2024. július 18., csütörtök

Akiket aligha érint a válság

Válság van. Ne, kérem, ne lapozzanak tovább, nem a mindenkit érintő gazdasági válságról szólunk sokadszorra, ezúttal szóljon eme írás azokról, akikre szemmel láthatólag nem vonatkozik a takarékoskodás. A kormány, ha látszólag próbált is sokáig tudomást sem venni a válság minket is érintő következményeiről, ma már igyekszik minél több területen változtatásokat eszközölni, „spórolni”. Természetesen a saját házuk táján körül sem néztek.

Decemberben Szerbiában 38 626 dinár volt az átlagfizetés, míg a februári átlagbér 31 121 dinárt tett ki. Mintegy húsz százalékos csökkenésről van szó. Amennyiben azonban a dolgok mögé nézünk, akkor azt sem veszíthetjük szem elől, hogy több ezren maradtak munka nélkül az elmúlt néhány hónapban, ami a fent említett összegek közötti különbség esetében még nagyobb kétségbeesésre ad okot. Nem mindenki esett azonban kétségbe.

A Danas című napilap csütörtöki hasábjain a polgármesterek, képviselő-testületi elnökök, miniszterek fizetéseit elemzik az újságírók. Nyugodt lélekkel levonható a következtetés: a polgármestereket minden bizonnyal nem érinti a válság, hiszen egyesek közülük több mint 130 ezer dinárt keresnek havonta, néhányan akár 20 ezer dinárral is magasabb fizetést kapnak, mint maga a kormányfő.

Míg Boris Tadić államfő 142 944 dinárt keres havonta, Mirko Cvetković kormányfő 116 111 dinárt, addig Újvidék polgármestere 136 223 dinárt, Szabadka első embere pedig 128 ezer dinárt kap kézhez. Belgrád polgármesterének 119 700 dinár a fizetése. Természetesen ezek az összegek nem tartalmazzák a bér holtmunkáért járó részét, a napidíjakról, útiköltségről ne is beszéljünk, csak belezavarodnánk a számok összeadásába. De említésre méltó az is, hogy úgy, ahogyan Szabadka polgármestere és a városi képviselő-testület alelnöke korlátlanul használhatja mobiltelefonját, valószínűleg más városok vezetői sem vonják meg maguktól a funkcióval járó eme, illetve hasonló előnyöket sem.

Az év elején, amikor a költségvetésről szavaztak a városi képviselők, Szabadkán a takarékoskodásra hívta fel a figyelmet a polgármester, ezért megvonta az ajándékokra, reklámra költhető összegeket saját kabinetjétől, az önkormányzat többi szolgálatától, de a közvállalatoktól is. Azt is megígérte, hogy a vezetékes telefonok használatát is felülvizsgálja. Kezdetnek nem volt rossz... Izgatottan várjuk a további lépéseket.

Azonban valószínűleg nem kell attól tartaniuk, hogy a közeljövőben lapunk címoldalán a polgármesterek drasztikus fizetéscsökkenéséről számolunk be, esetleg egy-két kivételezett személylemond a korlátlan mobiltelefon-használatról, vagy napidíját hosszútávon jótékony célra ajánlja fel.

Tartok attól azonban, ahogyan eddig számtalan esetben tapasztalhattuk, elsősorban tőlünk, egyszerű földi halandóktól várják el, hogy kihúzzuk az országot a slamasztikából. Jó lenne, ha végre először mindenki a saját háza táján rakna rendet, s lenne VÉGRE kiről példát venni!