2024. július 18., csütörtök

Osztják a pénzt a minisztériumok

Miša Brkić: A kormány már évek óta óta szociális költségvetést fogad el

A szerb kormány csütörtöki ülésén megszavazta a jövő évi állami költségvetés javaslatát. A Pénzügyminisztérium szerint azért késett ismét a költségvetés kidolgozása, mert a kormány sok pártból tevődik össze, és a miniszterek képtelenek megegyezni saját tárcájuk pénzügyi keretét illetően. Miša Brkić gazdasági elemző szerint a miniszterelnöknek a kormánykoalíció pártjainak vezetőivel kell egyeztetnie a tárcák költségvetéséről.

A 2011-es állami költségvetésben a tervezett bevétel 724 milliárd dinárt tesz ki, a kiadások pedig 845 milliárd dinárra rúgnak. A javaslatban bevételek címén 64 milliárd dinárral többet, a kiadásokra pedig 65 milliárd dinárral többet irányoztak elő, mint az idei költségvetésben. A jövő évi büdzsé tervezett hiánya 120 milliárd dinár.

A Pénzügyminisztériumban azt mondták, azért késtek a költségvetés kidolgozásával, mert a gazdasági válság miatt nehéz volt összeegyeztetni az összes tárca igényét és kívánságát.

– Minden miniszternek nagy kívánságai voltak. A tárcavezetők bemutatták azokat a programokat, amelyekre pénzt szeretnének kapni, azután pedig megkezdődött a tárgyalás és a megoldáskeresés. Ez az egyeztetés Szerbiában mindig egy kicsit tovább tart, oka pedig a túlságosan széles körű koalíció – összegezte Slobodan Ilić, a Pénzügyminisztérium államtitkára.

Miša Brkić gazdasági elemző, a Politika szerb nyelvű napilap gazdasági rovatának szerkesztője emlékeztetett arra, hogy a következő évi költségvetés szinte mindig későn készült el. A Magyar Szónak nyilatkozva Brkić megjegyezte, hogy sajtóértesülések szerint az idén a Nemzetközi Valutaalap beleegyezésével csak közvetlenül az év vége előtt állt össze a jövő évi büdzsé.

– Az elmúlt 10 évben mindig beharangozták, hogy a kormány olyan költségvetést fogad el a következő évre, amely teret enged a fejlesztéseknek. Ehhez képest csakis szociális költségvetést dolgoztak ki. Ez szerintem azért van így, mert a költségvetésről hosszan vitáznak, és mindegyik miniszter azt nézi, hogy minél több pénzt harcoljon ki saját tárcája számára. A miniszterek arra törekednek, hogy saját minisztériumuk költségvetése lehetővé tegye a polgárok számára vonzó tevékenységek végrehajtását, és ily módon minél több szavazót szerezzenek saját pártjuk számára. Ezt a kormányfő is elismerte egyik mondatával – mondta el lapunknak Brkić. Hozzátette: a több pártból összekovácsolt koalíció szintén hozzájárul ahhoz, hogy a költségvetést nem sikerül hamarabb kidolgozni.

Szerbia szinte az egyetlen ország a világon, amelynek kormánya ennyire megoszlik a pártok között, közölte Brkić, aki szerint a különböző politikai tömörülések kezében lévő minisztériumok munkája között nincsen összhang.

– A kormányfőnek semmilyen tekintetben sem tesz eleget annak érdekében, hogy harmóniát teremtsen a minisztériumok munkája között. Amikor a költségvetésre igyekszik megoldást találni, akkor gyakran abba a helyzetbe kerül, hogy a kormánykoalíció pártjainak az elnökeivel kell egyeztetnie, hiszen korábban mindegyiküknek megígértek valamit. A pártok elnökei pedig a szavazópolgároknak ígértek valamit. Ez egyrészt felelőtlenség a polgárokkal szemben, másrészt pedig elképzelhetetlenül költséges – részletezte a gazdasági szakértő.

Az ország gazdaságával és a kilátásokkal kapcsolatban Brkić reményét fejezte ki, hogy jövőre már nem leszünk éllovasok a térségben és Európában az inflációt, a munkanélküliséget és a költségvetési hiányt illetően sem.

– Ha nem is kerülünk vezető helyre a pozitív irányú változások tekintetében, de legalább érjük el a régió országainak a szintjét. Ugyanakkor úgy érzem, hogy mindez csupán kívánság, egyelőre semmi sem jelzi, hogy a változási folyamat egyhamar elkezdődne. Attól tartok, hogy egyesek továbbra is csak azt nézik, hogyan költsék az állam pénzét – véli Brkić.