2024. július 18., csütörtök

Folyamatos csúsztatások

Pásztor Bálint: Nem szeretnénk ismét a tavaly decemberi helyzetbe kerülni
Pásztor Bálint (Molnár Edvárd felvétele)

Hamarosan a Szerbiai Képviselőház elé kerülhet az idei költségvetés módosítása. Az elmúlt napokban a belgrádi lapok már tudni vélték, hogy a módosított költségvetésből többek között a nyugdíjasoknak ígért egyszeri, 5 ezer dináros támogatást fizetné ki az állam. Arról is szó esett, hogy a költségvetés módosítása után lehetne kifizetni a parlament 3,3 millió eurós tartozását a Szerbiai Rádió és Televízió irányába. Pásztor Bálint , a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője tegnap még nem tudta megmondani, pontosan mikor kerül a képviselőház elé a költségvetés módo sításának javasla ta. A témával kapcsolatban Pásztor a következőket nyilatkozta lapunknak:

– A pénzügyminiszter asszony hétfőn azt mondta, hogy most végzik az utolsó simításokat a módosítás tervezetén. A lehető legrövidebb időn belül a kormány elé kerülhet a tervezet. Szerintem még október folyamán tárgyalni fog a parlament a költségvetés módosításáról.

Tudni már, hogy hogyan módosul az idei költségvetés?

– Én is csak sajtóinformációkra tudok hivatkozni, hivatalos tárgyalás erről még nem történt. A nyugdíjasok számára megígért 5 ezer dináros, egyszeri támogatás kerülne be az idei költségvetésbe a módosítás után. Emellett a mezőgazdaságra vonatkozólag is történnének kiigazítások, de ezzel kapcsolatban sem ismerem a részleteket.

A 3,3 millió eurós tétel, amellyel a szerbiai parlament állítólag az SZRTV-nek tartozik szintén bekerül a költségvetésbe?

– Erre nem tudok választ adni. Sem a pénzügyminiszter asszony, sem a miniszterelnök nem szólt erről. Ezzel kapcsolatban eddig csak a sajtó találgat. Nem hiszem, hogy a költségvetés módosítása tartalmazni fogja azt a több mint 3 millió eurós tételt, amelyet az SZRTV vezérigazgatója szeretne megkapni a parlamenttől.

Milyen esetben lenne a VMSZ és képviselői számára elfogadhatatlan a költségvetés módosítása? Mikor tagadnák meg a megszavazását?

– Amennyiben a költségvetés módosítása összhangban lesz az alkotmánnyal, mi nagy örömmel támogatjuk. Ha viszont Vajdaság nem kapja meg a minimum 7 százalékot, méghozzá úgy, hogy annak a pénznek háromhetedét nagyberuházásokra költheti, akkor nem támogathatjuk a költségvetést. Hétfőn erről már tájékoztattam a pénzügyminiszter asszonyt. Elmondtam, hogy nem szeretnénk ismét a tavaly decemberi helyzetbe kerülni. Szeretném kiemelni, hogy nem célunk a kormány megbuktatása, senkivel sem szövetkeztünk a kormány ellen. Ugyanakkor biztosan nem támogatunk egy alkotmányellenes költségvetést, amely nincs összhangban Vajdaság polgárainak érdekeivel. A VMSZ elnöke erről már néhány héttel ezelőtt tárgyalt a szerb államfővel. Szeretnénk, hogy a kormány legalább az alkotmányos 7 százalékot tartsa tiszteletben. A témával kapcsolatban egyébként folyamatosak a csúsztatások. A pénzügyminiszter asszony még hétfőn is azt nyilatkozta, hogy az elmúlt években mindig tiszteletben tartották az alkotmányos 7 százalékot. Mi ezt nem is vonjuk kétségbe. Számunkra az a kérdés, hogy figyelembe veszik-e az erre vonatkozó alkotmányos rendelkezés második részét, amelynek értelmében a 7 százaléknak megfelelő összeg háromhetedét nagyberuházásokra, vagyis fejlesztésre lehet fordítani. Az a kérdés, hogy ebben a pillanatban, amikor a kormány minden lehetséges módon próbálja elhitetni az Európai Unióval, hogy az európai értékek mentén működik, akkor megtörténhet-e ismét, hogy a kormány semmibe veszi saját alkotmányát.

Hogyan vélekedik a parlament tartozásáról az SZRTV irányába?

– Lévén, hogy nincs írásos szerződés a parlament és az SZRTV között, nagyon nehéz megmondani, hogy valójában mekkora ez a tartozás. Sokan azt mondják, hogy az SZRTV vezérigazgatója a cégen belüli hiányt szeretné így pótolni. Ha figyelembe vesszük a műsorszórási törvényt, akkor egyértelművé válik, hogy az SZRTV-nek nem kötelessége közvetíteni a parlamenti üléseket. A parlamentnek az idén még nincs saját költségvetése, ezért teljesen irracionális elvárni, hogy kifizessen több mint 3 millió eurót. Egyébként nem a parlament érdeke, hogy a közvetítések folyamatosak legyenek a közszolgálati csatornán. Ez a október 5-i fordulat egyik vívmánya. Az akkori ellenzék, a DOS, a kilencvenes években követelte, hogy legyen folyamatos a parlamenti ülések közvetítése, mert csak így juthat el a polgárokhoz az, amit az ellenzéki pártok tesznek a képviselőházban.