2024. július 18., csütörtök

A JTI maradni fog

Tamer Tecirlioglu: Kulcsfontosságú, hogy a prémiumok stabilak legyenek
Tamer Tecirlioglu szerint Szerbiának arra kellene törekednie, hogy dohánytermelésben vezető szerepe legyen a régióban (Horváth Zsolt)

Az országunk területén működő, külföldi tulajdonban lévő dohánygyáraknak nem tetszik a szerbiai kormány döntése, miszerint az ország stabilizációs programjának keretén 1 dinárral megnövelték a dohánytermékek után fizetendő jövedéki adót. A dohányóriások szerint ez számukra 1,2 milliárd dináros költségtöbblettel járna, ami súlyosan érintené a három nagyvállalat (Brittish Tobacco, Philip Morris International és a Japan Tobacco International) befektetési politikáját, aminek folyományaként elbocsátások lehetőségét is megemlítették.

A dohánygyártók egyébként a 2008 decemberében, a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodásban (CEFTA) foglalt jövedékiadó-struktúra betartását követelik az államtól.Arról, hogy az újonnan kialakult helyzet mennyire érinti a JTI-Zentai Dohánygyár működését, illetve az itt dolgozókat, Tamer Tecirlioglut, a vállalat igazgatóját kérdeztük, akitől megtudtuk, hogy a számos probléma és váratlan változások ellenére a japán cég azért fektetett be az országunkba, hogy itt is maradhasson. Állítása szerint számukra rendkívül fontos, hogy a vállalatuk még jobb együttműködést és partneri viszonyt alakítson ki a szerbiai kormánnyal, mert csupán így lehet túllépni a gazdasági világválság által előidézett gondokon és kockázatokon. A zentai dohánygyár igazgatója egyben reményét fejezte ki, hogy a munkahelyek megőrzése érdekében a szerb kormány segítő kezet nyújt a befektetők számára.

Tecirlioglu úr megemlítette a dohány premizálása körül kialakult gondokat is. Állítása szerint a mezőgazdasági minisztérium által előirányzott 32 000 dináros prémium nem elegendő ahhoz, hogy a termelők a korábbi évekhez hasonló mennyiségű termést, illetve jövedelmet tudjanak biztosítani maguknak.

– Véleményünk szerint Szerbiának jobban kellene támogatnia a dohánytermelést, és arra kellene törekednie, hogy ebben vezető szerepe legyen a régióban. Cégünk egyébként már felajánlotta a szerb kormánynak, hogy az Európai Unió gyakorlatát követve, ötéves stratégiát alkalmazzon a dohánytermelésben. Ez előreláthatóvá tenné az üzleti környezetet, ami rendkívül fontos a befektetők számára. Kulcsfontosságú az is, hogy a prémiumok stabilak legyenek, minden más megoldás megnövelné az ország külkereskedelmi hiányát, és mintegy 6000 munkahelyet veszélyeztetne – nyilatkozta az igazgató.

Tamer Tecirlioglu állítása szerint a JTI még nem érezte meg a gazdasági válság következményeit. Mint kiemelte, ők sem ellenállóak a krízissel szemben, de a többi, közfogyasztási árucikket gyártó cégekkel szemben, jóval kisebb mértékben csapódnak le számukra ezek a gondok.

– A lehetséges csapásokra várva, nem szándékozunk drasztikus döntéseket hozni, de összpontosítani fogunk a hosszú távú fejlődési stratégiára. A gazdasági válságon kívül, nekünk szembesülnünk kell a jövedéki adóból, a dinár árfolyamából és a dohányprémiumokból adódó kihívásokkal is.

Egyébként a zentai dohánygyár 52 éves fennállása alatt, a tavalyi év folyamán termelt legtöbb dohányt – tudtuk meg Tamer Tecirlioglutól, aki elárulta, hogy mintegy 503 termelőtől, 2710 tonna dohányt sikerült átvenniük, s rendkívül büszkék arra is, hogy a közelmúltban egy új cigarettamárkával (LD) is sikerült előrukkolniuk a szerbiai piacon.