2024. november 26., kedd

Mladić nyomában(?)

Sajtóértesülések szerint az illetékes szervek megbízható információkhoz jutottak a hágai vádlott tartózkodási helyére vonatkozólag – Végül kiderült, a hír kacsa

Az Amerikai Egyesült Államok belgrádi nagykövetségén és az illetékes szerbiai ügyészségen a közelmúltban két személy is megbízható információkkal szolgált Ratko Mladić hágai vádlott tartózkodási helyére vonatkozólag, olvasható Saša Leković újságíró tollából a Vreme hetilapban. Az írás megjelenése után viszont kiderült, mégsem Ratko Mladićról van szó.

A Vreme szerb nyelvű hetilap csütörtökön megjelent számában olvasható Saša Leković írása, amelyben az áll, hogy az informátorok kora ősszel keresték fel az illetékes szerveket. Mindez azután történt, miután a szerb kormány 10 millió euróra növelte a Mladić fejére kitűzött vérdíjat. Lekovićot először egy Slobodan nevű férfi kereste fel, aki azt állította, hogy Marko nevű barátja májusban, valahol Szerbiában találkozott Mladićtyal. Az újságíró ezután Markóval is beszélt. A férfi elmesélte, hogy májusban találkozott Nikola K.-val, akiben Mladićra ismert. A két férfi a magas vérdíj miatt úgy döntött, hogy információikat megosztják az illetékes szervekkel.

Először állítólag az USA belgrádi nagykövetségéhez fordultak, mivel a szerbiai szervekben nem bíztak meg. A nagykövetségen meghallgatták őket, később azonban senki sem jelentkezett náluk. Azt sem tudták, hogy a nagykövetség munkatársai tettek-e bármilyen lépést az ügyben. Ezután hívták fel a háborús bűnökkel megbízott ügyészséget és beszámoltak a találkozóról. Az ügyészség a Belügyminisztérium háborús bűnök felderítésével megbízott részlegét utasította a két férfi meghallgatására. Markót először egy pszichológus hallgatta meg több órán át, majd egy hazugságvizsgáló készülékre kapcsolva kellett elismételnie történetét. A férfi állítólag „átment” a hazugságpróbán. A rendőrség a két férfi szerint igencsak euforikusnak tűnt. Végül azzal búcsúztak Slobodantól és Markótól, hogy majd jelentkeznek náluk. Ez nem történt meg.

Valamivel később két férfi látogatta meg Markót lakásán, rendőrnyomozóként mutatkoztak be és egy fényképet mutattak neki. A felvételen Mladić volt látható, bár Marko szerint egy nagyon érdekes fotómontázsról volt szó. Marko a fénykép furcsasága ellenére megerősítette, hogy a képen látható férfival találkozott májusban. A nyomozók megdicsérték Markót, megadták neki telefonszámukat és azzal búcsúztak, hogy számukra megoldottnak tűnik az ügy, de majd még jelentkeznek. Miután most sem jelentkezett nála senki, Marko felhívta a Belügyminisztérium illetékes részlegének a vezetőjét és a fejlemények után érdeklődött. A részlegvezető meglehetősen durván beszélt Markóval, megrótta, amiért hívásával zaklatja. A férfi erre közölte, hogy a lakására látogató két rendőrnyomozó azt állította, hogy az ügy megoldódott. A részlegvezető ezen elcsodálkozott és azt mondta, hogy tudtával egyik munkatársa sem látogatta meg Markot. Dolgozunk az ügyön, közölte a részlegvezető és ezzel megszakította vonalat.

Markót és Slobodant azóta sem kereste fel senki az ügyben.

Az újságíró kérdésére, hogy szerintük azért viszonyulnak-e így hozzájuk, mert nem akarják kifizetni a 10 millió eurós vérdíjat, Slobodan és Marko azt válaszolta, hogy szinte bármit el tudnak képzelni.

Leković utánajárt Marko állításának, illetve nyomozott az állítólagos Nikola K. után. Vizsgálata felemásan végződött. Számtalan állításra megerősítést kapott, ugyanakkor sok a megmagyarázatlanul maradt részlet is.

Csütörtöki reagálásában Bruno Vekarić, a Háborús Bűnökkel Foglalkozó Ügyészség szóvivője kijelentette: a történet elejétől kezdve arra gyanakodtak, hogy nem Mladićről van szó, és ez a feltételezésük végül beigazolódott.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás