2024. július 18., csütörtök

„Ha Tadić már nem lesz hatalmon”

Egyes szakértők szerint a szerb államvezetés csak színészkedik Ratko Mladić felkutatásával kapcsolatban

Egy héttel azután, hogy a szerb kormány tízmillió euróra növelte meg a Ratko Mladić hágai vádlott, volt boszniai szerb tábornok nyomára vezetőnek ígért vérdíjat, kedden Belgrádban és környékén a rendőrség a szökésben lévő tábornok tartózkodási helyére utaló jelek után kutatott. A rendőrségi akció a belgrádi Bajka étteremben és egy Aranđelovac melletti etno faluban zajlott több órán át. Sajtóértesülések szerint a rendőrség többek között Goran Radivojevićet, az etno falu és a Bajka étterem tulajdonosát tartóztatta le.

Lapunk politikai, illetve biztonsági szakértőkkel beszélgetett arról, hogy szerintük a szerb államhatalom és az illetékes szervek mennyire veszik komolyan a Mladić utáni nyomozást.

NINCS POLITIKAI AKARAT

Dušan Janjić politikai elemző szerint az illetékes állami szervek bizonyos tekintetben dolgoznak Mladić letartóztatásán: különböző kapcsolódó dokumentumokat kutatnak fel, nyomokat követnek. Ugyanakkor az a legnagyobb gond, hogy ezekkel a tevékenységekkel legalább két és fél évet késnek, szögezte le Janjić.

– Az államhatalom nem tudja, hogy hol tartózkodik Mladić, és nem is akarják tudni. Ez azt támasztja alá, hogy nincs meg a politikai akarat a tábornok letartóztatására. Boris Tadić, Rasim Ljajić és a többiek nyilvánosan azt állítják, hogy szeretnék kézre keríteni Mladićot, azonban ehhez hiányzik az akarat. Ha lenne politikai akarat, akkor az illetékes biztonsági szolgálatokban is felépülne egy valós munkaszellem. Belgrádban sokkal nagyobb energiabefektetéssel játsszák el a politikai akaratot, mint amennyi energiát a Mladić felkutatására irányuló intézkedésekbe fektetnek – véli Janjić, aki szerint az is probléma, hogy a balkáni összefogás elvén a volt Jugoszlávia tagállamaiban még mindig létezik egy jól felépített védőháló, amely nemcsak Mladićot segíti, hanem mindenki mást is, aki valamiért szeretné elkerülni az igazságügyi szerveket. – Mladićnak sokkal tágabb a mozgástere, mint azt bárki gondolná, hangsúlyozta a politikai elemző. Mindennek az az oka, hogy sem Szerbiában, sem Horvátországban, vagy Bosznia-Hercegovinában nem fejeződött be a tranzíció és az átvilágítás. A rengeteg pénzzel rendelkező forradalmárok Szerbiában „eladták” Slobodan Miloševićet, a DOS oldalára álltak és kontrollálni kezdték a DOS elemeit – közölte Janjić, majd hozzátette, hogy Mladić esetleg akkor kerül elő, amikor Boris Tadić nem lesz többé hatalmon.

ELŐBB VAGY UTÓBB

Dr. Zoran Dragišić, a Belgrádi Egyetem Biztonságtudományi Karának docense számára úgy tűnik, hogy az állam és az illetékesek nem tesznek meg mindent Mladić elfogásának érdekében. Pontosabban: többet is tehetnének az ügy érdekében.

– Ha mindent megtettek volna ezen a téren, akkor Mladićot már régen letartóztatták volna. Az állam legutóbbi húzása, hogy a Mladić fejére kitűzött vérdíjat 10 millió euróra emelték, szintén azt bizonyítja, hogy Szerbia inkább marketing-látványosságokra, és nem valós intézkedésekre helyezi a hangsúlyt. Vagy nem is akarják elfogni, vagy nem áll módjukban – részletezte a biztonságszakértő, aki kérdésünkre, hogy a két állítás közül melyiket tartja valósabbnak, elmondta, hogy szerinte mindkét állításnak van igazságtartalma.

Dr. Dragišić nem tudja megítélni, hogy mennyire erős Mladić segítőinek a hálózata.

– Mladić még mindig bujkál, és az ő letartóztatása az egyik kulcsfontosságú feltétele Szerbia európai uniós csatlakozásának. Biztosan befolyásos emberek, vagy ember segíti a bujkálásban. Azt már nem tudom, hogy csak egy befolyásos személy, vagy nagyon sok támogatja. Az viszont tény, hogy sikeresen rejtőzik – nyilatkozta dr. Dragišić, majd hozzátette, hogy szerinte előbb vagy utóbb biztosan elfogják Mladićot. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy a nyugalmazott tábornok már idős és a hátramaradt biológiai ideje lassan lejár. – Hiszem, hogy Mladić nem fényűző körülmények között él. Azt is tudjuk, hogy számos súlyos személyes tragédiát élt át eddig. Ebből adódóan elképzelhető, hogy nem sokáig lesz már életben. Ha ez a kormány esetleg nem is tesz pontot ennek a történetnek a végére, egy következő kormánynak ezt meg kell tennie. A mostani helyzet nem tartható fenn sokáig, az nem lenne jó Szerbia számára – nyilatkozta lapunknak Dragišić.

VALÓS AZ AKARAT

Márton Attila politikai elemző nem ennyire szigorú az államhatalommal.

– A témával kapcsolatban nehéz lenne kategorikusan bármit is állítani. Szerintem most már valós az akarat. Úgy tűnik, hogy a szerbiai államhatalom szeretné elfogni Mladićot. A politikai vezetés szerintem eltökélt abban, hogy Mladićot előállítsák. Azzal kapcsolatban semmit sem tudnék mondani, hogy hol bujkál a hágai vádlott. Bizonyos embereket azért fizetnek, hogy ezt kiderítsék és szerintem meg is fogják tenni. De ehhez arra is szükség van, hogy a biztonsági szervek minden egyes elemét ellenőrizze az államvezetés – összegezte Márton, aki szerint a biztonsági szervek pillanatnyilag sokkal inkább az állam ellenőrzése alatt állnak, mint bármikor korábban.

– Nemrégen hallhattunk arról, hogy a Koštunica-kormány idejében Rade Bulatović, a Biztonsági-tájékoztatási Ügynökség akkori vezetője lehetetlenítette el Mladić letartóztatását. Ez azt jelenti, hogy már akkor a tábornok nyomában voltak. Feltételezem, hogy ha akkor megtalálták, most is képesek erre. Persze a helyzetet tovább nehezíti, ha Mladić nem is a régióban, hanem valahol a világ másik részén bujkál. Ezt sem tartom kizártnak – mondta Márton.