A Magyar Nemzeti Tanács jövő évi költségvetése 126 millió dinár lesz – jelentette be tegnap dr. Korhecz Tamás , az MNT elnöke. Szavai szerint a köztársasági költségvetésből várhatóan 53 millió dinárt utalnak át az Magyar Nemzeti Tanácsnak, az anyaországból több mint 40 millió dinár érkezik, a maradék összeg java részét pedig a tartományi költségvetésből továbbítják majd. Hozzátette: a tervek szerint a nemzeti tanács költségvetési kiadásai és bevételei teljes mértékben fedik majd egymást, vagyis költségvetési többletet, illetve hiányt nem terveztek. A Magyarországról érkező pénzeket főleg különféle programok pénzelésére költi majd az MNT.
– A jövő évi költségvetés kiadásait illetően a Közigazgatási Hivatal alkalmazottainak és a tanács tagjainak az illetményeire, illetve az ehhez kapcsolódó adókra és bérjárulékokra 35 millió dinárt szánunk a következő évben. Ennek egyik oka az, hogy rendkívüli mértékben emelkedett a tanács és a bizottságai üléseinek a száma, valamint az ezzel kapcsolatos költségek. A diákok utaztatására, a diákbusz-programra 25 millió dinárt irányoztunk elő. 12 millió dinárt szánunk a színházak tájolására és az általunk alapított intézmények programjainak a támogatására. A Felsőoktatási Program keretében jelentős összeget kívánunk fordítani a szerb nyelvi felzárkóztatási programra, valamint az ingyenes Hét Nap- és Magyar Szó-akcióra. A szórványban első osztályba induló magyar kisdiákok beiskolázási támogatására nagyjából 6 millió dinárt irányoztunk elő. A civil szervezetek támogatására szintén 6 millió dinárt fogunk fordítani – összegezte Korhecz.
Az MNT elnöke a néhány nap múlva végződő évet egyrészt nehéznek, másrészt dinamikusnak, kreatívnak, eredményesnek és sikeresnek nevezte a tegnap Szabadkán megtartott sajtótájékoztatón. Mint mondta, számos úttörő intézkedést és programot sikerült elindítani az idén.
– A szerdai lesz a hatodik rendes ülésünk ebben az évben. Bizottságaink is számos alkalommal üléseztek. A kultúra szférájában kialakítottuk a magyarság szempontjából kiemelt jelentőségű intézmények hálózatát, meghatároztuk legfontosabb rendezvényeinket és díjainkat. Fontos volt a Vajdasági Magyar Nemzeti Színház megalakítására vonatkozó záradékunk is. Ha lassan és döcögősen is, de ezeknek a határozatoknak a végrehajtása már megindult. Számos intézmény jelzett vissza, hogy statútumaik módosítása folyamatban van. Sajnos Szabadkán ezen a téren nem történt nagy előrelépés, de remélem, a következő év első két hónapjában az itteni önkormányzat is végrehajtja az ezzel kapcsolatos törvényes kötelezettségeit. Az oktatás területén történt a legtöbb érdemleges dolog: elfogadtuk a vajdasági magyarság oktatásfejlesztési stratégiáját, útnak indítottuk az első iskolabuszt, elindítottuk a felsőoktatási ösztöndíjprogram azon fázisát, amelyre szükség van a jövő évi folyósítás megkezdéséhez, elkezdtük szervezni a felkészítőket a jövő évi egyetemi és főiskolai felvételikre – foglalta össze Korhecz az MNT idei munkájának fontosabb mozzanatait.