Janjić: Dulić egyike azoknak a minisztereknek, akik közvetlenül Szerbia európai jövője ellen cselekedtek
A Pištaljka elnevezésű, korrupciós ügyek feltárásával foglalkozó honlapon a múlt héten megjelent egy írás, amely súlyos vádakkal illeti Oliver Dulić környezetvédelmi és területrendezési minisztert. Az összefoglalóból az derül ki, hogy Dulić visszaélt miniszteri pozíciójával és így jelentős hasznot biztosított szabadkai székhelyű vállalatának. Dušan Janjić politikai elemző szerint Dulić egyike azoknak, akik a legjobban megrövidítették Szerbiát, és akik a legtöbb megkérdőjelezhető ügyletet bonyolították le.
Oliver Dulić a szabadkai „DG comp. računari” Kft. alapítója és tulajdonosa. A Pénzügyminisztérium hatáskörébe tartozó Kincstárigazgatóság nyilvántartása szerint Dulić vállalata és számos állami intézmény, illetve szerv között rendszeres az együttműködés. Pontosabban: 2008 januárja és 2010 novembere között 70 különböző állami intézmény és szerv vásárolt Dulić vállalatától különféle árut, vagy vette igénybe a kft. egyéb szolgáltatásait.
A szóban forgó időszakban ezen intézmények számlájáról több mint 1100 befizetés érkezett a DG comp számlájára. A Kincstárigazgatóság egyébként csak a közvetlen, illetve közvetett költségvetési felhasználók kiadásait tartja nyilván. Ezért nem derül ki, hogy Dulić vállalatának szolgáltatásait igénybe vették-e olyan közvállalatok, vagy állami intézmények, amelyek nem költségvetési pénzekből, hanem saját bevételeikből bonyolítanak le különböző ügyleteket.
Dulić vállalatától a magyarkanizsai egészségház, a Gerontológiai Központ, a Gyógyfürdőhöz tartozó rehabilitációs kórház, valamint a Nagy József Kreatív Műhely, a Köztársasági Egészségügyi Biztosító újvidéki fiókintézete, a csókai Közművelődési Központ, a zentai Thurzó Lajos Közművelődési Központ is rendszeresen vásárolt különböző árut.
A Gazdasági Nyilvántartó Ügynökség adatbázisában megtalálható pénzügyi jelentések értelmében a Dg comp bevétele 2008-ban 97 138 000 dinár, 2009-ben pedig 91 915 000 dinár volt. 2008-ban nettó 1 170 000 dinár, 2009-ben pedig 803 ezer dinár tiszta nyereséget valósított meg a vállalat.
NENADIĆ: KÉRDŐJELEK
Nemanja Nenadić, a Transzparens Szerbia programigazgatója szerint Dulić elsősorban a korrupcióellenes ügynökségről szóló törvény különböző rendelkezéseit sérthette meg.
– Ebben a történetben egyelőre senki nem adott arra magyarázatot, hogy a Dg comp minden alkalommal közbeszerzési pályázat útján nyerte-e el a megbízatásokat a különböző állami intézményektől. Azt is fontos lenne tudni, hogy a vállalat bejelentette-e minden alkalommal, amikor valamely közbeszerzési pályázaton a legkedvezőbb ajánlatot sikerült felkínálnia. Egy állami tisztségviselőnek egyébként nem kell lemondania tulajdonosi jogairól valamely vállalatban, viszont az irányító jogokat köteles átruházni egy harmadik természetes vagy jogi személyre. Eddigi információim szerint Dulić 2008-ban ezt meg is tette. Az irányító jogokat gyakorló személy, vagy igazgató köteles a Korrupcióellenes Ügynökségnek minden esetben bejelenteni, amikor valamely állami intézmény közbeszerzési pályázatán vesz részt. Azt lenne lényeges megtudni, hogy ez megtörtént-e – nyilatkozta lapunknak Nenadić. Hozzátette: az még nem törvénytelen, hogy a Dg.comp állami intézményekkel működött együtt.
Az érvényben lévő jogszabályok viszont tiltják, hogy a funkcionárius bármilyen módon részt vegyen a tulajdonában lévő vállalat irányításában, szögezte le Nenadić. Ha Dulić átruházta az irányítói jogokat, akkor az ügyről a továbbiakban az irányítással megbízott személyt kell kérdezni, közölte a Transzparens Szerbia programigazgatója, valamint elmondta, hogy mivel a környezetvédelmi miniszter már 2008 előtt is közfunkciót töltött be, ezért az akkor érvényben lévő érdekütközés megakadályozásáról szóló törvény értelmében már korábban is le kellett volna mondani az irányítási jogokról. Ugyanakkor egy már nem létező törvény rendelkezéseinek megsértése miatt nem lehet felelősségre vonni Dulićot, hangsúlyozta Nenadić.
– Arra vonatkozólag egyelőre nincs bizonyíték, hogy a közbeszerzési pályázatokon Dulić, vagy bárki más csalt volna. Ebben a pillanatban nem tudom, hogy milyen alapon lehetne szankcionálni Dulićot, hiszen nem titkolta, hogy vállalata van, a vállalat irányítói jogait pedig állítólag átruházta – összegezte Nenadić.
JANJIĆ: EURÓPAELLENES CSELEKEDETEK
Dušan Janjić politikai elemző szerint jó, hogy fény derült a Dulić vállalata körüli homályos dolgokra, bár szerinte a környezetvédelmi miniszter ügyleteit illetően nem ez az egyetlen megkérdőjelezhető dolog.
– Érdemes lenne megkérdezni Dulićot, hogy miért dolgozta ki a polgárokat megrövidítő aktuális építésügyi törvényt, amelynek részét képezi a legalizáció folyamatát meghatározó szabályzat. Ez a törvény legalább 10 milliárd euróval rövidítheti meg Szerbiát. Ha egy kicsit mélyebbre ásunk Dulić és testvére különböző ügyleteiben, akkor nagyon is érthető, hogy miért született meg a szóban forgó jogszabály. Dulić egyike azoknak a minisztereknek, akik közvetlenül Szerbia európai jövője ellen cselekedtek és akik a legjobban megingatták az ország gazdasági stabilitását – összegezte a Magyar Szónak Janjić.
A politikai elemző egyébként nem hiszi, hogy bárki felelősségre vonja majd Dulićot. Ezt az ügyet sem lenne szabad kivizsgálatlanul hagyni, de sokkal lényegesebb lenne kideríteni, hogy milyen szerepet is töltött be Dulić a különböző földterületekkel folytatott üzérkedésben és pénzmosásban, véli Janjić.
Janjić szerint egyébként nem véletlen, hogy a Dulić körüli ügy nem sokkal a Demokrata Párt tisztújító közgyűlése előtt került napvilágra. A politikai elemző szerint a DP körüli történések a Jugoszláv Kommunista Szövetség széthullására emlékeztetnek. A különbség az, hogy a JKSZ egy volt az állammal, a DP viszont nem egy Szerbiával, közölte Janjić.