2024. július 18., csütörtök

Helyreállítani a bizalmat

Sándor József: Zenta lakossága belefáradt a politikusok egymás közti versengésébe
Sándor József (Horváth Zsolt)

– Zentán a csatabárd ki sem volt ásva – nyilatkozta napilapunknak Sándor József, a G17 Plusz községi szervezetének ügyvivő elnöke a Magyar Szó tegnapi számában megjelent Elásták a csatabárdot írásunkra reagálva. Sándor József szerint az egész helyzet csupán a Magyar Koalíció és a Demokrata Párt között kialakult kölcsönös bizalmatlanságból adódik. Ugyanis a Vajdasági Magyar Szövetség és a DP az előző választási időszakban együtt kormányzott, az egyik pillanatban viszont szakadás keletkezett a koalíciójukon belül.

– A G17 Plusz zentai szervezete szerint mind a két fél óvatos, és bizalmatlan a másikkal szemben. A DP és a VMSZ is elfelejtette, hogy a választásoknak vége, amikor egyfajta erőfitogtatás folyt köztük, ami miatt viszont komolyabb egyeztetések nélkül kezdett el dolgozni a községi tanács. A zentai polgármester pedig – betartva azt az ígéretét, hogy elsősorban gazdasággal akar foglalkozni, nem pedig politikával – nem engedte, hogy e tanács-összejöveteleken politizáljanak a képviselő urak. Ettől kezdve valóban zökkenőkkel volt teli az elmúlt 5–6 hónap. Ez elkerülhető lett volna, amennyiben a koalíciós partnerek az ülések előtt leülnek s megbeszélik e dolgokat – tudtuk meg Sándor Józseftől.

A G17 Plusz helyi szervezetének ideiglenes elnöke azt is elárulta, hogy a DP és a G17 Plusz alkotta koalíció csupán a koalíciós szerződésben lefektetettek végrehajtását szerette volna napirendre tűzni, s ezeket meggyorsítva haladni előre. A VMSZ viszont, talán egy kicsit „becsontosodva” az elmúlt másfél évtizedhatalmi pozíciójától, veszélyben érezte vezető szerepét, úgy vélte, hogy nem kell kapkodni, s óvatosabban kell ezekhez a kérdésekhez viszonyulni. Ennek ellenére komolyabb gondok nem merültek fel a koalíción belül.

Sándor József azt is elmondta, hogy az egyik sarkalatos kérdés egyébként a közigazgatás munkáját szabályzó dokumentum körül alakult ki, amelynek elfogadása hat hónapja késik. Állítása szerint a DP ezt mielőbb meg szerette volna oldani, abban a reményben, hogy bizonyos pozíciók, káderek cseréjével hatékonyabbá és ütőképesebbé lehetséges tenni a városi közigazgatást. Sajnos az MK viszont védeni kezdte a munkahelyeket, mivel átcsoportosítani, felmondani embereknek, nyugdíjba küldeni őket eléggé hálátlan dolog, és féltek megtenni ezeket a lépéseket.

A zentai közigazgatás egyébként a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság felmérése szerint a nagyobb adminisztrációk közé tartozik – tudtuk meg Sándor Józseftől, aki szerint mindenképpen sor fog kerülni átcsoportosításokra, s minél jobban igyekeznek elodázni ezt, a későbbiekben annál nehezebb lesz megoldani a problémát.

A G17 Plusz helyi szervezetének ügyvezető elnöke azt is elmondta, hogy nem értenek egyet a VMSZ körzeti elnökének azon állításával, miszerint gondok adódtak a mezőgazdasági alap létrehozása körül.

– Ezt az alapot, a magánvállalkozók számára létrehozott alappal együtt, az előző zentai vezetés regnálása során, a VMSZ és a G17 Plusz koalíciója hozta létre, s ezt akkor mindenki nagy örömmel fogadta. Az alap célja egyébként a kistermelők megsegítése lett volna. Azt látom , hogy az egykori koalíciós partnerünk, vagyis a VMSZ kihátrál e projektum mögül. Bóbán elnök úr szerint azért, mert túl kevés termelőnek jutna támogatás – nyilatkozta Sándor József, aki egyben azt is hozzáfűzte, hogy szerinte valójában egészen másról van szó.

Sándor József szerint viszont jóval komolyabb problémával szembesült a zentai vezetés. Állítása szerint ugyanis az előző zentai önkormányzat a tavalyi év folyamán túlköltekezett, s nemcsak a mezőgazdasági alapba szánt összeg lett felélve, hanem ennek a többszöröse. Magyarán: nincs pénz az alap életre keltésére, és a két koalíciós fél már meg is egyezett arról, hogy egyelőre nem foglalkoznak ezzel az alappal. Egyébként a magánvállalkozóknak szánt alapról továbbra is egyeztetés folyik, pedig ennek a sorsa is valószínűleg hasonló lesz, mint a mezőgazdászoknak szánt támogatásé, mondta el Sándor József.

A G17 Plusz zentai községi szervezetének ügyvivő elnökétől azt is megtudtuk, hogy DP és a G17 Plusz által átnyújtott átiratot nem a polgármester, illetve a VMSZ ellen szánták, hanem egyszerűen nem láttak más módszert arra, hogy figyelmeztessék koalíciós partnerüket arra, hogy nagy baj van. Állítása szerint ugyanis, mindig elmaradtak azok a koalíciós egyeztetések, amelyek zökkenőmentessé tették volna a községi tanács munkáját, mivel ezekről vagy a VMSZ, vagy pedig a polgármester delegációja hiányzott.

– Véleményem szerint Zenta lakossága belefáradt a politikusok egymás közti versengésébe. Itt a bizalmat helyre kell állítani, és végre el kell kezdeni dolgozni. Sajnos, ahelyett, hogy előrelépnénk, nekünk szanálnunk kell a tavalyi túlköltekezésből eredő károkat. Stabilizálnunk kell a község pénzeszközeit, mivel jelentősen csökkenteni fogják a transzfereszközöket a községek irányába, s sokkal kisebb lesz a város bevétele a költségvetésben eltervezettnél. Nagyon össze kell húznunk a nadrágszíjat, mivel a gazdasági válság legnagyobb kárvallottjai a községek lesznek – szögezte le Sándor József.