A Magyar Nemzeti Tanács eddig hetet nyert meg abból a tíz perből, amelyeket a Közigazgatási Bíróságon indított a zentai önkormányzat iskolaszékeket érintő határozatai miatt.
Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke szerdán Szabadkán a Magyar Házban elmondta, hogy az MNT eddig öt ítéletet vett át az általa benyújtott keresetekre vonatkozólag, kettő érkezését pedig a napokban várják. Korhecz emlékeztetett arra, hogy a zentai önkormányzat július 5-én megújította és lecserélte az összes oktatási intézmény iskolaszékének tagját.
– A zentai önkormányzat határozataiban az a közös, hogy megsértették és figyelmen kívül hagyták az MNT javaslattételi jogát az iskolaszéki tagokra vonatkozólag. A bírósági ítéletek következménye az, hogy ezek az iskolaszékek működésképtelenné váltak. Mi a zentai önkormányzatnak időben rámutattunk arra, hogy az oktatás érdekében nem lenne szabad megengedni egy ilyen helyzet kialakulását. Nem szabad politikai érdekek miatt alkotmány- és törvényellenes döntéseket hozni, mert ennek a tanulók, a tanárok és az iskolák vezetősége látja a kárát. A zentai intézmények nagyobb részében emiatt most nincs iskolaszék, nem lehet igazgatót választani, nem lehet pénzügyi terveket elfogadni, sőt, a törvénytelenül kinevezett iskolaszékek eddigi döntései is érvénytelenekké váltak – összegezte Korhecz. A folytatásban elmondta, hogy most meg kell ismételni a kinevezési eljárásokat.
Az MNT nem akadályozza az új iskolaszéki tagok kinevezését és időben megteszi a tagokra vonatkozó javaslataikat, közölte Korhecz, majd kijelentette, hogy olyan tagokat igyekeznek javasolni, akik szakmai szempontból kifogástalanok és kölcsönösen elfogadhatóak az MNT és a zentai önkormányzat számára.
Az MNT elnöke lapunk kérdésére elmondta, hogy három per esetében azért nem született eddig ítélet, mert a zentai önkormányzat nem adta át a Közigazgatási Bíróságnak a kért dokumentációt.
– Ennek a három pernek a bíróság szintén prioritást ítélt meg, ezért szintén gyors ítélethozatalra számítok, miután a zentai önkormányzat elküldi a szükséges dokumentációt. Megközelítőleg egy hónap múlva számíthatunk az ítéletre – részletezte Korhecz, majd hozzátette, hogy várják a zentai önkormányzat felkérését, hogy az MNT javaslatot tehessen új iskolaszéki tagokra.
Sirková Anikó, Zenta polgármestere elmondta lapunknak, hogy végre kell hajtaniuk a Közigazgatási Bíróság ítéletét és új határozatokat kell meghozniuk az iskolaszéki tagokra vonatkozólag. Erre 30 nap határidőt tűzött ki a bíróság.
Sirková fontosnak tartotta kiemelni, hogy a bíróság nem azért semmisítette meg az önkormányzat határozatait, mert nem tartották tiszteletben az MNT javaslattételi jogát, hanem azért, mert a felmentési és kinevezési határozatoknak nem volt indoklása.
– A bíróság arról tehát nem döntött, hogy el kellett volna-e fogadnunk az MNT javaslatát, vagy sem, hanem formális okokra hivatkozva semmisítették meg határozatainkat. Ezzel kapcsolatban el kell ismernem, hogy a határozatok valóban nem tartalmaztak indoklást, ugyanakkor a Szerbiai Képviselőház, vagy a szerb kormány hasonló, káder jellegű döntései sem tartalmaznak soha indoklást. Az eddigi gyakorlat értelmében a kinevezési határozatokhoz senki sem írt indoklást – részletezte Sirková. Hozzátette, hogy a bírósági ítélet új, indoklással kipótolt határozatok meghozatalára kötelezi az önkormányzatot, és nem arra, hogy új személyeket kell iskolaszéki taggá kinevezniük.
Kérdésünkre, hogy az új határozatok meghozatala előtt kérik-e az MNT javaslatát, a polgármester a következőt válaszolta:
– Nagyon pontosan át kell még tanulmányoznunk minden ide vonatkozó törvényt. Nem vagyunk elkésve, van időnk, nem cselekszünk elhamarkodottan. Ebben a pillanatban azt sem tudom megmondani, hogy ugyanazokat a személyeket nevezzük-e ki, mint júliusban, vagy másokat. Mindennek utána járunk, egyeztetünk a kérdés kapcsán, és csak ezután döntünk az eljárás lebonyolításáról.