődése, amit feláldozunk az emberi élet abszolutizálásának oltárán?

Hol tartanánk ma, ha nem lett volna október 5-e? Hol tartanánk ma, ha véres lett volna október 5-e? Hol tartanánk ma, ha az „első” kormányfőnket nem gyilkolták volna meg? Hol tartanánk ma, ha a háborús bűnökkel vádolt tábornokot még akkor kiszolgáltatták volna, amikor forró nyomon voltak? Hol tartanánk ma, ha a koszovói realitás társadalmi elfogadtatásán intenzívebben dolgoztak volna az ország vezetői? Hol tartanánk ma, ha a NATO-ról kialakult kép megváltoztatásán is intenzívebben dolgoztak volna? Hol tartanánk ma, ha a jelképes politizálás helyét átvehette volna a hosszú távú, gyakorlati célok megvalósítására törekvő politizálás? Hol tartanánk ma, ha megtörtént volna az átvilágítás, a vagyon-visszaszármaztatás? Hol tartanánk ma, ha előbb történt volna meg az átvilágítás és a vagyon-visszaszármaztatás, mint a privatizáció?

De mégis: mit vártam? Mit képzeltem én 2000. október 5-én? Volt-e egyáltalán elképzelésem arról, hogy tíz év múlva hogyan szeretnék élni? Meg tudtam-e fogalmazni pontosan, hogy minek kell történnie az elkövetkező tíz évben ahhoz, hogy majdan azt mondjam: elégedett vagyok? És ha voltak is konkrét elvárásaim, ugyan mire alapoztam őket? Nem voltak esetleg túlzóak ezek az elvárások? Persze mihez képest? Lehet-e azonban relativizálni ezt a kérdést, vagy létezik egy általános elváráshorizont? Figyelembe vettem-e a történelmi példákat, hogy más országoknak hogyan sikerült az „első” tíz évük? Kizárólag a saját szempontomból fogalmaztam meg az elvárásokat, vagy egy általános, össztársadalmi szempontot próbáltam érvényesíteni?

Mikor fogy el a türelmem kérdezni? Hány évnek kell még eltelnie az életemből?