2024. július 18., csütörtök

„Tábornok, tarts ki!”

A szerb rendőrség egy új szoftver alkalmazásától várja Ratko Mladić letartóztatását
Tüntető radikálisok. A jelek szerint már unják az egészet. (Fotó: Beta)

Rasim Ljajić, a hágai törvényszékkel való együttműködést szabályozó testület elnöke nem hiszi, hogy a WikiLeaks oknyomozó portálon léteznek olyan dokumentumok, amelyek információkat tartalmaznának Ratko Mladić hollétéről. Ljajić hiszi, hogy a szerb állam eddigi intézkedései meghozzák a kívánt eredményt és Mladić, valamint Goran Hadžić, a két hágai vádlott előbb vagy utóbb előkerül. A Szerb Radikális Párt tegnap az igazságügyi palota előtt tüntetett Belgrádban és politikai nyomásgyakorlásnak nevezték a Mladić felesége ellen folytatott bírósági eljárást.

A Bosiljka Mladić, Ratko Mladić felesége ellen folytatott eljárásban a következő tárgyalást pénteken, eljárási okokra hivatkozva 2011. április 5-re halasztották. Az ügyben eljáró bírói tanács összevonta a Bosiljka Mladić elleni eddigi két vádiratot.

Mladić tábornok feleségét törvénytelen fegyver- és tölténytartással vádolja az ügyészség. A bíróság elfelejtette a vádiratok összevonásáról értesíteni a vádlott ügyvédjét, Miloš Šaljićot, aki azt állítja, hogy a bíróság nyomást próbál gyakorolni a hágai vádlott családjára, illetve magára Ratko Mladićra és így igyekeznek rávenni arra, hogy feladja magát.

Néhány hónappal ezelőtt a rendőrség Mladićék családi házának átkutatása alkalmával több lőfegyvert is lefoglalt.

– A vádirat értelmében Bosiljka Mladić két pisztolyt, egy vadászpuskát, négy revolvert és 761 darab különböző kaliberű töltényt birtokolt jogtalanul – foglalta össze Tomo Zorić, a Köztársasági Ügyészség sajtófelelőse.

Šaljić védőügyvéd azt állítja, hogy a fegyverek Ratko Mladić tulajdonát képezték.

A Szerb Radikális Párt Dragan Todorovićtyal az élen tegnap, Belgrádban, az igazságügyi palota előtt békés tüntetést szervezett. A radikálisok „Tábornok, tarts ki!” feliratú transzparenseket tartottak a magasba.

– A bíróság nyomást gyakorol Mladić családjára. Ez kínzás a tábornok családjának, nem hagyják őket békében élni. Azt hiszik, hogy Mladić így majd feladja magát – véli Todorović.

Zorić cáfolja az SZRP vádjait: „Az ügyészséget egyáltalán nem befolyásolta, hogy Ratko Mladić felesége ellen indít vádat. Ha valakinél ekkora mennyiségű fegyvert és töltényt találnak, akkor annak felelnie kell a törvény előtt, hiszen bűncselekményt követett el”.

Rasim Ljajić, a hágai törvényszékkel való együttműködést irányító nemzeti tanács elnöke nem hiszi, hogy a WikiLeaks oknyomozó portálon léteznek olyan dokumentumok, amelyek információkat tartalmaznak Mladić hollétéről.

– Eddig főleg államvezetők közötti beszélgetések, vagy különböző politikusokról folytatott párbeszédek láttak napvilágot a WikiLeaksen. Semmi olyan hír nem jelent meg, amiből kiderülne, hol bujkál Mladić – közölte Ljajić. Hozzátette: Szerbiát nem lehet gyengének nevezni azért, mert eddig nem sikerült elfogni a hágai vádlottat.

Valós nehézségekkel kellett szembenézni az eddigi nyomozás során, szögezte le Ljajić. Tény, hogy Mladić sikeresen rejtőzködik, de Szerbia a régió és az Európai Unió országainak biztonsági szolgálataival is együttműködik, hangsúlyozta a nemzeti tanács elnöke, aki szerint a szerb állam eddigi intézkedései előbb vagy utóbb meghozzák a kívánt eredményt és Mladić, valamint Goran Hadžić, a két hágai vádlott előkerül.

Az Amerikai Egyesült Államok belgrádi nagykövetsége és az EBESZ pénteken egy szoftvert ajándékozott a szerb Belügyminisztérium háborús bűnök kivizsgálásával megbízott részlegének. Mary Warlick, az USA belgrádi nagykövete elmondta, hogy a szóban forgó szoftvert alkalmazza a hágai törvényszék és az EULEX koszovói missziója is. A szoftver papírra vetett szövegek, valamint elektronikus adatok és levelek átvizsgálására alkalmas. Warlick reméli, hogy a szoftver segítségére lesz Szerbiának a háborús bűnök kivizsgálásában. Milorad Veljović, a szerb rendőrség igazgatója szerint a szoftver Mladić és Hadžić felkutatását illetően is nagy segítséget jelent a rendőrségnek és a biztonsági szolgálatoknak. Szerbia számára prioritás a hágai törvényszékkel folytatott együttműködés sikeres lezárása, szögezte le Veljović.