2024. július 18., csütörtök

Keszég szellemisége

Vígi László az idei Közegellenállás riportpályázat nyertese

Szombaton a padéi temetőben tizenkettedik alkalommal emlékeztek egykori munkatársai, barátai és tisztelői Keszég Károlyra, az első, magánkézben lévő vajdasági magyar hetilap, a Napló főszerkesztőjére. A vajdasági magyar újságírás legkiemelkedőbb személyiségének a sírjánál, a közös imádkozás után Tari István Keszég című versét olvasták fel, majd pedig Páll Károly, a VMSZ alelnöke szólt az egybegyűltekhez.

– Isten nagyon szerette Keszég Károlyt, mert olyan munkát bízott rá, amelynek végzésével elérte azt, hogy emléke fennmaradt s él – mondta Páll, s egyben feltette a kérdést, mi lenne, ha Keszég Károly most élne: lenne-e Napló, lenne-e olvasója a hetilapnak, és lennének-e újságírók, akik írnák, s persze miről is szólna ez a hetilap.

A megemlékezés a tavalyi év folyamán igencsak impozánsan felújított, Takáts Raffael Magyar Kultúrkör helyiségeiben és udvarában folytatódott. Elsőként Retek László kiállítását nyitotta meg Léphaft Pál, a Magyar Szó nemzetközileg is elismert karikaturistája. A helybéli, 1967-ben született képzőművész 1988 óta autodidaktaként kezdett alkotni, és évekig a temerini TAKT (Temerini Alkotóműhely és Képzőművészeti Tábor) résztvevője volt. Expresszionista alkotásaival több önálló és csoportos kiállításon is részt vett tartományunk, illetve Magyarország területén. Ezután a kultúrkör színpadán először a padéi gyermekek színes összeállítását tekinthette meg a nagyérdemű, majd pedig a hagyományos, és igencsak hangulatos emlékműsor során a házigazdákon kívül felléptek a zentai, nagykikindai, bácsfeketehegyi, törökbecsei, csantavéri előadók is.

Ennek keretében mutatták be a Közegellenállás elnevezésű riportpályázaton, az elmúlt tíz évben díjazott írások gyűjteményét tartalmazó Kompravaló című riportkönyvet is, amit Tóth Lívia szerkesztett, és ami a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet jóvoltából jelenhetett meg. A művelődési műsor során hirdették ki a riportpályázat idei győzteseit is. Klemm József, az írásokat elbíráló zsűri elnöke az idei év termése kapcsán elmondta, hogy az elmúlt tizenegy évben, a pályázatra beérkezett műveket elbíráló bizottság tagjai gyakran elbizonytalanodtak és kétségbeestek, mivel a mostani fiatalokból kiveszni látták a Keszég Károly neve által fémjelzett szellemiséget. Az idén viszont öröm töltötte el a zsűritagokat, amikor látták, hogy az írások milyen magas színvonalúak.Klemm elmondta, volt értelme annak, hogy az elmúlt időszakban foglalkoztak a fiatalokkal, s kérték, illetve követelték tőlük, hogy véleményformáló írásokat is írjanak.

Klemm szerint a pályázatra beérkezett 25 munka több mint felét azonnal közölni lehetne, s nemcsak a sajtótermékekben, hanem egy, a jubileumi kiadványhoz hasonló riportkönyvben is. Ezért az idén az első három díjazotton kívül, a Forum Könyvkiadó jóvoltából 3 különdíjat is kiosztottak az eredményhirdetésen. Könyvcsomagot kapott Rencsényi Elvira (Szabadka), Sztefanov Frida (Bácskossuthfalva) és Tóth Tibor (Hajdújárás).

A pályázatra beérkezett írások közül Vígi László, Amai, a mongol badachin vajdasági napjai című riportját találta legjobbnak a Klemm József, az Újvidéki Rádió újságírója; Juhász Attila magyartanárés Diósi Árpád, a tavalyi pályázat győztese alkotta zsűri. A második díjat Franciskovity Olga (Palics) érdemelte ki A veszteség háromszögében című pályamunkájával, a harmadik pedig Kocsis Árpád (Kishegyes), lett a Háború a fű alatt című írásával. Az emlékműsort az újvidéki Telepi Rádió, három rettenhetetlen munkatársa Heinermann Péter, Klemm József és Léphaft Pál zárták, akik, a talán egy kicsit rövid, de annál keményebb politikai kabaréjukkal az idén is óriási sikert arattak.